Makedonya Tatil

Bursa‘nın Tirilye beldesi başlı başına keşfedilmeyi bekleyen bir turizm cenneti. Tarihi ahşap evleri, taş evleri ve kırmızı kiremitli çatılarıyla göze çarpan şirin belde Trilye, dar sokakları, tarih dolu mekanları ile ziyaretçilerini tatmin edecek güzellikte.

Son yıllarda popülerleşmeye başlayan belde, sit alanı olduğundan özgün yapısını kısmen koruyor. Her sokağının tarih koktuğu eski bir Rum köyü olan Tirilye, Mudanya ilçesine 10 dakika uzaklıkta bulunuyor. Her ziyaretimde daha da kalabalıklaştığını gördüğüm belde İstanbul’dan günübirlik veya bir haftasonu rotası olarak ziyaret edilebilir.

Antik çağlardan beri yerleşime açık olan Tirilye ve çevresi, Osmanlılar tarafından fethedilene dek Rumların yaşadığı bir yerleşim bölgesi olma özelliğini sürdürdü. 1330’larda Tirilye ve çevresini Osmanlı topraklarına katan Orhan Bey, yerli Hristiyan halkın bölgede kalmasına izin verdi. Trilye’ye Daha sonra Anadolu’nun çeşitli yörelerinden Müslümanların yerleştirildiği Tirilye’de, çoğunluk Kurtuluş Savaşı’nın sonucuna kadar Hıristiyanlardan oluşuyordu.

Dündarevi

Günümüzde hiç Rum vatandaşın bulunmadığı Tirilye’de, nüfus mübadelesinden önce, nüfus ağırlıklı olarak Rumlardan oluşuyordu. Mübadeleden sonra, Girit ve Bulgaristan göçmenlerinin yerleştirildiği köyde, Yunanistan’da kurulmuş aynı isimli kardeş kasabadan Trilye’ye turistik amaçlı ziyaretler oluyor.

Dündarevi: Yuannes Kilisesi, Trilye

12. yüzyılda yapıldığı belirlenen Yuannes Kilisesi, Rumların bölgeyi terk etmesinin ardından özel mülkiyete geçen, Tirilye’nin önemli tarihi yapılarından biri. 3 katlı bir yapı olan ve kemerli taş kapı ile girilen Dündarevi’nin (Hagios Ioannes Church), giriş bölümü küçük ve kareli pencerelerden oluşuyor. 2.katında ise pencerelerin daha büyük ve dikdörtgen şeklinde olduğu gözleniyor. 2.katta ise pencereler kemerle tamamlanmış.

Enverpaşa Mahallesi Kaptan Sokak’ta bulunan Dündarevi günümüzde boş bekliyor. Daha önce içerisinde üç aile yaşıyordu. İlerleyen zamanlarda butik otele dönüştürülmesi planlan Yuanes Kilisesi’nin tamamen turizm amaçlı kullanılması düşünülüyor. Bu sayede beldeyi ziyarete gelen ve konaklayan turist sayısının artması ve beldeye ekonomik kazanç sağlanması planlanıyor.

Dündarevi Trilye
Trilye Dündarevi Bursa

Tirilye Gezilecek Yerler

Trilye yürüyerek birkaç saatte gezilebilecek kadar derli toplu. Görülmesi gereken yerler birkaç tarihi yapıdan ibaret. Duvarlarına tarihte ilk kez resim yapılan Kemerli Kilise, Osmanlı tarafından camiye dönüştürülen Fatih Camii ile ev olarak kullanılan Dündar Evi (Yuannes Kilisesi) hemen onu takip ediyor. Dündar Evi aynı zamanda yemekhane olarak kullanılmış olduğu için bu adla anılıyor.

Tirilye’de 2 veya 3 katlı evlerin bazılarının yaşı 500’e ulaşıyor. Görkemli olmasına rağmen yıkık ve terkedilmiş Taş Mektep, Kemerli Kilise harap durumda. Her ikisine de ancak dışarıdan bakabiliyorsunuz.

flyista
Tirilye Dündarevi
Dündarevi Tirilye

Tirilye’ye nasıl gidilir

İstanbul’dan 90 dakikalık feribot yolculuğuyla ulaşabileceğiniz Tirilye, şehirden kaçıp biraz mavi, biraz yeşil ve biraz tarih isteyenleri kendisine çekiyor. Mudanya’dan minibüslerle kolaylıkla gidebileceğiniz Tirilye’ye, özel aracınızla da Bursa’dan önce Mudanya’ya, sonrasında ise 10 dakikalık virajlı bir sahil yolunu takip ederek de ulaşabilirsiniz. Yolun manzarası da muhteşem!

Önceki blog yazısıKaryalıların Hac Yeri: Labranda Antik Kenti
Sonraki blog yazısıStratonikeia Antik Kenti, Muğla
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın