Türkiye’nin Batı’ya açılan penceresi İzmir, dinamik, eğitimli, genç nüfusu, doğal ve tarihi güzellikleri, farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan geçmişi, deniz kokan sokakları ve sıcakkanlı insanları ile 8,500 yıldır yerleşimin devam ettiği bir coğrafyada kurulu.

Tarih boyunca öncü şehir olarak bilinen İzmir, pek çok ilke de ev sahipliği yapmış. Ekonomiden tarıma, eğitimden sağlığa, teknolojiden gündelik yaşama kadar farklı alanlarda birçok ilk İzmir’de yaşanmış. İzmir hakkında bilinmeyenlerin bulunduğu liste İzmir’in farklı alanda zenginliklerini ortaya koyuyor.

İzmir Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

10Eyfel Kulesi mimarının İzmir’de 2 eseri var

Basmane Tren Garı, İzmir

Fransa’nın dünyaca tanınan sembolü Eyfel Kulesi‘nin tasarımcısı, Ünlü Fransız Mimar Gustave Eiffel‘in İzmir’de 2 eseri bulunuyor. Her yıl 10 milyonu aşan kişinin ziyaret ettiği Eyfel Kulesi henüz inşa edilmeden, Mimar Eiffel İzmir’de proje geliştirmişti.

Mimar Eiffel tarafından klasist tarzda tasarlanan Basmane Garı binasını Regie Generale adlı Fransız şirketi 1876’de inşa etti. Yine Eiffel imzası taşıyan ve yapıldığı yıllarda gümrük binası olarak kullanılan Konak Pier ise 1890’de faaliyete geçti. Otobüs hareket amirliği, bir bölümü deniz kuvvetleri tesisi gibi farklı alanda hizmet vermiş olan Konak Pier, bugün alışveriş mağazaları ve sinema salonuyla kentin en gözde alışveriş merkezlerinden biri.

Önceki Sayfa
Önceki blog yazısıVize Ücretleri Ne Kadar: Schengen Vize Ücreti
Sonraki blog yazısıSanatçıların Kenti: Teos Antik Kenti, İzmir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

20 YORUM

 1. İzmir tribunlerinden taraftarından takımlarından da bahsedilebilir. Dünya rekoru 2.lig maçı karşıyaka göztepe maçı mesela ?

 2. KESİNLİKLE ÖYLE BİR ŞEY YOK. İZMİR’İN HER YERİNİ GEZDİM AMA BU OLMAYAN SAÇMA GÖRSELLERDEN HİÇ BİRİ OLMAMAKTADIR

   • Bir kaçtane de uranüsden foto koysaydınız arkadaşa belki tanıdık gelebilirdi. İzmir’e gelip hiçbirini görmediysen gözlerin kapalı gezmişşin demektir.

 3. 1995’ten önce Çeşme Altın Yunus tatil köyünde rüzgar terminali vardı. Bilgilerin çok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum

 4. En ilginci:Mimar Eiffel’in İzmir’de 2 eseri var
  Fransa’nın dünyaca tanınan sembolü Eiffel Kulesi’nin tasarımcısı, Ünlü Fransız Mimar Gustave Eiffel‘in İzmir’de 2 eseri bulunuyor.

 5. İzmir’imiz ülkemizin en modern kenti, en azından düşünce ve modernlikte. Şehir olarak da modernlikte örnek olacak şeyler yapmalı.

 6. 2. madde kesinlikle yanlış. Belediyenin kötü mazgal yapısı yüzünden burnunu, elini ve kafasını kırmış bir bisikletli olarak katılmıyorum. Birçok şehirde gördüğüm yol kenarlarında bisiklet yollarını İzmir’de de görmek isterim.

 7. İzmiri karış karış bilsem de kıyı uzunluğuna şaşırdığımı itiraf etmeliyim. Çok özlediğim, hep özlediğim güzel şehir.
  Bir iki ekleme de ben yapayım. Pek ünlü filozof Homeros İzmir doğumludur 🙂
  Ünlü komutan Agamemnon’un güçlenmek için yıkandığı kaplıcalar ise İzmir’in Balçova semtinde yer alır ve halen faaliyet gösterir.

 8. Seferihisar’da yasayan biri olarak buradan kacacak sakin bir yer ariyorum. Sakin sehir ilan edildiginden bu yana yapilan insaatin haddi hesabi yok. Sıkıs tepis evler, heryerde insaat gürültüsü, yuksek emlak fiyatlari, korna sesleri, cep yakan pazar tezgahlari, otopark sorunu, cukurlu yollari, karmasik trafigi ve daha nicesi… Burasi Citta Slow un c si olamaz!

  • Esen kardeş aynen size katılıyorum. Seferihisari çok güzel tarif etmişsiniz. Sahil şehri mi, sahil kasabasımı anlamak mümkün değil. En küçük esnafından en büyük tüccarına kadar oraya giden insanları sağmal inek gözüyle bakmıyorlar mı insanı gittiğine gideceğine pişman ediyorlar. Emlak fiyatlarına gelince normal, çünkü belediye vurguncu zihniyet taşırsa vatandaş onu takip eder. Bunu emlak vergi fiyatlarından anlayabilirsiniz…

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın