Sakız Ağacından elde edilen reçinenin tarih boyunca gelir kaynağı olduğu Chios Adası bizde Sakız Adası olarak biliniyor. Çeşme’nin karşı komşusu Sakız Adası, dallarda sakızı, berrak sahilleri, güler yüzlü insanları iler sevdiğim bir yer. Çeşme’ye 45 dakikalık bir feribot yolculuğu kadar yakın bir ada. Portakal bahçeleri arasında serpilmiş konakları, kendine münhasır taş evleri, Bizans Kalesi ile zaman tüneli içerisinde bir kültür yolculuğu için listenizde olsun.

Neolotik çağdan günümüze, Cenevizlilerin, Bizans’ın, Osmanlı’nın ve farklı uygarlıkların izinin sürülebileceği ada, deniz, güneş ve doğa turizminin yanı sıra tarihi açıdan da oldukça zengin. Ege’de mis gibi plajları, şirin Ortaçağ köyleri, kalabalıktan uzak sakin koyları ve lezzetli yemekleriyle çekici bir Yunan adası. Sakız Adası turları genelde Güney Ada Turu olarak düzenlendiğinden kuzey rotasındaki önemli yerleri atlanmış oluyor. Yunan adalarına kapıda vize uygulaması ile çoğunlukla günübirlikçileri uğradığı adada aslında gezilecek görülecek çok yer var.

agios isidoros sakız

Adanın en çok fotoğraflanan simge noktalarından Agios İsidoros Şapeli (St. Isidore) adanın kuzeyinde yol üstünde görülmesi gereken yerlerden. Kıyıdan uzayarak giden bir yolla ulaşılan şapel, küçük Şapel bir kaya üzerine kurulmuş ve Sykiada Köyünün hemen sorasında yer alıyor. Romalılara ait bir tapınağın olduğu alana yapılan şapel daha önce 5 defa yeniden inşa edilmiş. Geçmişi 5. yüzyıla kadar gidiyor. Geometrik şekilli mozaik zemin süslemeleri ve birçok heykel parçaları korunarak günümüze kadar gelmiş. Şapelin içerisinde Agios İsidoros ve Agios Miropis’in mezarları bulunuyor.

agios isidoros sakız adası
agios isidoros chios island

Agios İsidoros Şapeli’nde ilerlediğinizde şirin köy Langada Köyü’ne varıyorsunuz. Burası da güzeldir, tekne gezintisi yapın veya yemek molası verin. Sakız Adası’nda her biri diğerine neredeyse on dakika uzaklıktaki Armolia, Pirgi, Emporio, Olimpi ve Mesta görülmeye değer köyler arasında.

Malta

Çeşme’den genellikle günübirlik gelip dönülüyor olsa da Sakız Adası en az 2 gün kalınması gereken bir yer. Sakız Adası gezilecek yerler yazımda görülmesi gereken önemli noktaları yazdım. Çeşme’den Sakız Adası’na Ege Birlik ve Ertürk firmaları her gün sabah 09.30 ve akşam 19.00’da iki ayrı sefer düzenliyor. Sakız Adası’na nasıl gidilir yazımda daha detaylı bilgiler var. Adada toplu taşıma çok kısıtlı olduğundan en iyisi araba kiralayın. Agios Isidoros Şapeli‘ne de uğrayın.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz