El Gouna, Mısır‘ın Hurgada kentinde, Kızıldeniz kıyısında inşa edilmiş devasa bir tatil ve yaşam kompleksi. Hurgada’daki en önemli tatil merkezi El Gouna, Hurgada şehir merkezine 22 km uzaklıkta; Kahire’nin ise 470 km güneyinde yer alıyor. Dünyanın farklı yerlerinden gelip buraya yerleşmiş 25.000 kişinin yaşadığı El Gouna, modern bir kentin içinde yer alması gereken her şeye sahip.

El Gouna, 16 otel, 420’den fazla restoran, bar, shop ve hizmet ofisleri ile bir kaç AVM, 18 delikli bir golf parkuru, bir marina, küçük bir havalimanı, bir üniversite ile kütüphane ve bir de hastaneden ibaret. Kızıldeniz Rivierasında hiç yoktan var edilmiş tatil merkezi El Gouna, 40 milyon m2 gibi inanılmaz bir alanı kapsıyor.

El Gouna, Hurghada

Mısırlı Sawaris ailesinin sahibi olduğu ORASCOM şirketi tarafından 1990 yılında kurulmuş. Proje başlatılırken, zamanın Mısır hükümetinin itirazları ile karşılaşılmış; “Yapılırsa tanımam; ne su, ne de elektrik veririm” gibi tepkiler alınca, Sawaris ailesi “Elektriğimi de suyumu da kendim üretirim, yine de yaparım” diyerek projeyi hayata geçirmiş.

El Gouna, herkese açık bir ada değil. Güvenlik kontrolü olan bir kapıdan giriyorsunuz. Buraya girmek için ya kasabada eviniz olması ya da adadaki otellerden birinde konaklıyor olmanız gerekiyor.

Malta

Lagünü ile Venedik’i andıran El Gouna, Kızıldeniz kıyısından kasabanın içine doğru sıra sıra kanallar inşa edilmiş. Toplamda 10 km uzunluğundaki plaj üzerine kurulmuş, bölgedeki tüm evlerin önünde deniz götürülmüş. Kasabanın sahil ve kumsallar tek kelimeyle çok çekici.

Turkuaz renkli Kızıldeniz’in ışıl ışıl parladığı El Gouna konaklama ve eğlence için zengin seçenekler sunuyor. Aralarında Mövenpick, Sheraton ve Steigenberger gibi ünlü uluslararası otel markalarının olduğu; 3 yıldızdan 6 yıldıza kadar uzayan bir konforda, 16 otel ile 2,700 kişiden fazla misafirini ağırlayabiliyor.

16 otelin 11’i Green Star otel sertifikasına sahip. Suyunu ve enerjisini kendi sağlayan işletme, ihtiyaç duyduğu sebze ve meyveye kadar tüm ihtiyaçlarını kendisi üretiyor.

SPA’ları, gurme restoranları, golf kursları, tenis kortları, olimpik yüzme havuzları ile mükemmel bir tatil yeri. Turizm sezonunun Ekim-Mayıs ayları arası zirve yaptığı El Gouna, sahip olduğu iklim koşullarıyla tatilcileri kendisine çekiyor. Yıl boyunca tatil için elverişli bir iklime sahip. Kış aylarında bile hava sıcaklığı 17-25°C iken, yaz aylarında 26-33°C derece.

Plaj keyfini çıkarmanın yanında yapılacak çok sayıda aktivite sunuyor. Burası aynı zamanda dünyaca ünlü kitesurfing noktası. Teknelerle kasaba içerisindeki kanallarda turlar yapılıyor. Kızıldeniz’i yakından tanımak isteyenler için ise katamaran turları yapılıyor.

Kızıldeniz’in renkli su altını keşfetmek isteyenler için şnorkelle ve tüplü dalış en beğenilen aktiviteler arasında. Küçük kanolarla ve ayakta durulup pedalla hareket edilen kanolarla kasaba içerisindeki lagünler keşfedilebiliyor. Dileyen golf kursu alabiliyor veya SPA’ların keyfini çıkarabiliyor.

Benim en beğendiğim aktivite ise, segway ile El Gouna içerisinde yaptığım tur oldu. Vücut dengesiyle hareket eden segway, öğrenmesi oldukça kolay bir ulaşım aracı. 1 saatlik El Gouna gezisinde, eğlenceli bir şekilde kasabayı yakında tanıma ve bolca fotoğraf çekme fırsatım oldu.

Kızıldeniz’in renkli su altını keşfetmek isteyenler için şnorkelle ve tüplü dalış en beğenilen aktiviteler arasında. Küçük kanolarla ve ayakta durulup pedalla hareket edilen kanolarla kasaba içerisindeki lagünler keşfedilebiliyor. Benim en beğendiğim aktivite ise, segway ile El Gouna içerisinde yaptığım tur oldu.

Turizm sezonunun Ekim-Mayıs ayları arası patlama yaptığı El Gouna, sahip olduğu uygun iklim koşullarıyla tatilcileri kendisine çekiyor. Hemen hemen tüm yıl boyunca tatil için elverişli bir iklime sahip. Kış aylarında bile hava sıcaklığı 17-25° derece iken, yaz aylarında 26-33° derece.

Türk Hava Yolları, yılda 12 milyon turistin uğrak yeri Mısır’da; Kahire, İskenderiye ve Şarm El Şeyh‘ten sonra Hurgada’ya da uçuşlar başlattı. İstanbul’dan direkt uçuşla, haftanın 4 günü Hurgada’ya gitmek mümkün.

Arap Baharı sebebiyle, Mısır, turist sayısında önemli ölçüde kayıp yaşasa da, Hurgada ve çevresinde tatil keyfi şimdilik güvenli ve eğlenceli.

14 Yorumlar

 1. Hurgada’da dan Giftun adasına gidişte dalışa katılmak muhteşem bir deneyim. Kızıldeniz’in muhteşemliğini görüp bir daha gelmeyi düşlemek kaçınılmaz oluyor…

 2. El Gouna’da yaşayan bir arkadaşımın yanında iki hafta kalmıştım. Gerçekten Mısır’ın diğer bölgelerinden çok farklı bir yer. Özerk bölge gibi. 🙂 Gayet temiz ve güvenli.

 3. Sharm El Şeyh’e gittim. Sizin yazdıklarınızı okuyunca tekrar gitmeyi çok istiyorum. Çöl safarisi yapamamıştım. Renkli balıklarının arasında tekrar yüzmek istiyorum. Burnumda tütüyor. Yazılarızı devamlı takip ediyor ve yararlanıyorum.

 4. Mısır’ı baştan sona keşfetme ihtiyacım her yazıyı okudukça biraz daha artmaya başladı…Gerçekten de ”Adamlar neler yapmış” demekten kendini alamıyor insan.

 5. Hayalimde olan ve gitmek isteğim yerler arasında ilk beşlerden biri. Umarım bir gün oranın havasını solumak nasip olur. O gün gelene kadar buralardan yer hakkında bilgiler okumakla yetineceğiz malasef. 🙁

 6. Backpacker olma yolunda ilerliyorum. Daha önce hiç yurt dışına çıkmadım şimdi ise hiking çantamı aldım yola çıkmak için rota planlamaya çalışıyorum. Fakat tecrübeli birine ihtiyacım var sanırım. 3-4 aylık bir sürem var bu süre içinde nerelere gidebilir neler görebilirim. Benim düşüncem batı yönünde yani Almanya-Fransa-İspanya gibi. Önerilerinize ve yardımınıza ihtiyacım var. Lütfen yardım edin.

  Teşekkürler.

 7. Bizim ülkemizde de paralar çalınmasa, böylesi yatırımlara dönüştürülse, işsizlik kalmaz ülkemizde. Hep yurtdışına borçlanıyoruz, değer üretemiyoruz, yatırım yapamıyoruz, cari açık yaratıp dışa bağımlı hale geliyoruz.

  Bizdekiler anca toplu konut diksin ormanları katledip. Adamlar çölde neler yapmış yani.

  • Evet adamlar yapmış! 🙂 Sıfırdan çölde bir kasaba yaratmış, iş gücü alanı oluşturulmuş, tatil için dünyanın dört bir yanından insanlar buraya geliyor. Hem turist memnun, hem Mısırlılar ve yatırımcılar.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz