Karagöl, Artvin‘in Borçka ilçesi sınırlarında, yemyeşil dokusu, zengin yaban hayatı ve bitki çeşitliliği ile Türkiye‘nin en bakir doğal güzelliklerinden. Artvin kent merkezine 57 km, Borçka’ya ise 27 km uzaklıktaki Karagöl, 19. yüzyılın başında yaşanan toprak kayması sonucunda oluşmuş.

Klaskur Yaylası (Aralık Yaylası), yakınlarında konumlanan Karagöl, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tabiat parkı statüsü verilerek Borçka Karagöl Tabiat Parkı ismiyle koruma altına alınmış, eşsiz bir doğa harikası. Karadeniz’in cennet köşelerinden biri olan Borçka Karagöl, kısıtlı ulaşım olanakları nedeniyle bölgede insan tahribatına en az maruz kalan yerler arasında.

Borçka Karagöl

Borçka Karagöl hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Karagöl, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, Artvin’in Borçka ilçesi sınırlarında yer alan benzersiz bir doğa harikası. Artvin şehir merkezine 57 km, Borçka ilçe merkezine ise 27 km uzaklıkta olan Borçka Karagöl, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en bakir alanlarından biri.

Deniz seviyesinden 1.500 metre yükselikte yer alan Karagöl, 19. yüzyılın başında bölgede yaşanan toprak kayması sonucunda oluşmuş. Klaskur Yaylası’nın (Aralık Yaylası) yanı başındaki etkileyici göl, etrafı dağlarla çevrili, yeşilin binbir tonunu görebileceğiniz, temiz havası ve yaban hayatıyla ziyaretçilerini stres ve şehir yaşamının tüm olumsuzluklarından uzaklaştırıyor.

Malta

2002 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tabiat parkı statüsü verilerek koruma altına alınan Borçka Karagöl Tabiat Parkı, toplamda 368 hektarlık bir alanı kapsıyor. Zengin orman örtüsü ve flora çeşitliliği ile kamp turizminde öne çıkan Borçka Karagöl, son dönemde sosyal medya paylaşımları ile ismini sıklıkla duyuran doğal güzelliklerden biri.

Yöre halkının piknik ve dinlenmek amacıyla ziyaret ettiği Karagöl’ün yağmur ormanları ekosistemi ile benzerlik gösteren iklim şartları, Türkiye için benzersiz bir özellik sunuyor.

Yılın her dönemi yoğun yağış alan Karagöl Tabiat Parkında bölgeye özgü çok sayıda ağaç ve bitki türü ile etrafı yüksek dağlarla korunaklı olan kesimlerde ise zengin yaban hayatını gözlemlemek mümkün. Mevsim geçişlerinde rengarenk bir görüntü oluşturan Karagöl’ün eşsiz manzaraları fotoğraf severleri de cezbediyor.

Artvin sınırlarında iki farklı Karagöl bulunuyor. Borçka Karagöl ile Şavşat Karagöl sıklıkla birbiriyle karıştırılıyor. Göle 5 ile 10 km uzaklıktaki yakın çevrede ağırlıklı olarak köy pansiyonlarından oluşan konaklama alternatifleri bulunuyor. Dilerseniz tabiat parkının içerisindeki kamp alanında çadır kurma şansınız da var.

artvin karagöl nasıl gidilir

Borçka Karagöl giriş ücreti ve ziyaret saatleri

Batısında Hopa, güneyinde Artvin ve Murgul, doğusunda Şavşat, kuzeyinde ise Gürcistan sınırının bulunduğu Borçka ilçe sınırları içerisinde yer alan Borçka Karagöl, Artvin-Hopa yolu üzerinde bulunuyor.

🗺 Adres: Karagöl, Aralık, Borçka, Artvin
📲 https://karadeniz.gov.tr/
🕘 Ziyaret saatleri: Borçka Karagöl Tabiat Parkı ziyaret saatleri 08.00-20.00. Tabiat Parkı, haftanın 7 günü ziyarete açık.
💶 Borçka Karagöl giriş ücreti: Borçka Karagöl giriş ücreti yaya 4TL, motosiklet 8TL, otomobil 11TL, minibüs 30TL.
💶 Borçka Karagöl kamp ücreti: Borçka Karagöl’de kendi çadırınızla kamp yapmak isterseniz 30TL, 2 kişi çadır kiralama 60TL, 3 kişi çadır kiralamadan ise 80TL ücret alınıyor.

ⓘ Borçka Karagöl gezinizde, uygun fiyata oda/ev kiralayabileceğiniz Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 160TL kazanırsınız. Otel rezervasyonu için ise Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak rezervasyon yapabilirsiniz ✔️

Borçka Karagöl’e nasıl gidilir 🚘

Borçka Karagöl’e uçakla nasıl gidilir: Borçka Karagöl’e en yakın havalimanı Gürcistan’ın Batum şehrinde. Batum havalimanı ‘Artvin Hopa’ adıyla iç hat uçuşlarında kullanılıyor. Bu havalimanını kullanan Türk vatandaşları pasaportsuz, yalnızca yeni tip kimlik kartıyla Batum’a uçup, Batum’dan Artvin Borçka’ya otobüsle geçebiliyor.

Batum Havalimanından Borçka Karagöl’e ulaşım: Batum Havalimanı, Artvin kent merkezine 84 km uzaklıkta. Artvin ve iç hat uçuşları için Batum Havalimanı’nı kullanan tüm yolcular için HAVAŞ otobüsleri Batum Havalimanı-Hopa Limanı arasında ücretsiz servis hizmeti veriyor.

Hopa Otogar’dan Artvin ve Borçka’ya her saat düzenli dolmuş seferleri bulunuyor. Borçka’dan ise dolmuşlarla Karagöl’e gidebilirsiniz.

Borçka Karagöl Tabiat Parkı

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Borçka Karagöl’e arabayla nasıl gidilir: Artvin’e 57 km, Borçka’ya 27 km, Hopa’ya 63 km, Ankara’ya 1.056 km, İstanbul’a 1.371 km, İzmir’e 1.636 km, Adana’ya 1.071 km ve Bursa’ya 1384 km uzaklıkta olan Borçka Karagöl’e kendi aracınızla gelebileceğiniz gibi diğer şehirlerden düzenlenen otobüs seferleriyle de ulaşım mümkün.

Artvin kent merkezinden başlayan Borçka tabelalarını takip ederek ulaşım ise oldukça kolay. Artvin merkezden 33 km sonra karşınıza çıkan Borçka-Macahel yolundan 20 km daha ilerlediğinizde Karagöl tabelasını görüyorsunuz. Karagöl sapağından ise 5-6 km devam ettiğinizde muhteşem yemyeşil doğa harikası Karagöl sizi bekliyor olacak.

Trabzon’a 205 km uzaklıkta olan Borçka’dan 27 km daha devam ettiğinizde milli parkta oluyorsunuz. Hopa’ya kadar Karadeniz sahil yolunu kullanabilir, yol boyunca bir tarafta uçsuz bucaksız Karadeniz bir tarafta yemyeşil dağların huzurlu manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Hopa’ya gelince Borçka-Artvin sapağından sağa dönerek sahil yolundan ayrılıp Karagöl’e devam edebilirsiniz.

Borçka’dan Karagöl’e nasıl gidilir: Borçka ilçe merkezinden Karagöl’e toplu taşıma ile ulaşım düşünürseniz, Borçka Petrol Ofisi’nden hareket eden minibüslerle Karagöl’e ulaşım mümkün.

Artvin’in Borçka ilçesinin göz alıcı güzelliği Borçka Karagöl Tabiat Parkı, Türkiye’nin en etkileyici manzaralarını sunan, benzersiz bir atmosfere sahip.

5 Yorumlar

  1. Borçkadan Karagöle gitmek tamamen rezalet, yaklaşık üç saattir karagöle gitmeyi bekliyorum. Tek kişi olduğum için “ancak taksi ile gidebilecegimi” buradaki hareket memurları söyledi. Giden bütün minibüsler yurt içindeki turlar ile gelenleri taşımaktadırlar, başka yolcu almıyorlar, öylece burada kaldık, karagöle gitmeden tekrar bulunduğum otele geri dönüyorum (40 km). Batuma gitmek karagöle gitmekten bin kat daha kolay, siz siz olun sakın ama sakın karagöle bireysel gitmeye karar vermeden önce böyle bir rezillikle karşılaşacağınızı düşünmenizde fayda vardır.

    • Araştırma yapmadan yola çıkmak senin suçun kimse senin için özel olarak şehrin 57 kilometre dışına gitmez. Kendi suçunu insanlara yükleme metropol şehrimi orası her tarafa araç tek kişi için gitsin

      • Sen nasıl bir kafadasın? Sizin gibilere her şey müstehak. Ben de gitmek istiyordum ve araştırmalarım sonucu toplu taşıma olduğunu öğrendim. Her yerde de böyle yazıyor, adam buna güvenerek gitmiş, hizmet alamamış. Buna rezalet demiyorsun da adamı suçluyorsun. Arkadaşa teşekkür ediyorum böyle bir bilgiyi paylaştığı için. Zaten ülkenin neresinde minibüsler, otobüsler, toplu taşıma doğru düzgün çalışıyor ki.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz