malta

Singapur, Malay Yarımadası’nın güney ucunda bulunan ve Singapur Cumhuriyeti olarak da bilinen dünya üzerindeki en küçük ada şehir devletlerinden biri. Etrafı Hint Okyanusu ile çevrili 63 ada üzerinde kurulu Singapur, tropikal iklimin hakim olduğu, Asya kültürü ile şekillenen dinamik bir yerleşim.

Farklı kültürlerin buluştuğu ülkede farklı etnik kökenlerden binlerce insan bir arada yaşıyor. Bir yanda kolonyal geçmişin izleri, diğer yanda Asya’nın köklü gelenekleri ve ikisinin arasında filizlenen bir iş merkezi olan Singapur, dünyanın en kalabalık expat nüfusuna sahip.

malta
singapur hakkında bilgiler

Singapur Hakkında Bilgiler

Singapur, Güneydoğu Asya’nın da en küçük devleti. Bir zamanlar küçük bir balıkçı köyü olmasına rağmen, bugün gelişmiş ekonomisi ile Londra, New York ve Tokyo’dan sonra dünyanın 4. büyük ticaret merkezi olarak kabul ediliyor.

       

Singapur’un eski İngiliz kolonisi olmasının etkileri, günümüzde hala kendisini gösteriyor. İsmi, Malay dilinde ‘singa’ aslan, ‘pura’ ise şehir anlamına gelen Singapur Aslan Şehir (Lion City) olarak biliniyor. Güneydoğu Asyalı bu başkent, ileri görüşlü tasarım ve mimari anlayışının yanı sıra, sunduğu çok çeşitli gastronomi ortamı sayesinde hak ettiği yere geliyor.

Singapur, tüm bölge gibi yoğun İngiliz etkisinde kalan, solda akan trafik, plakalar ve tipik İngiliz özelliklerini her yerde görebileceğiniz bir ülke.

Singapur para birimi olan Singapur Doları ise 4,40 TL’ye karşılık geliyor. Son derece modern ve gelişmiş bir ülke olan Singapur, Uzak Doğu’nun ve neredeyse dünyanın en temiz ve düzenli ülkesi. Kapalı her alanda yasak olan sigaranın yanı sıra ülkede sakız satışı da yok.

Hiçbir yerde en ufak bir çöpe rastlamanız mümkün değil. Öyle ki bu konuda ciddi cezalar var. Dört bir yanında müthiş bir temizlik ve düzen seremonisinin hakim sürdüğü Singapur’daki bu medeniyete şaşırıp kalmamak mümkün değil.

Singapur Kültürü

Singapur’un günlük hayatında, Çin, Hint, Malay ve Avrupa etkileri gözlemleniyor. Tüm bu kültürleri bir arada yaşatan şehir devlet, sıkıcı olmaktan epeyce uzakta.

Singapur’un temizliği ve bu amaç uğrundaki örnekse sakız yasağı gibi yasalar ve suç oranının düşüklüğü bu etkilerden bazıları. Singapur’un aynı potada birçok kültürü barındırmasının ülkede dünya standartlarındaki bir mutfak kültürünün bir arada yer almasını sağlamış. Oldukça uygun fiyatları da dikkate değer.

Malezyalı, Endonezyalı ya da Hintlilerle selamlaşırken, bu kişilere bir şeyler uzatırken ya da onlarla birlikte yemek yerken sol el genelde tuvalet ihtiyaçları için kullanıldığından, sol eli kullanmamak gerekiyor. Karşı cinsle öpüşerek selamlaşmamak kültürlerine saygı göstermek açısından önemli. Özellikle Hintli erkeklerin daha samimi şekilde el sıkıştığını bilmekte fayda var.

Çinli arkadaş ya da iş çevresinin yemekli davetlerinde, ev sahibinin cömertliğinin farkında olunduğunun ve bir ısırık daha alınamayacağının göstergesi olarak tabakta her zaman biraz yemek bırakmak uygun görülüyor. Resmi yemeklerde, pilav et ya da sebze yemekleriyle aynı anda değil, bu yemeklerin sonrasında servis ediliyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, en son servis edilen pilavı bir tabak dolusu almamak. Aksi takdirde bu, ev sahibine önceki yemeklerle doyulmadığı mesajını verebilir. Yemek çubuklarına yardımcı olarak çatal ve bıçak istemek uygunsuz olarak görülmüyor. Hindular genelde vejetaryen, Müslümanlar domuz eti yemiyor ve bazı Çinliler de Budist vejetaryenliği tercih ediyor.

Singapur’da din 

Yaşam biçimleri, kültürlerin ve dinlerin sunduğu çeşitlilik, Singapur’da büyük bir düzenle birlikte yaşıyor.  Singapur’da dini inançlar konusunda çeşitlilik var.

Budizm 33%, Hristiyanlık 18%, Müslümanlık 15%, Taoizm 11% and Hindu 5%. Tapınaklara girerken ayakkabıları çıkarma zorunluluğu var. Hint tapınaklarında ve Müslüman camilerde kollar ve bacaklar örtülü olmalı. Kadınların dini mekan ziyaretlerinde başlarını örtmeleri gerekiyor.

Singapur nüfus yapısı

Çoğunluğunu Çinlilerin oluşturduğu Hintliler, Araplar ve Malezyalılar olmak üzere dört temel halkın yaşadığı ülkede, hemen hiçbir problem olmaksızın uyum içinde bir yaşam sürmek mümkün. Her birinin kültürlerini özgürce yaşattıkları mahalleleri, sokakları var. Temel değer ise elbette, temizlik ve düzen. Ülkede 5,6 milyon kişi yaşıyor.

Singapur’da dil

Kendinizi asla bir Uzakdoğu ülkesinde gibi hissetmediğiniz 618 kilometrekarelik bir alana yayılan Singapur’da herkes İngilizce konuşuyor. Singapur’un resmi dilleri Mandarin Çincesi, İngilizce, Malay Dili ve Tamilce. Çoğu Singapurlu iki dilli ve iletişimde asıl dil olarak kullanılan İngilizce’yi konuşabiliyor.

Singapur’da toplumsal gelenekler

Bazı Hindular ve Müslümanlar karşı cinsle el sıkışmayı tercih etmese de, Singapur’da yaygın selamlaşma şekli el sıkışmak ve görgü kuralları resmi çerçeve dahilinde. Evlere, tapınaklara ya da camilere girerken ayakkabıların çıkarılması gerekiyor. Özel davetlere ya da iş davetlerine giderken bir hediye ile gitmek uygun görülüyor.

Kıyafet konusunda çok resmi kurallar yok. Yalnızca birinci sınıf restoran ve otel restoranları akşam yemeklerinde ve iş toplantıları, erkeklerin daha resmi giyinmesini gerektiriyor.

Kırmızı ışıkta geçiş, çöpleri yere atma ve sakız konusunda katı kuralları bulunan Singapur’un kapalı alanları ve restoranlarında sigara içmek yasak. Yerlere izmarit atmak ve kanunlara göre yasak olan alanlarda sigara içmek cezaya tabi.

Bahşiş vermek, Singapur’da çok yaygın değil. Ancak lüks oteller ve restoranlar %10 oranında servis bedelini faturaya ekliyor. Taksiciler bahşiş talep etmiyor.

Singapur iklimi

Ekvator çizgisine yalnızca 80 km uzaklıkta bulunan ülkede hüküm süren tropikal iklim, ülkenin sürekli sıcak, sıklıkla yağışlı ve nemli olmasına neden olurken, bitki örtüsü muhteşemliğine hayran kalmamak mümkün değil. Kentte herkes yağmura hazırlıklı. Her an ve aniden korkunç bir yağmur bastırabiliyor ve 5 dakika sonra da gökyüzünde tek bir bulut bile kalmayabiliyor.

Singapur’da bu kadar yağmura rağmen hiçbir yerde kesinlikle çamur görmeniz mümkün değil. O kadar suyun bu kadar süratle ve hiçbir arıza yaratmadan adeta gözünüzün önünde yok olup gittiğine şahit olduğunda, şaşırıp kalıyorsunuz.

Singapur alışveriş

Bir elektronik cenneti olan ülkede alışveriş bir hayli zorlu. Elektronik sektörünü elinde bulunduran Çinli satıcıların sattığı orijinal olmayan ürünler nedeniyle turistler sıkıntı yaşayabiliyor.

Şehirde yer alan çok sayıdaki elektronik dükkanından alınacak fiyat ortalamalarının epeyce altındaki tekliflere itibar etmemeyi de aklınızın bir köşesinde bulundurun. Kamera, fotoğraf makinesi ve bilgisayar hemen hemen Türkiye’nin yarı fiyatına satılıyor. Yiyecek, içecek haricinde pahalı bir ülke değil Singapur.

Orchard Hotel’in de üzerinde bulunduğu Orchard Road, şehrin alışveriş merkezi. Çok sayıda ve 4-5 Akmerkez büyüklüğündeki Shopping Center’larda her türlü alışverişi yapabilir ve zamanın nasıl akıp gittiğini fark edemeyebilirsiniz bile.

Singapur yeme ve içme

Singapur Nehri’nin iki yakasına serpiştirilmiş, her tür mutfağı sunan çok sayıda restoran, bar ve işletme, şehrin en canlı adreslerini oluşturuyor. Nehrin ‘Clarke Quay’ adlı tarafı restoran, restoran ve sokak lezzetlerinin çok uygun satıldığı tezgahların yoğun olduğu, gezmeye doyamayacağınız bölgesi.

Bir kişinin en az 50-70 TL gibi fiyatlarla doyabileceği göz önüne bulundurulursa, restoranların hiç de ucuz olmadığı söylenebilir. Aynı zamanda bir Adana kebapçısı da faaliyet gösteriyor. 15 yıl önce yerleşen Antakyalı ve Arap kökenli Halil Usta’nın dükkanında alışık olduğunuz tatları yakalayabilirsiniz. Nehrin diğer tarafı olan ‘Boat Quay’ bölgesi ise sabaha kadar açık barlarıyla ünlü.

singapur hakkında bilgi
Marina Bay, Singapur

Sentosa Adası

Singapur’u oluşturan 50 adadan biri olan Sentosa Adası, ülkenin ana yerleşik adasının hemen güneyinde yer alıyor. Asya kıtasının Güney Yarımküre’ye en yakın noktası olan bu ada, ana adaya bir köprü ile bağlı ve mutlak görülmesi gereken bir yer. Faber Tepesi ile Sentosa arasında ulaşım teleferik ile de sağlanıyor.

Singapur Orkide Bahçeleri

Singapur Orkide Bahçeleri, belki bin türlü tropikal bitki ve çiçeğin ve özellikle orkide türlerinin büyük bir özen ve güzellikle yetiştirildiği bir park. Oldukça keyif alarak ziyaret edebileceğiniz, çok güzel bir park. İlgisi olanların mutlaka görmesi gereken bir alan. Yine Night Safari Doğa Parkı da ülkenin doğal ve canlı yapısının çok yakından izlenebileceği bir bölge.

Singapur’a nasıl gidilir

Bangkok’a 2,5 saatlik uçuş mesafesinde yer alan Singapur’a Türk Hava Yolları ve Singapur Hava Yolları ile İstanbul Havalimanı’ndan direkt uçuşla gidilebiliyor. İstanbul-Singapur uçuş süresi 10 saat 50 dakika. Uçaktan ilk gördüğünüz manzara ise, oldukça düzgün yerleşimler, yoğun yeşil alanlar ve yoğun golf alanları.

1 YORUM

  1. Singapur’a gitmedim ama uluslararası havalimanında bulunmuştum. Botanik bahçesi gibi bir havalimanıyla karşılaşınca epey şaşırdım. Havalimanının her noktası rengarenk tropik bitkilerle dolu. Sadece havalimanını görmek için bile Singapur’a gidilir.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın