İzmir’e 114 km uzaklıktaki Ödemiş, sakin yaşamıyla huzurlu ve güzel bir ilçe. Bozdağlar ile Aydın Dağları arasında uzanan Küçük Menderes Nehri’nin suladığı dört tarafı dağlarla çevrili verimli bir ova üzerine kurulmuş Ödemiş güzel bir Ege kasabası.

İzmir çevresinde gezilecek yerler listesinde bulunan ilçe, adını yavaş yavaş duyurmaya başlayan çok güzel yerlere sahip. Doğal güzellikleriyle Gölcük Gölü, tarihi ve kültürel geçmişiyle Aydınoğullarına başkentlik yapmış Birgi Köyü, Ege’nin en güzel kayak merkezi Bozdağ bunlardan bazıları.

Türkiye’nin en verimli topraklarına sahip; köftesi, patatesi ve tütünüyle ünlü Ödemiş’in tarihi yaklaşık 5,000 yıl öncesine kadar uzuyor. Anadolu medeniyetlerinden Luvi kavminden bu yana çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış. Özellikle Milli Mücadele’de gösterdiği kahramanlıklarla, bu yörenin ve insanlarının çok sayıda oyun ve hikayeye konu olduğu biliniyor.

Ödemiş’te Görülmesi Gereken Yerler 📌

1. Bedia Akartürk Müzesi

Ödemiş Bedia Akartürk

Ödemiş doğumlu sanatçımız Bedia Akartürk, sanat hayatına da bu ilçede başlıyor. Yaşını büyüterek çalışmaya başladığı İzmir Radyosunda 9 yıl geçirdikten sonra Ankara Radyosuna geçen sanatçı, buradan emekli oluyor. O dönemlerde Paris Olympia’da muhteşem bir konser veren Akartürk, sayısız albüme ve 6 sinema filmine de imza atarak çalışmalarına hala devam eden isimlerden.


Türkiye’de çok sevilen ve eşsiz bir ses rengine sahip olan sanatçı için açılan Bedia Akartürk Müzesi‘nde, sanatçının bu zamana kadar aldığı ödüller, sahne kıyafetleri, fotoğrafları ve kendi diktiği yöresel kıyafetler görülebiliyor.

2. Ödemiş Pazarı

Ödemiş Gezilecek Yerler

Uçsuz bucaksız bir pazar olan ve cumartesi günleri kurulan Ödemiş Pazarı, Türkiye’nin en büyük açık alışveriş merkezi geçiyor. 110 yıllık geçmişe sahip pazarda 850 sergici esnaf tezgahlarında her çeşit yöresel ürünlerden, meyve ve sebzeyi kadar bulmak mümkün. Bunların yanı sıra köy ekmeği, kekik, taze çökelek peyniri, yoğurt ve reçel gibi çok sayıda yöresel ürün tezgahlarda görülebiliyor.

Tamamı meşe odunuyla ısıtılmış, geleneksel fırınlarda nohut mayasıyla yapılan ekmekler, başka hiçbir yerde bulunamayacak lezzetleriyle taze taze pişiriliyor. Ödemişli kadınların el emeği ürünleri sergiledikleri Kadın El Sanatları Pazarı özellikle görülmeli.

3. Kadın El Sanatları Pazarı

ödemiş görülecek yerler

İpek mendiller, efe oyaları, iğne oyası, mekik oyası, kanaviçeler, tel kırma ile yapılan hediyelik eşyalar, rengarenk danteller ve el dokumalarının her çeşidinin bulunabileceği Ödemiş Kadın El Sanatları Pazarı, oldukça ilgi görüyor. İzmir’den yapılan Ödemiş turları programının en önemli noktalarından birisi burası.

İpek böcekçiliği ürünü ham ipekten elde edilen el emeği göz nuru ipek çarşaflar, iç gömlekler ve giysilerin her biri güzellikleriyle görenleri büyülüyor. Yapılan düzenlemelerle tüm tezgahların aynı sırada görülebildiği 3 Eylül Teyyare Parkı giderek popülerleşiyor. Hediyelik eşyalarınızı buradan alın.

4. Tarihi Ödemiş Arasta Çarşısı

ödemiş arasta çarşısı

Ödemiş Arasta, bir eksen üzerinde, sağlı solu dizilmiş dükkanlardan oluşan Osmanlı çarşı yapısına verilen isim olarak biliniyor. Tarihi 1800’lü yıllara kadar uzanan Tarihi Ödemiş Arasta Çarşısı, Osmanlı döneminin açık arasta türünün ender örneklerinden biri.

Üç cami arasında ve 17 hanın ortasında yer alan çarşı, ticari bir merkez konumunda. Osmanlı’nın son dönemiyle Cumhuriyetin ilk yıllarına tanıklık eden arasta, işgal döneminde müftü ve imamın gayretleriyle yakılmaktan kurtulmuş. Arasta çarşısı birinci derece SİT alanı aynı zamanda.

Günümüzde yok olmaya yüz tutmuş el zanaatlarının da görülebileceği arasta çarşısında iğneden ipliğe, aranan her şeyi bulmak mümkün. Semerci, keçeci, kalycı, tenekeci, sepetçi, nalıncı, sandalyeci, saraç zanaatkarları zamana karşı direniyor.

5. Ödemiş Ulu Camii

ödemişte gezilecek yerler

Ödemiş Arastası Büyük Camii (Ulu Camii) yanında ve çevresinde kurulmuş. Ödemiş Ulu Camii 1702’de Yenice Köyü Bıçakçızade Mustafa Bey tarafından yaptırılmış. Camideki direkler ağaçtan yapılmış. Sol üst tarafta şse kuş sarayı bulunuyor. 1852’de büyük bir yangın geçirmiş. Ödemiş Merkez Abdi Ağa Camii (Ekin pazarı Camii) ile Gürcü zade (Küçük Camii) Camileri Ödemiş Arastasını çevreleyen diğer camiler.

6. Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi

ödemiş blog

Yıldız Oteli’nin 14 odası ve 4 koridoruyla Keçecizade Hanı’nın 2 katına yayılmış olan Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi‘nde toplam 27,034 taşınabilir eser bulunuyor. Ödemiş ve Küçük Menderes Havzasının tarihi ve kültürüne açılan pencere gibi.

Hanın üst katında Yıldız Kundura Odası, “Çeyiz-Gelin-Düğün” Sergi Salonu, Yıldız Sinema Odası, “İlkkurşun” Sergi Salonu, “Kore Savaşı” Fotoğraf ve Obje Sergi Salonu bulunurken, alt katında ise, Berber Odası, Tütün Odası ve Saatçi Odası yer alıyor. Müzenin geri kalanında Efeler Odası, Mutfak, Kadın Takıları ve Silahlar bölümleri gibi çok sayıda sergi alanı gezilebiliyor.

7. Ödemiş Müzesi

ödemiş müzesi

Eski eserler kolleksiyoneri olan Muttahar Başoğlu’nun bağışladığı arsaya kurulan Ödemiş Müzesi, toplamda iki kattan oluşuyor. Başlangıçta etnografik eserler sergilenirken zamanla arkeolojik eserlere de yer verilmiş.

Burada sergilenen eserlerin çoğu Eski Tunç Çağı, Arkaik, Klasik ve Bizans dönemlerine aitken, kalıntıların çoğunluğunu süs eşyaları, küçük heykeller, bronz, cam ve seramik ürünler oluşturuyor. Ödemiş Müzesinde toplam 16 bin eser sergileniyor. Müze Birgi girişinde yer alıyor, vaktiniz varsa görün.

8. Ödemiş 125. Yıl Kültür Parkı

Ödemiş Kültür Parkı

Oldukça geniş bir alana kurulu 125. Yıl Kültür Parkı‘na, Ödemiş-Birgi karayolu üzerinden rahatlıkla ulaşılabiliyor. Kültür Parkı, 10 bin m2’lik bir yapay gölet, buranın üzerinde 2 şelale, yüzme havuzu, bir tesis, düğün salonu, iş merkezleri, iskele çay bahçesi, yürüyüş parkurları, çocuk parkları gibi çok sayıda alana sahip.

Mini golf alanı ve jimnastik tesislerine de sahip olan park, küçük büyük herkesin ilgi odağı ve ilçenin nefes alma merkezlerinden. Bir çay molası verilebilir.

9. İlk Kurşun Anıtı

Ödemiş gezilecek noktalar

İlçe merkezine 13 km uzaklıkta olan İlk Kurşun Anıtı, 1925’te köyün girişine dikiliyor. İlkkurşun Köyü, eski adıyla Hacıilyas Köyü, Ödemiş halkının Yuna işgal güçlerine karşı, örgütlü olarak karşılık vermesi açısından önemli bir yere sahip. Bu nedenle, köyde her yıl Mayıs ayının son haftasında, “İlk Kurşun Bayramı” adı altında kutlamalar yapılıyor.

10. Birgi

Ödemiş Birgi

Birgi, Ödemiş gezilecek yerler içerisinde en önemlisi en değerlisi bana göre. Ödemiş merkeze 7 km uzaklıkta. Küçük Menderes Havzasının kültür, inanç turizmi merkezi Birgi, açık hava müzesi gibi. Bir zamanlar Aydınoğulları Beyliği’ne başkentlik yapmış. Ege’nin en güzel köylerinden biri aynı zamanda.

1333’de ünlü Arap gezgini İbni Battuta Birgi’ye gelmiş, Aydınoğlu Mehmet Bey’in Bozdağ’daki yaylağı, Birgi’deki sarayı, Birgi medresesini ve yapılan gösteriyi anlatmış. Çakırağa ve Sandıkoğlu konakları, Ulu Cami, İmam-ı Birgi Türbesi görülmesi gereken yerler. Tarihi köy evlerinin arasında mutlaka dolaşın.

11. Gölcük

ödemiş nerede

Asırlık ağaçları, şifalı bitkileri ve geniş çam ormanlarıyla Gölcük, tarihteki en eski yerleşim yerlerinden. Bozdağ’ın eteklerinde yer alan bu mahalle, serin esen rüzgarı nedeniyle çevre bölgeler tarafından yayla olarak kullanılıyor.

Ödemiş merkeze 6 km uzaklıkta. Doğanın içindeki bu yer, sakin bir tatil isteyenler ve fotoğraf çekmeyi sevenler için oldukça uygun. Sonbaharda giderseniz doğanın en güzel renklerini fotoğraflayabileceğiniz İzmir çevresinde gezilecek yerlerden. İzmir’den seyahat edeceklere Ödemiş, Birgi, Gölcük, Sardes (Manisa) rotasını tavsiye ederim.

12. Bozdağ Kayak Merkezi

ödemiş bozdağ

Ödemiş’e bağlı Bozdağ Köyü sınırları içinde bulunan Bozdağ Kayak Merkezi, kış sporları meraklılarının ilgi gösterdikleri yerlerden. İzmir’e olan yakınlığı sayesinde her kış çok sayıda kişi tarafından ziyaret edilen Bozdağ’da Aralık ile Mart ayları arasında kayak yapmak mümkün. Toplamda 2 teleski tesisi olan merkez, Akdeniz iklimine rağmen yaklaşık 120 cm kar kalınlığına ulaşmayı başarıyor.

13. Hayalet Köy Lübbey

ödemiş gezi

Türkiye’nin hayalet köylerinden Lübbey Köyü, günümüzde neredeyse tamamen terk edilmiş durumda. Yeni adı Çamyayla Köyü olan yerleşim yerinin nüfusu yalnızca 10 kişiden oluşuyor. Lübbey, Kaderine terk edilmiş, bir çoğu yıkılmış evleri ve onları terk etmeyen son sakinleriyle var olmaya çalışıyor.

Osmanlı döneminde askerlerden kaçan eşkıyaların saklandığı söylenen köy, fotoğraf ve belgesel tutkunları için bir film seti gibi. Köy kahvesinde oturup yöre insanından bilgiler alın.

Ödemiş’in lezzetli bir pidesi töngül ve katmer denilen yerel ikilisi ile kahvaltınızı edin, meşhur ödemiş pazarından bol bol alışveriş yapın, ödemiş köftesi ve ödemiş tostu tadın, sezonundaysa Ödemiş karpuzu ile serinleyip ilçenin tadına varın.

Ödemiş’e nasıl gidilir

İzmir çevresinde gezilecek yerler arasındaki Ödemiş’e İzmir’e 114 km uzaklıkta yer alan bir ilçe. Her gün İzmir Otogarı’ndan kalkan ilçe otobüsleri ile ulaşılabileceği gibi, Basmane Garı’ndan günde iki kez karşılıklı tren seferi bulunuyor. Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilçelere yönelik başlattığı ESHOT seferleri ile 795 numaralı Torbalı-Ödemiş otobüsü kullanılabilir. Aracınız yoksa IZBAN ile Torbalı’ya gidip oradan 795 nolu otobüsü kullanabilirsiniz.

İzmir gezilecek yerler arasında; yemyeşil doğası, kültürel zenginliği ve sakin yaşantısıyla Ödemiş, ilçe merkezi olarak çok cazibeli değilse de gezilecek ve görülecek yerleriyle haftasonu bir gününüzü ayırarak gidibileceğiniz bir ilçemiz. Konaklamak isterseniz Birgi bunun için en doğru adres olur.

16 YORUM 💬

 1. İsmini bile duymadığım, varlığından haberdar olmadığım yerlerden bahsetmişsiniz hocam. kurban bayramına tatile belirtmiş olduğunuz yerleri gezmeye nasip olursa geliceğim

 2. Ödemiş, toz pislik içinde, insanların kabadayı – efe olduğu, kaba,saba, köylülük ve şehircilik arasında kalmış bir yerleşke.

 3. Ben Ödemişliyim çok huzurlu bir yer. Tam yaşanmalık harika bir ilçe. Büyük şehirlerin sıkıntılarından bıkanlara resmen cennet gibi gelir. Hem insanları da çok iyi buranın insanı daha geçmişini unutmadı. İnşallah yeni nesillre de unutturmamayı başarırız.

 4. Ödemiş pek bilinmese de çevresinde gezilecek çok yer var. Gölcük, Birgi mutlaka görülmesi gereken değerli yerlerimizden. Bu yerler aslıca dünyaca da ünlü bir yer olabilir.

 5. Oradan Gölcük peynir rendeli pide . Ardından Prenses otel, rezistans ısıtmalı sıcak havuzda göl keyfi . Dönüsü şanşınız varsa Gölcükte keşkek .

  • Eski bir alevi köyü…aleviler sürgün edilmiş bu köyden…ilk resim de camiye dönüştürülen bir cemevi…diye biliyorum…

   • Nereden duydunuz bu asılsız bilgiyi bilmiyorum ama, Lübbey bir Alevi köyü değildir. Zira ben Lübbey köyünün yerlisiyim ve bizde Alevi yok. Tarihçe ile ilgili Behiç Galip Yavuz ve Lübbeyi bekleyenler Youtube da video olarak var.

 6. Dabbeyin yukarisi; Lübbey (günlüce). 🙂 Onun yukarisinda da Subatan Yaylasi, Subatanin yaninda Gölcük, Bozdag… Yaylalarimiz güzeldir. 😉

  • hatta burası 500 bin nüfuslu bir şehirdi. Nacarlar tarafından ahalisi aleviler sürüldü. Yerine uzaydan görünmeyen canlılar getirildi. Bu şehirdeki yaklaşık 10 bin cemevi de camiye çevrildi. Resim de görünmüyor çünkü faşist iktidar bu camiye Amerika’dan ithal görünmezlik kaplaması yaptırdı…..vs.
   Böyle iddiaya böyle cevap.

 7. Şimdi pazar dediniz, peynir, kekik, el sanatları, tarih, müze oldu mu şimdi Lübbey köyü tabii, cidden hayalet köy.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın