Türkiye’nin Batı’ya açılan penceresi İzmir, dinamik, eğitimli, genç nüfusu, doğal ve tarihi güzellikleri, farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan geçmişi, deniz kokan sokakları ve sıcakkanlı insanları ile 8,500 yıldır yerleşimin devam ettiği bir coğrafyada kurulu.

Tarih boyunca öncü şehir olarak bilinen İzmir, pek çok ilke de ev sahipliği yapmış. Ekonomiden tarıma, eğitimden sağlığa, teknolojiden gündelik yaşama kadar farklı alanlarda birçok ilk İzmir’de yaşanmış. İzmir hakkında bilinmeyenlerin bulunduğu liste İzmir’in farklı alanda zenginliklerini ortaya koyuyor.

İzmir Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

10Eyfel Kulesi mimarının İzmir’de 2 eseri var

Basmane Tren Garı, İzmir

Fransa’nın dünyaca tanınan sembolü Eyfel Kulesi‘nin tasarımcısı, Ünlü Fransız Mimar Gustave Eiffel‘in İzmir’de 2 eseri bulunuyor. Her yıl 10 milyonu aşan kişinin ziyaret ettiği Eyfel Kulesi henüz inşa edilmeden, Mimar Eiffel İzmir’de proje geliştirmişti.

Mimar Eiffel tarafından klasist tarzda tasarlanan Basmane Garı binasını Regie Generale adlı Fransız şirketi 1876’de inşa etti. Yine Eiffel imzası taşıyan ve yapıldığı yıllarda gümrük binası olarak kullanılan Konak Pier ise 1890’de faaliyete geçti. Otobüs hareket amirliği, bir bölümü deniz kuvvetleri tesisi gibi farklı alanda hizmet vermiş olan Konak Pier, bugün alışveriş mağazaları ve sinema salonuyla kentin en gözde alışveriş merkezlerinden biri.

20 Yorumlar

  1. İzmir tribunlerinden taraftarından takımlarından da bahsedilebilir. Dünya rekoru 2.lig maçı karşıyaka göztepe maçı mesela ?

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz