Vörösmarty Meydanı, Budapeşte‘nin önemli yerlerinde biri. Budapeşte’nin kalbi desem doğru olur. Budapeşte’nin hemen hemen her bölgesinden kolaylıkla ulaşılabilecek bir yer. İsmini vatansever Macar şair Mihály Vörösmarty’den alan meydan Vörösmarty tér Budapeşte gezisine başlamanın da en güzel yeri. Meydandan Budapeşte’nin hemen her yerine kolaylıkla ulaşılabiliyorsunuz.

Kırmızı meydan anlamına gelen Vörösmarty Meydanı, Budapeşte merkezindeki en kalabalık yerlerden biri. Meydanın orta yerinde 1908’de dikilen Vörösmarty Anıtı var. Meydan 19. yüzyılda çok farklı isimlerle anılıyordu. Tiyatro Meydanı ve Gisele Meydanı gibi isimlerle bilinen meydan 1926’da sonra Mihaly Vörösmarty’e ithaf edilerek Vörösmarty Meydanı olarak değiştirilmiş.

Vörösmarty Meydanı

Anıtta şair dışında çiftçi ve kızı, geleneksel Macar elbiseli halk, bir öğrenci, karısı ile genç oğluyla bir işçi betimlenmiş.

Bu bölge tüm aktivitelerin merkezi, lüks mağazaların toplandığı, antika dükkanlarını bulunduğu, meşhur fırınların konuşlandığı bir bölge. Vörösmarty Meydanı, şehrin en meşhur alışveriş sokağı olan Vaci Utca’nın da başladığı yer aynı zamanda.

1. Vörösmarty Anıtı

Vörösmarty Budapest

Vörösmarty Anıtı, 1908’de, Macar heykeltıraş Ede Telcs tarafından dikilmiş. Şairin 23 kireçtaşından oluşan bir kaidenin üzerinde otururken gösteriyor. Etrafında ise halkı temsil eden ve aralarında çiftçi ve kızı, geleneksel Macar elbisesi giyen insanlar, bir öğrenci ve karısı ve genç oğluyla bir işçi bulunuyor.

Macar şair Mihaly Vörösmarty, 19. yüzyılında başlarında hem bir oyun yazarı hem de şairdi ve zamanının çağdaşları tarafından romantik olarak kabul ediliyordu. Ancak, onun en meşhur özelliği yazdığı vatansever sözlerdi ve bu yüzden de heykeli bu meydanda Budapeşte’nin ortasında bulunuyor. En önemli eserleri yazdığı epik hikayeler ve kullandığı muhteşem dil ile Zalan’s Fight (1825), Erlan (1825), and Two Neighboring Castles (1831) olmuş.

2. Gerbeaud Pastanesi

vorosmarty ter

Meydanındaki ünlü Gerbeaud Pastanesi‘ne uğrayın. Ziyaretçi akınına uğrayan Gerbeaud House, muhteşem bir eski tarzda pastane. İsviçreli bir aileye ait olan pastanede inanılmaz lezzetli tatlılar yıllardır müşterilerine sunuluyor.

Malta

Kafe’nin gelenekleri 1858 yılında Henrik Kugler’in burayı kurmasına kadar dayanıyor. 1884’da Kugler, İsviçreli konfeksiyoncu Emile Gerbeaud ile birleşerek temeller atılmış. Gerbeaud kek ve hamur işi ürünleri ile meşhur olmuş ve şu anki tarifleri de orijinale bağlı kalarak yapılmaya devam ediyor.

İçerisi mermer ve göz alıcı duvar kaplamalarıyla dekore edilmiş ve aynı anda 300 müşteriyi misafir edebilecek kadar geniş bir alana sahip. Mutlaka burada durup kahve ve çöreklerini deneyin derim.

3. Avrupa’nın en eski metrosu M1 Metro

vorosmarty metro1

Tarihi pastanenin tam karşısında da Avrupa kıtasının en eski metro hattı M1 metro hattı bulunuyor. 1894-1896 yılları arasında yapılmış ve Vörösmarty ter de başlayıp Maxikoi ut’da bitiyor. Hat boyunca aralarında Opera Binası, Kahramanlar Meydanı ve Szechenyi Termal Kaplıcalarının da bulunduğu Budapeşte’nin en önemli meydanlarında durakları var. Bu yeraltı metro istasyonlarının çok ayrı ve güzel bir çekiciliği bulunuyor. En azın bir defa binin.

4. Aslan Çeşmesi

Vorosmarty Meydani

Hemen yanında bulunan Aslan Çeşmesi (Oroszlan kut) çok popüler bir buluşma noktası. Çocuklar aslan heykellerine tırmanmayı çok seviyor ve turistler de çoğunlukla çeşmenin basamaklarında oturup dinleniyor. Çeşme 1985’te yapılmış. Laszlo Wild ve Agnes Peter tarafından yapılan çeşme de 4 taş aslan bir sokak lambasını çevreliyor.

5. Vigadó

vigado budapest

Meydanın diğer tarafında ise Budapeşte’nin 100 yıllık konser salonu Vigado bulunuyor. 1859-64 yılları arasında yapılmış olan bina 1821-1884 arasında yaşamış olan Frigyes Feszl’in tasarımlarına dayanıyor ve Macar Romantik mimarisinin kusursuz bir örneği olarak kabul ediliyor. Yüz yıldan fazla zamandır bi salon dünyanın en meşhur müzisyenlerini ağırlamış ve halen de ağırlamaya devam ediyor.

6. Vörösmarty1

vorosmarty1

Vörösmarty Anıtı’nın hemen karşısında Vörösmarty1 Ofis Merkezi var. Mimar György Fazakas ile Fransız mimar Jean-Paul Viguier tarafından ortaklaşa tasarlanmış. Camla kaplanmış bina etrafındaki her şeyi harika bir biçimde yansıtıyor. Vörösmarty1 daha önceden Komünist rejim yapısı olan ORI’nin yerine yapılmış. ORI Sosyalist Realizm tarzında yapılmış ve 2006’da yıkılmıştı.

Önceki blog yazısıİstanbul’da Planlı Kentleşmenin Yeni Yüzü: Beylikdüzü
Sonraki blog yazısıTrakya’da Bir Bağ Rotası: Arcadia Bağları ve Bakucha Hotel
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

3 YORUM

  1. Budapeşte’ye gitmeden önce aklımda bir kaç soru vardı fakat sizin blogunuzu okuduktan sonra hemen yola çıktım. Harika bir seyahat oldu. Çok teşekkür ederim. Sıra dışı bir sürü mekan buldum ve gördüklerim gerçekten ilgimi çekti.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın