İtalya‘nın başkenti Roma, kent merkezinde birbirine bağlanan hareketli meydanları ile ünlü. Her biri mimarlık tarihinin en etkileyici yapılarıyla, çeşmeler ve heykellerle süslü meydanlar Roma’yı Roma yapan en önemli özellikler arasında. Roma İmparatorluğu’nun kültürel ve tarihi birikimini yansıtan kent meydanlarını her yıl yüzbinlerce kişi ziyaret ediyor.

Kentin en hareketli meydanlarından biri olan Barberini Meydanı (Piazza Barberini), barok mimari özellikleri ve Bernini’nin enfes çeşmesi Tritone ile şehrin çekim merkezlerinden. Meydanda 17. yüzyılın soylularından olan Barberini Ailesi adına inşa edilen Barberini Sarayı da bulunuyor.

Barberini Meydanı

Barberini Meydanı, Roma

İtalya’nın başkenti Roma’da 1625 yılında Kardinal Francesco Barberini’nin emriyle inşa edilen Barberini Meydanı (Piazza Barberini), Roma’nın en ünlü ve en pahalı caddesi Via Venetto’nun sonunda konumlanıyor. Ünlü İtalyan Mimar Bernini’nin imzasını taşıyan iki çeşmeden dolayı bir hayli ünlü bir meydan.

Aynı zamanda Galleria Nazionale d’Arte Antica’ya da ev sahipliği yapan barok saray Palazzo Barberini’nin de bulunduğu bir buluşma noktası. Barberini Meydanı’nın en önemli mimari ögeleri 1643 yılında inşa edilen Fontana del Tritone Çeşmesi ile 1644’te inşa edilen Fontana delle Api (Arılar Çeşmesi) Çeşmesi.

Malta

Fontana del Tritone Çeşmesi’nde konu olarak, Olimposlu tanrılar arasında denizler hakimi olan Poseidon’un oğlu, belden aşağısı balık, üstü insan şeklinde olan Triton’u seçen Bernini’nin çeşmesinde deniz kabukları ile sembolize edilen Triton, dört yunus balığı tarafından taşınan büyük bir istiridye kabuğuna oturmuş, iki eliyle tuttuğu helezoni deniz kabuğu boruyu üflüyor.

Borudan fışkıran su, hepsinin birden sulara dalacakları hissini veren dramatik bir anı yakalamış olan kompozisyonu tamamlıyor. İnsan seven Yunusla arasına konmuş arılar papalığın amblemleri. Arkadaş canlısı Triton, burada, Papa III. Urban’ın insanların dostu olduğunu simgeliyor.

Meydanın köşelerinden birinde, Bernini’nin daha mütevazı eserlerinden biri olan Fontana delle Api (Arılar Çeşmesi) bulunuyor. Papa Urban VIII onuruna 1644 yılında inşa edilen çeşme, Barberini ailesinin amblemi olan büyük arılar ile dekore edilmiş.

Palazzo Barberini
Palazzo Barberini

Yapımına 1549’da başlanan ve Barberini Sarayı olarak bilinen Palazzo Barberini, 1625’te 235. Papa Maffeo Barberini tarafından satın alınmış. Sarayı gezerken Barberini ailesinin armasını oluşturan üç arı figürü dikkatinizi çekecek.

Barberini Sarayından içeriye girdiğinizde ise oldukça etkileyici bir bölüm olan Ulusal Antik Sanat Galerisi ile karşılaşıyorsunuz. Altmış yıl süren yenileme çalışmalarından sonra eklenen yeni odalar sayesinde Roma’nın en büyük müzelerinden biri haline gelen müze, geniş koleksiyonuyla pek çok eser barındırıyor. 14. yüzyıl, geç gotik, erken Rönesans, 18. yüzyıl başlarında Roma gibi isimlendiren galerinin otuz dört odası bulunuyor.

Barberini Sarayının, önemli bir özelliği de The Triumph of Divine Providence olarak bilinen tavan işlemeleri. Üç boyutlu gibi görünen tavanı ve sade fakat sanat eseri gibi işlenmiş odaları,dekorasyonu da göz kamaştırıcı. Büyük bir yetenek ve çalışmanın ürünü olan süslemeleriyle Barberini Sarayı mutlaka görülmeli.

Barberini Meydanı ziyaret bilgileri ve giriş ücreti

Adres: Via delle Quattro Fontane, 13 Roma
Barberini Meydanı Ziyaret Saatleri: Meydan halka açık bir alan ve herhangi bir ücret ödemeden günün 24 saati ziyaret edebilirsiniz.
Barberini Sarayı Ziyaret Saatleri: Pazartesi hariç haftanın 6 günü ziyarete açık olan saray 08.30-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Saray, 25 Aralık ve 1 Ocak’ta kapalı.
Giriş ücreti: 7€ (Galleria di Palazzo Barberini ve Galleria di Palazzo Corsini kombine biletleri ise 9€, Roma Pass ile ücretsiz.)

Ziyaretçilerini her biri sanat eserini andıran geniş ve hareketli meydanlarıyla büyüleyen İtalya’nın başkenti Roma’da Barberini Meydanı, kentte görülmesi gereken en önemli duraklardan.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz