Portekiz‘in başkenti Lizbon’un en eski kalelerinden biri olan Sao Jorge Kalesi (Castelo de São Jorge) Alfama bölgesinin tam tepesinde bulunuyor. Şehrin en yüksek tepesinde konumlanan kale, Lizbon’u ziyaret eden turistlerin uğrak noktalarından.

İlk yerleşimin MÖ 6. yüzyıla uzandığı, Lizbon’un tarihi bölgesinde yer alan Sao Jorge Kalesi’nin İberler ve Keltler tarafından kullanıldığı düşünülüyor. Lizbon’un sembolleri arasında yer alan kale, hem gündüz hem de geceleri aydınlatıldığında muhteşem bir görsel şölen yaratıyor.

sao orge kalesi

Sao Jorge Kalesi, Lizbon

Lizbon’un Alfama ve Castelo adlı iki mahallesinin yer aldığı, kente hakim bir noktada bulunan Sao Jorge Kalesi, 5. yüzyılda Vizigotlar tarafından inşa edildi. 11. yüzyılın ortalarında 1109-1185 yıllarında büyütülüp, değiştirildikten sonra kraliyet sarayına dönüştürülen yapı, son olarak 1938’de restore edildi.

13. yüzyılda en parlak dönemini yaşayan ve Portekiz’in en önemli sembol yapılarından biri olan kale, ihtişamlı dönemini 16. yüzyıla kadar sürdürdü. Kalenin bulunduğu bölgede yapılan arkeolojik kazılarda Fenike, Yunan ve Kartaca izlerine rastlandı.

Malta

Günümüzde kraliyet makamları ve arkeolojik sergilere ev sahipliği yapan kalenin surlarına çıkmak ise kesinlikle Lizbon’a gelen herkesin yapması gereken bir şey çünkü karşınızdaki manzara soluğunuzu kesecek cinsten.

Sao Jorge Kalesi’ni ziyaret etmek için en uygun zaman kalenin ziyarete açıldığı sabahtan öğleye kadar olan zaman dilimi. Hem ziyaretçi yoğunluğunun az olması hem de havanın fotoğraf çekimine uygun olması nedeniyle ziyaret planınızı sabah saatlerine denk gelecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

11 kulesi olan Sao Jorge Kalesi’nde küçük bir arkeoloji müzesi, kraliyet dönemini yansıtan sergiler, bir kafe ve restoran da bulunuyor. Kalenin şehre hakim manzarası ise birbirinden güzel fotoğraf karelerine hayat veriyor.

Kaleye çıkan dar sokaklar şehri yürüyerek keşfetmek için iyi bir seçenek. Kalenin bulunduğu tepede Lizbon Katedrali de yer alıyor.

Sao Jorge Kalesi ziyaret saatleri ve giriş ücreti

Sao Jorge Kalesi kasım-şubat döneminde her gün 09.00-18.00, mart-ekim döneminde ise 09.00-21.00 saatleri arasında ziyarete açık. Sao Jorge Kalesi giriş ücreti yetişkinler için 10 euro, öğrenciler için 5 euro, 65 yaş üzere ve engelliler için ise 8.50 euro. 12 yaşın altındaki çocuklardan giriş ücret alınmıyor.

Sao Jorge Kalesi’ne nasıl gidilir

Sao Jorge Kalesi’ne 28 numaralı tramvayla Miradouro Santa Luzia durağında, 737 numaralı otobüsle Castelo durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Sao Jorge Kalesi‘ne çıkmak Lizbon’a gelen herkesin yapması gereken bir şey çünkü karşınızdaki manzara soluğunuzu kesecek cinsten.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz