Pantheon, İtalya‘nın başkenti Roma‘da Antik Roma döneminden kalan ve en iyi şekilde korunarak günümüze ulaşmış sembol tarihi yapılarından biri. Tarih boyunca iki kez aynı yere inşa edilen yapı, ismini Latince ‘Tüm tanrıların tapınağı’ anlamına gelen Pantheon kelimesinden alıyor. Antik Roma’dan kalmış en iyi korunmuş yapı.

Pagan Roma tanrılarına adanan Pantheon, MS 118-125 yılları arasında İmparator Hadrian tarafından inşa edildi. MÖ 27’de inşa edilen ve MS 80 yılında yanan ilk yapının yerine inşa edilen bu yapı 609’da Bakire Meryem Kilisesi olarak kutsandı. Hristiyan dünyasının en önemli kutsal yapılarından birine dönüşen yapı bu özelliğiyle Antik Roma’nın en özenle korunan binalarından biri oldu.

Pantheon

Pantheon, Roma

Mimarlık tarihinde, desteğe ihtiyaç duymadan yapılmış en büyük kubbe özelliğini de elinde bulunduran Pantheon, ilk başta bir Roma tapınağı olarak inşa edilmiş olsa da sonraları Katolik Kilisesine çevrildi.

“Tüm tanrıların evi” anlamına gelen, Antik Roma’nın göz bebeği olan Pantheon’dan önce aynı yerde iki farklı bina yer alıyordu. İlki İmparator Augustus’un damadı olan Marcus Agrippa tarafından MS 27’de yapılan geleneksel ‘T’ şeklinde bir tapınaktı ve bu tapınak Mars ve Venüs tanrılarına adanmıştı.

Malta

İlk olarak MÖ 27 yılında inşa edilen Pantheon, dev bir yangının ardından yok oldu. Günümüzdeki Pantheon yapısı ise MS 125 yılında İmparator Hadrian’ın döneminde yapıldı. Yapı tamamı yandıktan sonra tuğlalar üzerinde bulunan yazıtlara sadık kalınarak ilk haliyle aynı şekilde inşa edildi.

Romalıların bu binayı inşa ederken yaşadıkları en büyük problem dev kubbenin ağırlığıydı. Bu yüzden Mısır’dan 60 ton ağırlığında dev kolonlar getirtildi. Pantheon içinde İtalyan imparatorlarından Vittorio Emanuele II ve Umberto I ile ünlü Rönesans ressamı Raphael ve nişanlısının mezarları da bulunuyor.

Roma’nın, antik dönemden kalan en önemli mimari yapılarından biri olan Pantheon binası yüzük şeklinde, 3 katmanlı dev granit sütunları bulunan ve kubbenin ortasında gökyüzüne bakan, dev göz adını verdikleri bir camdan oluşuyor. Yapının hakkında bilinmesi gereken en önemli özelliği tepedeki yuvarlak camın yere olan yüksekliği ile çapının aynı boyutlarda 43.3 metre olması.

Roma’nın en eski ruhani yapısı olan Pantheon’un kubbesinde gün ışığını alması için bırakılan bir açıklık var. Yuvarlak açıklıktan içeriye düşen geniş ışık huzmesi ruhani bir hava veriyor. Dan Brown’ın konusu Roma’da geçen Melekler ve Şeytanlar kitabında da geçen Pantheon’un tavanındaki bu açıklık için “Oculus’un içerisinden sızan güneş ışını, çok tanrılı inanca göz kırpıyor…” cümlesi kullanıldı.

Pantheon Roma
Roma Pantheon
Pantheon hakkında bilgiler

Pantheon, Roma
Adres: Piazza della Rotonda, Roma, İtalya
Ulaşım: C3, 40, 46, 62, 63, 64, 70, 81, 87, 116, 119, 492, 628 No’lu otobüsler, 8 No’lu tramvay hattı
Ziyaret saatleri: Pazartesi-Cumartesi 09.00-19.00, Pazar 09.00-18.00, resmi tatillerde kapalı.
Pantheon giriş ücreti: Giriş ücretsiz
Yakın yerler: Navona Meydanı, Campo Dei Fiori Meydanı, Trevi Çeşmesi

İkinci yüzyıl Roma mimarisinin harika bir örneği olarak kabul edilen Pantheon, hala mimarları etkileyen ve ziyaretçileri hayrete düşüren matematiksel deha ve basit bir geometriye sahip.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz