En pahalı pasaport ücreti hala Türkiye’de. Dünya ortalaması 50 dolar düzeyinde bulunuyor. Türkiye’de 4-10 yıllık biyometrik pasaport ücreti 500 dolardan yaklaşık 250 dolara inse de hala çok yüksek. Her yıl otomatiğe bağlanmış zamlarda yasal bir değişiklik yapılmadı. Bu durum Anayasamızın 23. maddesinde tanımlanan “seyahat hürriyeti”nin açıkça ihlalidir.

DÜNYANIN EN PAHALI PASAPORTLARINI KULLANMAK VE DELİ DUMRUL HARÇLARINI İSTEMİYORUZ!

 • #seyahatozgurlugu temel bir insan hakkıdır. İnsanlar temel hak ve özgürlüklerini mücadele ile kazanırsa o haklar kolay kolay geri alınamaz!
 • #seyahatozgurlugunüzün Anayasal güvence altında olması çiğnenmeyeceği anlamına gelmez, haklarınıza sahip çıkın, çiğneyenlere çiğnetmeyin!
 • #seyahatozgurlugunüzü önce yurt dışına çıkış harcıyla, yüksek pasaport harçlarıyla ve vize harçları ve işkenceleriyle elinizden alıyorlar!
 • #haberinolsun #seyahatozgurlugu temel bir insan hakkı, yeşil pasaport eşitsizliği, yüksek çıkış ve pasaport harçları hakkını çiğnemektedir!
 • #haberinolsun : Pasaport size devletin vermesi zorunlu BİR KİMLİK BELGESİ iken yine devlet tarafından FAHİŞ fiyata satılmaktadır.
 • #haberinolsun : Pasaport ücretine her yıl otomatik olarak ZAM gelen dünyada Türkiye’den başka bir ülke YOK!
 • #haberinolsun : Pasaportunun bedeli yaklaşık 5 hadi 10 Euro, 190 Euro ödeyen bir başka ülke vatandaşi var mı dünyada? Tabi ki yok!
 • #seyahatozgurlugu Hangi yaşta olursa olsun çocuklarına dünyanın en pahalı pasaportunu satan, onlara hiçbir indirim yapmayan ülke Türkiye!
 • #haberinolsun : %75’i pasaport sahibi olan Ingiltere’de pasaport ücreti 72,5 pound, %5’i pasaport sahibi olan Turkiye’de ise 160 pound (446 TL)
 • #haberinolsun : Tüm dünyada yurttaşlara verilen 10 yıllık biyometrik pasaport ortalama 50 $ ammma #biztürkler için 250 $!
 • @seyahatozgurluk: #seyahatozgurlugunun Anayasal temel 1 insan hakkı olduğunu hep birlikte haykırırsak tüm haksız vergi/harçları kaldırırız!
 • Paylaşarak Çoğalacağız Anlatarak Çoğalacağız #seyahatozgurlugu için, haklarımız için çoğaldıkça daha çok mücadele edeceğiz…
 • @seyahatozgurluk hesabının twitlerini #TakipEdiyorumÇünkü herkesin sustuğu “seyahat özgürlüğü” konusunda onlar çığlık atıyorlar!
 • Daha fazla #seyahatozgurlugu diyorsaniz sosyal medyada çoğalmalıyız, lütfen takip edin!

#seyahatozgurlugu için sosyal medyada sesimizi daha gür çıkarmak için takip edin ve takip ettirin: http://www.seyahatozgurlugu.com/

Seyahat Özgürlüğü Maddesi (1982 Anayasası)

Madde 23 – Herkes, yerleşme ve seyahat hürriyetine sahiptir. Yerleşme hürriyeti, suç işlenmesini önlemek, sosyal ve ekonomik gelişmeyi sağlamak, sağlıklı ve düzenli kentleşmeyi gerçekleştirmek ve kamu mallarını korumak; Seyahat hürriyeti, suç soruşturma ve kovuşturması sebebiyle ve suç işlenmesini önlemek; Amaçlarıyla kanunla sınırlanabilir.

Vatandaşın yurt dışına çıkma hürriyeti, ancak suç soruşturması veya kovuşturması sebebiyle hâkim kararına bağlı olarak sınırlanabilir. Vatandaş sınır dışı edilemez ve yurda girme hakkından yoksun bırakılamaz.

8 YORUM 💬

 1. Herşey anayasaya uygun olarak yapılsa sanırım bir problem kalmayacak. Fakat ne yazık ki mevcut yönetimler anayasa maddelerindeki boşlukları kullanmayı iyi beceriyorlar! Sanırım en büyük sorun: yaşadığımız düzenin anayasasını ve hukukunu bilemeyişimiz, öğrenmeyişimiz. Aksi takdirde akıl yürütebilir, çözüm sunan sonuçlara ulaşabilirdik.

 2. Kesinlikle cok dogru bir tesbit! Dunyanin en pahali pasaportunu en zorlu sekilde aliyoruz, ustelik bir de vize cilesi var. Ayrica yurtdisinda yasayan Turkler pasaport uzatmak icin yurtdisindan basvurunca daha az ucret oduyorlar-di. Su anki durum nasildir bilmem? Cok ilginc degil mi?!

 3. Maalesef ülkemizin uluslarası kredibilitesi düşük olduğu için bütün bu masrafların yanında bir de vize alma sorunlarıyla boğuşuyoruz. Gelişmiş ülkeleri geçtim, kardeş diye sempati duyduğumuz türlü Türki cumhuriyetler bile bizi konsolosluk kapılarında ikametgah, banka dökümleri, rezervasyon ve uçak biletleri ile bekletiyor. Dışişleri Bakanlığı’nın “stratejik derinliği” pek makul gözükmüyor artık.

 4. Biz yilda en az 3 kez yurt disina cikan bir aileyiz. Esim British pasaport sahibi Ingiliz, 2 yasindaki oglum da ayni pasaporta sahip onlar cok daha rahat seyahat ederken ben vize derdi yuzunden cat kapi giremiyorum diger ulkelere. Basvurular, doldurulmasi gereken bir suru form bekleme suresi falan… Neredeyse her kapiyi vizesiz acabilen pasaportlari ise oldukca dusuk maliyetliyken dost kardes ulke Azerbaycan da dahi vize yuzunden kuyrukta saatlerce bekledigim Turk Pasaportunun bos defterine bile asgari ucretin 3/1 para odemek insani cileden cikartmaya yetiyor.Yurt disina cikarken ben harc oderken esim Turkiye`ye girerken £10 oduyor, neyse akillilik yapip Deniz`e Turk pasaportu almadik o cikista British pasaportu ile cikis harci odemeden cikiyor giriste ise TC kimligi ile vize odemiyor. Bununla avunabilirim sanirim:))
  Son soz :
  yasasin seyahat ozgurlugu

  • Hükümetin gözünde müşteri gibiyiz. Bizlere vermekle yükümlü olduğu bir kimlik belgesi olan pasaport için bu kafar fahiş ücretler istemesinin başka açıklaması yok. Dünyada pasaporta otomatik zam uygulayan başka bir ülke daha yok. Sesimizi çıkaralım ve yaşasın seyahat özgürlüğü diyelim!

 5. An Australian passport (sorry, ain’t good at maths or currencies, so NZD easiest for me to understand), costs $303NZD, compared to a New Zealand passport which costs $154 NZD. So ON THE SURFACE, the NZ passport is much cheaper. However, the NZ government, in a quite sneaky underhand move (Not always common in NZ politics), reduced NZ passports from 10 years to five. When I compare the cost on a yearly basis, both passports cost the same amount of money per year: about $31 NZ dollars. The Australian one is therefore better value for money, ignoring things like inflation etc etc, which I don’t pretend to fully understand.

  I would be grateful Kemal if you could then do a comparison for me, in NZD, of what a ten year turkish passport costs per year. Just so I can understand – European and American currencies don’t mean as much to me…….

  PS, all I did was divide $154 by 5 and $303 by 10……

  • To have 10 years Turkish passport cost is 438 NZ$. It’s 135NZ$ expensive than getting NZ Passport. If someone, who has base salary in Turkey, has to work almost a month in order to have it. Also we pay to get visa to enter many countries and also pay 10$ to exit country….

   • Ah, yes I see. The rate is about $44 per year, but that’s a good point about base salary in Turkey, which is quite different to the NZ and Australian base salaries. And paying to leave the country……? Your government seems to want all Turkish people to stay at home…..

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın