Hurgada, Mısır’ın ünlü tatil şehirlerinden birisi. Başkent Kahire’nin 450 kilometre güneyinde Kızıldeniz kıyısında yer alıyor. Deniz, güneş ve kum tatilinin keyfinin doya doya yaşanabileceği bir yer. Mısır’ın diğer ünlü tatil şehri Şarm El Şeyh gibi son yıllarda yıldızı yükselen destinasyonlardan birisi.

Mısır’ın antik döneminin en önemli miraslarından Karnak ve Krallar Vadisi’nin yer aldığı Luksor‘a yakınlığı, dalış sporu için sunduğu zengin seçenekler; çöl ve Bedevi hayatını yakından izlemek için alternatif safarileri ile de göz dolduruyor. Hurgada seyahatimde, hayatımda ilk defa denediğim bir çok eğlenceli aktivite yaptım.

Hurghada, deniz-güneş, kum tatiline meraklı olanlar için harika oteller ve Kızıldeniz; çöl deneyimi ve Bedevi hayatını biraz olsun tanımak üzere hazırlanmış zengin içerikli alternatif safarileri ile de göz dolduruyor.

Yıllar önce Dubai’de çölde safariyi deneyimlemiştim. Tabi Dubai çölleri tamamen kumdan oluşuyordu. Hurgada’da ise çöl, etkileyici dağların arasında bir plato haline yer alıyor. Kızıl kum tepeleri halinde değil.

Malta

Safari Land Desert Adventure, Hurgada şehrinde, turistlerin sık tercih ettiği günlük aktivite turlarından birisi. 2 haftalık Hurgada gezim aktivitelerle dolu dolu geçmişti ve bu aktivite favorilerim arasında yer alıyor.

Hurghada Safari Land Desert Adventure

Safari Land Desert Adventure oldukça dolu ve renkli bir çöl safari turu. Bu turda, Hurgada’nın yaklaşık yarım saat uzağında yer alan bir çölde gerçekleşiyor. Bazı acenteler bu turları ayrı ayrı veya farklı kombinasyonlarını birleştirerek satıyor. Tur programı gündüz saat 11.00’den akşam 17.00’ye kadar sürüyor.

Aktivite paketinde Quad Runner Safari, Spider Riding (Örümcek denen garip bir aracı çölde kullanıyorsunuz), Desert Safari by Jeep (Bir şöförün kullandığı 4X4’le bedevi köyüne gidiyorsunuz), Bedevi Kampı, deveye binme, kısa bir yürüyüş, Desert Show var.

Otelden yarım saatlik bir seyahatle, çölde yer alan Safari Land kampına ulaşılıyor. Yaklaşık 20 kişilik gruba ATV araçlarının nasıl kullanılacağı konusunda önce brifing veriliyor. Önce Hurghada çöllerinde ATV Safarisi yapılıyor. Yaklaşık 1 saat süren çölde ATV Safari sonrası, yarım saat süren Spider Riding aktivitesine geçiliyor. Daha sonra da Jeep’lere doluşup çöle doğru yola koyuluyor.

Tur paket programı 50$, ancak farklı şirketlerde 100$’a kadar çıkan farklı paketler var. Kimisinde gün batımı veya gün doğumu çöl safarisi de yer alıyor. Yol engebeli ve sarsıcı olsa da manzara şahane!

1. Çölde ATV Safari

hurgada atv safari

Quad Runner Safari, ATV aracınıza atlayıp Hurghada çölünde dolaştığınız bir tur. ATV’lerimize atlayıp, Safari Land yakınlarındaki geniş çöl düzlüğünde konvoylar halinde dolaştık. Çöl ortamı tozlu olduğunda herkesin mutlaka, yüzünü burnunu kapatacak bir poşu veya sarong gerekiyor.

Benim Sarawak, Borneo’dan aldığım sarong her yerde imdadıma yetişti ve burada da kullandım. Gözleri korumak için de güneş gözlüğü kesinlikle iyi bir tercih.

2. Spider Riding

Desert Spider Riding

Spider Riding, örümcek denilen ilginç bir araç. Daha önce hiçbir yerde görmemiştim, sanki burada icat etmişler gibiydi. 4 kişilik bu araçları oldukça gürültülü ve sarsıcı. Herkes sırayla 5 dakika kadar Spider’ı kullanıyor.

Spider araçlarını kullanmak pek de kolay değil, direksiyonu sıkıca kavramak ve frene de pek güvenmemek gerekiyor. Öndeki araçlarla arada güvenli bir mesafeyi korumak şart. 16 yaşın üzerindeki herkes katılabiliyor.

3. Çölde Jeep Safarisi

hurgada çöl turu
hurghada çöl safarisi

Desert Safari by Jeep, Hurgada çölünde jeep ile yaptığınız bir tur. Dubai’de düzenlenen engebeli çöl tepeleri arasında adrenalin dolu bir sürüş değil. Daha çok çölün içlerindeki Bedevi köyüne yol almak ve bazı rotalarda dolaşmak şeklindeydi.

Hurgada çölü ince akışkan kum çölünden çok, sıkışık, sert ve daha çok düzlüklerden oluşan, yer yer taşlık alanlardan oluşuyor. Düzlük alanlarda ufuk çizgisine doğru uzayan derinlikte dolayı ilginç fotoğraflar ortaya çıkabiliyor.

4. Bedevi Köyü Turu

hurghada bedevi köyü
bedevi köyü
Ekmek yapan Bedevi kadın

Bedevi Köyü Turu, turun en güzel ve ilginç yerlerinden. Keşke gerçek ve daha büyük, kalabalık bir Bedevi köyü olsaydı diye hayıflandım. Tamamen turistler için kurulmuş olsa da Bedevileri az da olsa tanımak için bir fırsat. Çölde yol aldıktan sonra Bedevi köyüne gelip mola veriliyor.

Etrafı sazlıklarla kapatılmış bir çadırda, gölgelik alanlara, minderlerin üzerine yerleşip dinleniyorsunuz. Bu sırada çay ikramı yapılıyor. Tura katılan insanlarla sohbet etmek için de bir fırsat. Biraz dinlendikten sonra çadırın hemen karşısında yer alan Bedevi alışveriş dükkanına geçiyorsunuz.

Üzeri yine sazlıklarla kaplı, kerpiçten yapılmış büyükçe bir evin içerisinde envaı çeşit el sanatları ürünleri vardı. Tümü el yapımı değil tabi, içlerinde ucuz, makine yapımı ürünler de var. Ama çoğu göz kamaştırıcı güzellikteydi. Bir yanda da bir dokuma tezgahında Bedevi bir kadın dokuma yapıyor. Halı, kilim, şal, masa örtüsü, perde… ne ararsanız var.

Tekrar çadıra döndükten sonra yemeğinizi alıyorsunuz burada. Mısır yemekleri çok güzel, kullanılan malzemelerin hemen hepsi organik olduğundan oldukça da leziz. Çölde alışveriş ve yemek bittikten sonra kısa bir çöl yürüyüş turu sonrası çölde deve turu programına geçildi.

5. Çölde Deve Turu

hurghada deve turu

Bedevi köyünün biraz ilerisindeki deveye binme noktasına 15 dakikalık bir çöl yürüyüşüyle gidildi. Çölde yürümeyi seviyorum, grubun sonunda kalıp tek başına yürümeyi tercih ettim. Çölde deve turu yapılacak alana vardığımda turistler develerle gezdiriliyordu.

Daha önce birçok yerde debe turu yaptığımdan binmeye niyetim yoktu, ama tüm turistler binip de sıra bana gelince yaşlı kadının bakışından etkilenip hadi ben de bineyim dedim. Çölde deve turu yapmak yazımda daha detaylı bilgiler paylaştım.

6. Desert Show

desert show
desert show

Yukarıdaki aktiviteleri sırayla yaptıktan sonra, sabah başlangıç yeri olan Safari Land Desert Adventure ana kampına geri döndük. Burada önce oryantal dans, sonra da tennure dansı gösterileri yapıldı.

Devamında ise çivili tahta üzerinde uzanma, kırım cam üzerinde yürüme gibi gösteriler, izleyicilerin korku ve şaşkınlık dolu bakışları altında yapıldı. Cameramın şarjı bittiğinden çekimleri ve fotoğrafları, akşamın o saatinde iPhone ile yapmak zorunda kaldım.

Hurgada’da yapılacak şeyler içerisinde ilk sıralara konması gereken bir tur. Türk Hava Yolları haftada 4 tarifeli seder düzenliyor. Keyifli bir tatil yeri arayışında olanlara tavsiye ederim.

2 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz