Çekya‘nın başkenti Prag‘ın kalbinin attığı Vaclav Meydanı (Václavské náměstí), şehrin en önemli sosyal ve tarihi olaylarına ev sahipliği yapan, günümüzde de kente gelen ziyaretçilerin mutlaka uğradığı yerlerden. Çevresinde çok sayıda mağaza, restoran, kafe, banka, otel, sinema ve tiyatro bulunan meydan şehrin en önemli tarihi yapılarından Ulusal Müze’ye de ev sahipliği yapıyor.

Bohemya Krallığı’nda 921’den 935’teki suikastına kadar dük olarak görev yapan St Wenceslas’ın Josef Václav Myslbek tarafından yapılan ünlü heykelinin bulunduğu meydan birçok kaynakta Wenceslas Meydanı olarak da tanınıyor.

Vaclav Meydanı

Prag Vaclav Meydanı

Resmi adı Vaclav Meydanı (Václavské náměstí) olan Wenceslas Meydanı, Çekya’nın başkenti Prag’da tipik bir kent meydanına kıyasla daha geniş bir bulvar görünümünde. Prag’ın en hareketli ticari ve sosyal merkezi olan meydan, Eski Kent Meydanı’na ve Karl Köprüsü’ne 5 dakika gibi kısa bir yürüyüş mesafesinde olması ve üç metro hattının buluştuğu bir konumda yer alması nedeniyle şehrin merkezi olarak kabul ediliyor.

Tarih boyunca çok sayıda tarihsel olaya ev sahipliği yapan meydan, Prag’da kutlama, gösteri, miting ve özel etkinlikler için ilk akla gelen yerler arasında. Çevresinde çok sayıda mağaza, restoran, kafe, sinema, tiyatro, müze, otel, banka ve iş merkezi bulunan meydan, Praglıların hayatında önemli bir yere sahip.

Malta

İsmini Bohemya Dükü I. Vaclav’dan alan meydan UNESCO Dünya Kültürel Miras Listesi’nde bulunan Prag’ın tarihi şehir merkezinde yer alıyor. 1348’de IV. Charles tarafından at pazarı olarak kurulan meydan, daha çok bir bulvar görünümünde. Ulusal Müze ve Prag Devlet Operası bu meydanda yer alıyor.

Kuzeybatı-güneydoğu yönünde 750 metre uzunluğundaki meydan, 45 bin metrekarelik genişlikte, dikdörtgen şeklinde. Güneydoğu tarafına eğimli olan meydanın kuzeybatı ucu Prag2ın eski şehir merkezi ile yeni şehir merkezini birbirine bağlıyor.

II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin kitlesel gösteriler için kullandığı meydan, 1945’teki Prag ayaklanması sırasında şiddetli çatışmalara sahne olmuş. 16 Ocak 1969’da öğrenci Jan Palach, 1968’de Varşova Paktı’nın Çekoslovakya işgalini protesto etmek için Wenceslas Meydanında kendini yakarak unutulmayan bir protesto gösterisine imza atmış.

1989 yılındaki Kadife Devrimi sırasında yüzbinlerin toplandığı büyük gösterilere sahne olan meydan, günümüzde yeni yıl kutlamaları ve kurulan Noel pazarları ile tanınıyor.

1. Prag Devlet Operası

Prag Devlet Operası

Prag Devlet Operası (Státní opera), tanınmış Çek neo-rönesans mimarı Josef Schulz tarafından tasarlanmış. 1888 yılında Yeni Alman Tiyatrosu olarak açılan yapı 1949-1989 yılları arasında Smetana Tiyatrosu olarak biliniyordu.1992 yılında Çekya Kültür Bakanlığı tarafından kurulan Çek Cumhuriyeti Ulusal Tiyatrosu’nun bir parçası olan opera, yılda 300 performansa ev sahipliği yapıyor.

Prag Devlet Operası olarak bilinen yapı, inşa edildiği dönemde Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun bir parçası olan Prag’da yaşayan Alman azınlığın Almanca konuşulan bir opera binası özleminin sonucu olarak ortaya çıkmış. Alman azınlığın topladığı bağışlarla 20 ay içerisinde inşa edilen tiyatro geniş oditoryumu ve özenli neo-rokoko dekoruyla, Avrupa’nın en güzel tiyatrolarından biri olarak kabul ediliyor.

1041 seyirci kapasiteli bir salona sahip olan opera binasının günümüzdeki hali 1960 yılında yapılan yenileme çalışmaları ile meydana gelmiş. Prag Devlet Operası ziyaret saatleri 09.00-18.00. Opera, haftanın 7 günü açık. Prag Devlet Operası giriş ücreti alınmıyor ancak ücretsiz girişle yalnızca fuaye alanı ziyaret edilebiliyor. Oditoryumu görmek için temsillere bilet almak gerekiyor.

2. Prag Ulusal Müze

Prag Ulusal Müze

Prag Ulusal Müze (National Museum), Çekya’nın en önemli ve en eski müzesi. 1818 yılında Kašpar Maria Šternberg tarafından kurulan müzede doğal tarih, tarih, sanat, müzik ve kütüphanecilik alanlarından yaklaşık 14 milyon eser bulunuyor. Ana binası 2011-2019 yılları arasında yenilenen müzenin kurulduğu yıllardaki odak noktası doğal bilimlerdi.

1949 yılında müze yönetimini devralan Çekya hükümeti müzede kapsamlı değişiklikler gerçekleştirdi. Mayıs 1964’te üç ana bileşene göre ayrılan müze, Doğa Müzesi, Tarih Müzesi ve Kütüphaneden oluşuyor. Doğa Müzesi’nde mineraloji, paleontoloji, mikoloji, botanik, entomoloji, zooloji ve antropoloji bölümleri bulunuyor.

Tarih Müzesi’nde çok zengin bir Orta Çağ koleksiyonu ile mücevher, ahşap heykel ve silahlar yer alıyor. Tarih Müzesi’nde görülmesi gereken eserler arasında 12. yüzyıldan günümüze ulaşan dükün gümüş tacı, Orta Çağ, Rönesans ve Barok takıları, Orta Çağ sikkeleri, gönye şeklindeki St Eligius’un rölyefi; Gotik ve Rönesans sırlı çini ve kaldırım taşları ve minyatür resim koleksiyonları bulunuyor.

🗺 Adres: National Museum Wenceslas Square 68, New Town, Prague 1, Czech Republic
📲 www.nm.cz ☎️ +420 224 497 111
Prag Ulusal Müze ziyaret saatleri: Prag Ulusal Müzesi 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Müze, haftanın 7 günü ziyarete açık.
💶 Prag Ulusal Müze giriş ücreti: Prag Ulusal Müzesi giriş ücreti yetişkinler için 260CZK, indirimli bilet 170CZK, aile bileti ise 440CZK (2 yetişkin + 3 çocuk).
🚌 Ulaşım: Prag Ulusal Müzesi’ne Prag metrosunun A ve C hatlarını kullanarak Muzeum İstasyonu’nda, A ve B hatlarını kullanarak Mustek İstasyonu’nda ve 3, 5, 6, 9, 14, 24 numaralı tramvay hatlarını kullanarak Vaclavske namesti durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Prag’da Vaclav Meydanı yakınlarında kalabileceğiniz oteller: Alchymist Prague Castle Suites, Hotel Pod Vezi, Appia Hotel Residences, Ibis Praha Old Town.

Vaclav Meydanı nerede, nasıl gidilir

🗺 Adres: Wenceslas Square New Town, Prague 1, Czech Republic
🚌 Ulaşım: Vaclav Meydanı’na Prag metrosunun A ve C hatlarını kullanarak Muzeum İstasyonu’nda, A ve B hatlarını kullanarak Mustek İstasyonu’nda, 3, 5, 6, 9, 14 ve 24 numaralı tramvay hatlarını kullanarak ise Vaclavske namesti durağında inerek yürüyerek ulaşabilirsiniz.

🏡 Prag’da konaklama olarak Mala Strana ve Eski Şehir bölgeleri tercih edilebilir. Otellerin gecelik fiyatları 60-150€ arasında dolaşıyor. Malá Strana’daki Appia Hotel veya Old Town’daki Design Hotel Jewel Prague tercih edilebilir. Hostel için önereceğim yerler ise Czech Inn Hostel ile Hostel Orange gayet güzel. Prag’da tavsiye edeceğim diğer konaklama yerleri Hotel U Jezulatka, Hotel Pod Vezi, Appia Hotel Residences, Ibis Praha Old Town.

Prag gezilecek yerler arasında bulunan Vaclav Meydanı (Wenceslas Square), Çekya’nın başkenti Prag’ın en hareketli ve en merkezi noktası. Kenti keşfetmeye başlamak için en iyi noktalardan biri olan meydan çevresinde onlarca butik, mağaza, restoran, kafe ve müze bulunuyor.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz