Aydıncık, Mersin‘in batısında, Akdeniz kıyısında yer alan nefes kesen sahil şeridi, zengin kültürel tarihi mirası, mağaraları, doğal güzellikleri ve eşsiz yemek kültürü ile bölgenin saklı cennetlerinden.

Toros Dağları’nın Akdeniz’e paralel uzanan bir kolunun eteklerinde kurulu olan Aydıncık, 38 km’lik girintili çıkıntılı bir kıyı şeridine sahip. 80’li yıllara kadar kendi halinde bir kasaba olan Aydıncık, 80’lerden sonra hızla gelişen ve özellikle yurtiçi turizmde Mersin’de markaya dönüşen beldelerden biri oldu.

aydincık nerede
Gilindire Mağarası Önü, Aydıncıık

Aydıncık hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Aydıncık‘ın tarihi kaynaklarda geçen en eski ismi Kelenderis olarak biliniyor. Denizcilik ve ticarette çok ileri olan Fenikelilerden Sandakos tarafından liman kenti olarak kurulan Aydıncık, tarih boyunca Hititler, Asurlular, Sisamlılar, Mısırlılar, Romalılar, Emeviler, Bizanslılar, Ermeniler ve Osmanlıların egemenliğine girmiş.

En parlak yıllarını Roma egemenliği döneminde yaşayan Aydıncık, Roma’nın vazgeçilmez ticaret şehirlerinden birine dönüşmüş. 1461’de Fatih Sultan Mehmet Döneminde Osmanlı topraklarına katılan Aydıncık, Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar ağırlıklı olarak Kıbrıs ve Alanya çevresinden gelen Rum nüfusa sahipti.

Malta

Mersin’e bağlı bir ilçe merkezi olan Aydıncık’ta ilk belediye 1972’de İskele adıyla kuruldu. 1984 yılında ilçe olan İskele, ilçe statüsünü almasıyla birlikte Aydıncık ismine dönüştürüldü. Aydıncık’ın nüfusu 11 bin 100, yüzölçümü ise 410 kilometrekare. Daha uygun bir Aydıncık tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki blog yazılarım size yol gösterebilir.

Aydıncık nerede📍

Aydıncık, Türkiye’de Akdeniz Bölgesinin Adana Bölümünde, Mersin’in Silifke ilçesiyle Anamur ilçesi arasında, kentin batısında yer alıyor. Aydıncık’ın kuzeyinde Gülnar, doğusunda Silifke, batısında Anamur, güneyinde ise Akdeniz bulunuyor.

ⓘ Aydıncık gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Aydıncık’a nasıl gidilir ✈️

Aydıncık’a uçakla nasıl gidilir: Aydıncık’a en yakın havalimanı ilçenin batısında yer alan Alanya Gazipaşa Havalimanı. Antalya sınırlarında bulunan Alanya Gazipaşa Havalimanı, Aydıncık’a 133 km mesafede yer alıyor. Gazipaşa Havalimanı’na Türkiye’nin farklı şehirlerinden direkt uçak seferleri yapılıyor.

Alanya Gazipaşa Havalimanından Aydıncık’a nasıl gidilir: Alanya Gazipaşa Havalimanı’ndan Aydıncık’a direkt seferi bulunan bir toplu taşıma aracı yok. Havalimanından taksi, araç kiralama ya da özel transfer aracı hizmeti alarak Aydıncık’a en hızlı şekilde ulaşım mümkün.

Alanya Gazipaşa Havalimanı’ndan seferleri bulunan HAVAŞ servisleri ya da belediye otobüsü ile Alanya Otogar’a ulaştıktan sonra Silifke yönüne giden dolmuşları kullanarak yol üzerinde Aydıncık’ta inebilirsiniz.

aydincık nasıl gidilir
Yoldan Aydıncık Kıyıları

Aydıncık’a otobüsle nasıl gidilir: Silifke-Anamur Karayolu üzerinde, Akdeniz kıyısında bulunan Aydıncık, coğrafi olarak bir hayli zor bir bölgede yer alıyor. İlçeye şehirlerarası otobüs firmalarının direkt seferleri bulunmuyor. Anamur ve Silifke’ye bilet alarak Aydıncık’a bu ilçeler üzerinden dolmuşla ulaşabilirsiniz. Aydıncık’a Alanya’dan hareket eden ve Mersin yönüne giden dolmuşlarla da gitmek mümkün.

Aydıncık’a arabayla nasıl gidilir: Aydıncık, Mersin’e 173 km, Antalya’ya 325 km, İzmir’e 766 km, İstanbul’a 968 km, Ankara’ya ise 521 km uzaklıkta. Batıdan özel araçla Aydıncık’a ulaşım için Antalya, Alanya, Mersin yolu takip ediliyor. Kuzeyden gelenlerin ise Konya, Karaman, Mut güzergahını kullanmaları gerekiyor.

Aydıncık gezilecek yerler 📌

Mersin’in bakir doğası ile bilinen ilçesi Aydıncık‘ta Türkiye‘nin en güzel mağaralarından Gilindire (Aynalıgöl) Mağarası, Kelenderis Antik Kenti, Anıt Mezar (Dört Ayak), Susanlık Kalesi ve ilçe merkezindeki balıkçı barınağı gezilecek yerler arasında.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz