Avusturya coğrafyasının Almanya’ya yakın bölgesinde birçok yerin adı “Salz” yani tuz ile başlıyor. En ünlüsü ve en büyüğü Salzburg şehri. Bölgede tuz çıkarılan pek çok yer var. Tarihte tuz çok değerli bir mineral olduğundan bölgenin gelişmesine çok katkı sağlamış. Şimdiyse eski madenlerin çoğu turistik ziyaret yeri olarak kullanılıyor. Tuz madenlerinden en eskisi ise sadece Avusturya’nın değil dünyanın en güzel köylerinden biri olan Hallstatt köyünde yer alıyor.

Hallstatt, Alp dağlarına özgü, 16. yüzyıldan kalma evleriyle ilgi gören bir göl kasabası. 7000 yıla varan geçmişe sahip ve nüfusu ise 1000 kişiden daha az. Hallstatt’ın tam merkezinde yer alan Hallstatt Market Square, köyün hem coğrafi hem de gerçek kalbi niteliğinde. Başlarında pazar yeri olarak hizmet veren Hallstatt Marktplatz’ı çevreleyen renkli binaları görüp de hayran kalmamak mümkün değil.

Hallstatt Marktplatz

Hallstatt Marktplatz

Kasaba meydanı Hallstatt Marktplatz‘ın tarihi 14. yüzyıla kadar uzanıyor. Dünyanın en güzel meydanlarından biri olsa gerek. Sıra sıra dizili evlerin her biri sanki bir ressamın elinden çıkmışçasına muntazam ve ahenkli. Dokuyu bozan, manzarayı keyifsiz hale getiren hiçbir şey yok. Saatlerce otursanız sıkılmayacağınız bir yer. Çinliler kasabayı o kadar sevmiş ki Çin’in Huizhou şehrinde 960 milyon dolara Hallstatt Kasabasının bir kopyasını yapılmışlar.

Bir zamanlar dağdan, dünyanın en eski tuz madeninden çıkarılan tuz ve gölden çıkarılan balıklar burada ve diğer malların ticareti bu meydanda yapılırdı. 1750’deki yangında Pazar Meydanı’nın büyük bir kısmı yandı ve binaların yeniden inşa edildi. Meydanın ortasında Kutsal Üçlü Çeşme’si var. Bir bankta oturup seyrine dalmak inanılmaz keyifli. Kış aylarında Noel pazarı burada kuruluyor. Yine geleneksel açık hava yaz konserleri burada düzenleniyor.

Malta

Hallstatt Old Market
Marktplatz Hallstatt

Hallstat aceleye getirilecek bir yer değil. Hallstatt’a günübirlik gidenler çoğunlukta olsa da imkanınız varsa en az 1 gece kalın. Tarihi tuz madenine gidin, trekking rotalarında yürüyün, nehirde elektrikli teknelerle tur atıp kasabayı karşıdan görün, akşam ışıkları altında sokakları tekrar gezin. Buna değer.

Hallstatt Gölü’nün ve etrafındaki dağların harika manzarasını sunan seyir terasına gidin, Salzwelten tuz madeni turuna mutlaka çıkın, esrarengiz “Beinhaus” yani kemik evi görün, elektrikli teknelerle gölde gezin.

Göl kenarındaki Seehotel Grüner Baum veya Heritage Hotel Hallstatt köyün en güzel otelleri arasında. Hallstatt her mevsim ilgi gören bir köy. Gitmeden çok önce rezervasyonunuzu yapmanız şart. Alternatif olarak Salzburg veya Wolfgangsee civarında da kalabilirsiniz.

 Hallstatt Eski Şehir

Türk Hava Yolları, haftanın her günü İstanbul’dan tarifeli 2,5 saat süren direkt uçuşlarla Salzburg’a seferler düzenliyor. Salzburg W. A. Mozart Havalimanı şehir merkezinin 12 km dışında yer alıyor. Havalimanından kalkan 2 numaralı otobüs 20 dakikada Salzburg Hauptbahnhof’a ulaştırıyor.

Salzburg’dan Hallstatt’a uzayan yol Alp Dağlarına nazır, nefis göllerin, ormanlık alanların ve köylerin olduğu muhteşem bir yoldan geçiyor. Araç kiralayıp gitmek en güzeli.

3 Yorumlar

  1. Her bisiklet turumuzun başı yada sonunda Almanya muhakkak olur. Bizim maceralarda ana kampımız Almanya diyebiliriz. 🙂
    Hallstatt, bu yaz yapacağımız bisiklet turumuzda göreceğimiz güzellikleri hatırlattı.

  2. Siz Hallstatt taki fotoğrafı çekerken ben en sağdaki evin ikinci katı ortadaki pencereden size bakıyordum…! Bu bir şaka tabiiki ama orda olmayı çok isterdim 🙂

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz