Mataram (Kota Mataram),  Lombok Adası‘nın da dahil olduğu, Endonezya‘nın Batı Nusa Tenggaraa (Nusa Tenggara Barat) vilâyetinin başkenti. Şehir Lombok Adası’nın batısında bulunuyor. Liman kısmı Ampenan, idari kısım olan merkez Mataram ve iş merkezlerinin olduğu kısım olan Cakranegara olmak üzere başkent 3 bölümden oluşuyor.

Mataram’ın 400 binin üzerinde nüfusu var ve nüfusun çoğunluğunu Sasak etnik kökene ait insanlar oluşturuyor. Hindu Balililerin aksine, Müslüman dinine sahip olup Endonezya genelinde 2.6 milyon olan Sasak nüfusunun %85’i Lombok’ta yaşıyor. Bunun dışında Balililer, Çinliler ve yine Tionghoa-peranakan olarak adlandırılan Çinli-Endonezyalı melezler yaşıyor.  şehir halkını oluşturan küçük bir sayıya sahip Yemen kökenli Arap Endonezyalıları da bulunuyor.

Mataram, Lombok, Indonesia

Java tarihinde, Mataram 18. yüzyılın en büyük şehriydi. Lombok Adası, hemen yanı başındaki kardeş ada Bali kadar turizm konusunda atılım yapamamış. Başkentin turistik açıdan bir cazibesi bulunmuyor. Yol arkadaşım Farid ile birlikte, motosiklet kiralayıp Lombok adasının başkenti olan Mataram şehrine geçtik. Mataram oldukça kalabalık ve büyük bir şehir, ancak şehirden çok bir kasaba mimarisi hakim. Yollar düzensiz ve kirli, motosikletler ve at arabalarının meşgul ettiği yol güzergahı oldukça gürültülü. Egzoz dumanı ve yollardaki at pisliği kokusundan dolayı nefes almak bile zor.

Mataram, Lombok, Indonesia

Niyetim Bali’de havalimanında aldığım 1 aylık Endonezya vizemi bir ay daha uzatmak. Bali’nin başkenti Denpasar’da Endonezya vizesi almak 3 gün sürüyor ve bunun için ödenmesi gereken miktar  500.000 Rupiah. Lombok’un başkenti Mataram’da ise vize aynı gün içerisinde verildiği gibi ücreti de 250.000 Rupiah. O yüzden Mataram Imigration Ofisi’ne gittik, ancak kapalıydı. Zira tipik tatilci unutkanlığı ile günlerden Cumartesi olduğunu fark etmemişiz.

Bir market bulup kendimize bolca yiyecek, içecek ve atıştırmalık bisküvi tarzında bir şeyler alıp otelimize dönmeye karar verdik, ancak yolda şehir kapalı pazarını görünce ziyaret etmeden geçemedik. Gözümüze hoş gelen tropikal meyvelerden alıp hem yedik hem gezdik. Pazar daracık tezgah araları dolayısı ile daracık, gezmesi zor, yerler çer-çöp içerisinde.

Java tarihinde, Mataram 18. yüzyılın en büyük şehriydi. Lombok Adası, hemen yanı başındaki kardeş ada Bali kadar turizm konusunda atılım yapamamış.

Akşam yemeği için Senggigi merkeze motosikletimizi teslim etmek için gittiğimizde tesadüfen karşılaştığımız bu acente satıcısı ile Mount Rinjani tırmanışı için pazarlığa giriştik. Tırmanış en az 2 gece ve 3 gün sürüyor ve liste fiyatı 2.000.000 Rp civarında. Pazarlık konusunda çok iyi olan Farid iyi adamı, ben ise zor beğenen veya pahallı bulan adamı oynuyor. Gili Trawangan adasındaki acenteler en düşük 950.000 Rp iyat vermişlerdi. Otelimizde dün bizi ziyaret eden  bir acente görevlisi ise 800.000 Rp son fiyatı vermişti. Adam başı 2 milyon Rp olan liste fiyatını adam başı 750.000 Rp’ya bağlayarak depozitoyu ödedik.

Herkesin aklımda bir yapılacaklar listesi (bucket list) vardır. Kimimiz listesini tutarız, kimimiz sadece sohbetler arasında söz eder. Aktif bir volkana tırmanmak benim ölmeden önce yapacaklarım listesinde bulunuyor ve yarın bu saatler bu hedefimi gerçekleştirmek üzere yolda olacağım. Yolda olmak heyecan verici.

Day 360: Endonezya:18 Senggigi, Lombok. 30 Temmuz 2011

154,9k Takipçiler
Takip et

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın