Yumurta sever misiniz? Ya haşlanmış yumurta? İçerisinde embriyo varken haşlanmış yumurta yemeye ne dersiniz? Cevabınız hayırrr ise sizden faklı düşünenler olduğunu bilmelisiniz. Tartışmalı yiyeceklere bir örnek ver derseniz benim vereceğim örnek balut olur sanırım. İçinde henüz civcivliğe ulaşmamış embriyo varken haşlanan yumurtalar, Kamboçyalıların sevdiği bir sokak yemeği.

Etik bir yiyecek olmasa da bazı ülkelerdeki bazı insanların günlük beslenmenin bir parçası olan ve nesiller boyudur tüketilen bu besinden bahsetmesem olmazdı. Balut, bugüne kadar bulabileceğiniz en eksantrik akşam atıştırmalıklarından biri! Kamboçya’nın egzotik sokak yemekleri arasında yer alıyor.

balut nedir

Balut Yemeği

Balut nedir peki?

Kuluçkadan alınmış, içerisinde neredeyse gün ışığını görmeye hazır civcivlerlerin olduğu, çoğunlukla ördek ve bazen de tavuk yumurtasının haşlanmasıyla hazırlanıyor. Henüz döllenme aşamasında olan 16 ila 21 günlük ördek yumurtalarından hazırlanan Balut bekleyeceğiniz türden bir atıştırmalık değil.

Malta

Çoğunlukla sokak satıcıları tarafından hazırlanıp satılan bu yumurtalar bir atıştırmalık olarak tüketiliyor. Kamboçya’da oldukça gözde bir lezzet olan bu balut, Filipinler, Vietnam’da da yaygın olduğu gibi Malezya, Laos ve Çin’de de tüketiliyor.

Zaman zaman Baloot, Baalut, Baluge olarak da telaffuz edilen balutun, erken ve geç olarak adlandırılan iki türlüsü var. Erken olanlarda embriyo henüz küçükken, geç olanlarında ise embriyo neredeyse civciv iken yumurtaların haşlanmasıyla elde ediliyor.

Filipinler’de daha çok henüz civcivde tüyler, gaga ve kemiklerin gelişmemiş olduğu 17 günlük olduğu yumurtalar tercih ediliyor. Vietnam’da ise 19-21 günlük olanlar daha gözde.

Balut yaygın bir sokak yemeği olduğundan nedenle hemen hemen her Kamboçya pazarında tadabilirsiniz. İçerisindeki civcivlerin olgunluğunu müşteriye gösterebilmek için bazı yumurtaların üst kapakları açıkta satılıyor. Gerçekten gelişmemiş tüyler, kemikler ve gaga görebilirsiniz.

Kamboçya’da pong tia koon olarak adlandırılan Balut yemenin en kolay yolu dış kabuğunu kırıp küçük bir tabağa koymak. Farklı tüketme şekilleri de var.

Yumurtalar henüz kabuğu sıcakken, genellikle tuz, sirke ve karabiber karışımı olan küçük bir garnitür ile birlikte servis ediliyor. Civciv ise sarımsaklı biber soslarına bandırılarak yeniyor. Bazen otlar ve taze fesleğen yaprakları ile de servis ediliyor.

Halk bunun sağlığa faydalı ve aynı zamanda afrodizyak olduğuna inanıyor. Her alan birkaç tane birden alıyor. Bizde midye dolmanın bira ile tüketilmesi gibi burada da balut&bira birbirini tamamlıyor.

Ben daha çok, içerisindeki sarı ve beyaz şeyleri yedim ve bildik haşlanmış yumurta tadından farklı değildi. Tadı dana karaciğerine benzediği söyleniyor. Egzotik bir yemeği tadacak kadar cesur olanlar, çiğnenirken yarı biçimlenmiş kemiklerin ağızda tuhaf bir çıtırtı oluşturacağını aklında bulundurmalı.

Bu kimimize iğrenç gelebilir veya içimizden bunun hayvan istismarı olduğunu düşüneler de olabilir. Eğer bu eleştiri vejetaryen bir bakış açısıyla yapılırsa mantıklı olabilir, ama sofranızda biftek, pirzola, kebap gibi et ürünleri ve tavuk eksik olmayanlardansınız bu yeme alışkanlığına bir kültür farkı diye bakmak daha mantıklı olur.

Ne dersiniz?

Day 623: Kamboçya:17, Sihanoukville. 16 Nisan 2012

11 Yorumlar

 1. Bende yedim demiş zaten Sayın rumuz sağlıkçı. Yazının sahibi insanlık dışı bi vicdana sahip.kendine pay çıkarmak için normal bişey gibi anlatmış . Kebap yemekle bu aynı şeymi..
  Bir kere hadis var.
  Bir canlıyı ataşe atarak ve suda boğarak öldürmek en büyük ve affı olmayan günah. Onun için lanetlenmiş bu milletler.
  Çin kamboçya filipin halkı .bi tiplerine bakın . Kendinizi onlarla bir mi tutuyorsunuz.
  Madem tavuk et yemekle bu aynı şey .ozaman o milletler gibi kardeşi ile annesi ile seks yapmakta gayet normal gelecek sizlere. Utanarak yapıyorum ama fazlasını hak ediyorsunuz. Bu tip vahşiliklere hak vererek insanların gözünde şiddeti vahşeti normalleştirme çabasında olan iblise ortaklık ediyosunuz .umarım yayınlanır…

  • Annesinden alınmış, daha birkaç aylık kuzuyu boğazlayıp yemek normal, yumurtadan çıkmamış, gözlerini açmamış civcivi haşlamak iblislik. Ve bunu yapanlar lanetlenmiş size göre… 🙂

 2. Evet kebab yiyoruz ama o hayvanlar işkence edilmeden kesiliyor. Siz kendinizden pay biçin öldürülmek zorunda kalsanız kesilmeyimi bir kabuğun için haşlanmayı tercih ederdiniz? Düşünce -hüküm biçinize de pes diyorum! Kabuğunda haşlanan savunmasız küçük bir zavallı civcivle kesilen hayvanları kıyaslamışsınız! İnsanlar boğazları için hayvanlara işkence yapmamalı! Bu bir vahşet! İşkencenin bu kadar eğlenceli olmadığını bilin!

 3. Bence iğrenç. Gezmek, farkli kulturleri tanimak hos, ama hicbir kulturu elestirmemek degildir. Her kultur, bir suru berbat seyide iciriyor ve gerektiginde elestirmemiz gerekiyor.

 4. biz insanlar karşılaştığımız her şeyi kendi biligimiz kültürümüz doğrultusunda değerlendiriyoruz.. ilk etapta bu görüntüler bana çok itici geldi içim sızladı, midem bulandı… bakış açımı genişletip tekrar baktım sadece alışık olmadığım bir canilik o kadar.. yeryüzünde en vahşi hayvan İNSAN! her zaman bunu savunurum… paylaşımınız için teşekkürler emeğinize sağlık..

 5. Ahhh, one thing I am not, is an adventurous eater. Two things would stop me eating this: a) it looks like a baby bird embryo (coward that I am I have trouble eating anything that looks like it should still be alive; b) texture – the crunchy bits would put me off and remind me that I was eating a bit of beak, some brains, the spine, wing bones and legs. The texture would then remind me of what a baby bird embryo looks like and that would be the end of that – it would not make it to my stomach. An egg with a piece of chicken breast in it would be fine for a food coward like me………

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz