Rudas Kaplıcası (Rudaş Hamamı), Budapeşte’de Osmanlı döneminde yapılmış hamamlardan biri. Budapeşte kaplıcaları kültürü Romalılara dek uzuyor. Hem Buda hem de Peşte yakasında, toplamda sayısı on beşi bulan termal kaplıcalar yer alıyor. Osmanlı zamanında hamam ve medikal amaçlı olarak kullanılan kaplıcalar halen dünyanın en iyi hamamları olarak kabul ediliyor.

Gellert Tepesi eteklerinde yer alan 450 yıllık kaplıca, Sokullu Mustafa Paşa, Buda Vilayeti Beylerbeyliği yaptığı dönemde sıklıkla bu hamamı kullanmış. 2006’da kapsamlı bir restorasyondan geçmiş. Rudaş Hamamı, Arnold Schwarzenegger ve James Belushi’nin oynadığı 1988 aksiyon filmi Red Heat’in açılış sahnesi için de kullanılmış.

rudas kaplıcası

Rudas Fürdő Kaplıcası, Budapeşte

Budapeşte Rudas Fürdő Kaplıcası, 16. yüzyıla ait ve 10 metre yüksekliğinde kubbeli bir tavana sahip. Gün ışığı buradan girerek altındaki suya ulaşıyor. Dev sekizgen havuz buranın ana temasını oluşturuyor. Etrafında bulunan dört daha küçük havuz ise farklı sıcaklıklara sahip.

Altı terapi havuzu ve bir de yüzme havuzundan oluşan Rudas’ta yüzme havuzları karma hizmet verirken hamam bölümü salı günleri kadınlara, haftanın diğer günleri ise yalnızca erkeklere açık. Açık ve kapalı alandaki havuzlarında 10-42 derece sıcaklıkta termal suyu mevcut olan Rudas’ın buzlu su, sauna, solaryum, çamur banyosu, masaj ve birçok özel hizmeti daha var.

Malta

Ayrıca bir çok sauna ve buhar odaları da bulunuyor. Suyun dejeneratif eklem hastalıkları, kronik ve sub-akut eklem iltihapları, vertebral disk problemleri, nevralji ve kemiklerin kalsiyum eksikliğine iyi geldiği biliniyor.

Rudaş Hamamında, havuza bağlı olarak biraz fazlaca sülfür kokusu alabilirsiniz ancak unutmayın bu cildinize inanılmaz iyi gelir. Suların bazılarının mineralleri çok yüksek o yüzden çıkmadan önce iyice saçlarınızı yıkamanızı öneririz. Eğer gözlüksüz olarak görebiliyorsanız mutlaka o şekilde gelin çünkü sürekli olarak gözlüğünüz buharlaşır.

Boş mideyle hamama girmek baş dönmesi ve mide bulantısına neden olabilir o yüzden eğer aç girecekseniz yanınızda birisi olursa iyi olur. Bazı havuzlarda tek seferde 10 dakikadan fazla kalamayacağınıza dair uyarılar var.

budapeste rudas kaplicasi

Danube’nin Buda kıyısında bulunan bina fantastik bir terasa sahip. Hamamlar sadece Salı günleri kadınlara, haftanın geri kalanında erkeklere, hafta sonu ise hem kadınlara hem de erkeklere açık

🗺 Adres: Rudas Gyógyfürdő és Uszoda, H-1013 Budapest, Döbrentei tér 9.
📲 www.rudasbaths.com ☎️0036-1-3561322
🕘 Ziyaret saatleri: Yüzme havuzu her gün 06.00-22.00, Sauna her gün 08.00-22.00 ve Hamam her gün 06.00-20.00 saatleri arası açık.
💶 Széchenyi Kaplıcası bilet ücreti: Hafta içi 3700HUF, hafta sonu HUF 4300HUF.
🚌 Ulaşım: Buda yakasının merkezinde, Elizabeth Köprüsü’nün sonunda yer alıyor. 5-86-178 No’lu otobüslerle veya 18-19 No’lu tramvay hatlarıyla ulaşabilirsiniz.

Budapeşte gezinizi yaparken hangi mevsim olursa olsun yanınıza mayo ve bonenizi almayı unutmayın. Budapeşte’deki bu kaplıca termal havuzun keyfini çıkarmak ve toksinlerden arınmak için çok iyi bir yer. Haftasonları geç saatlerde gençlerin oldukça ilgisini çeken bir nokta.

Budapeşte gezilecek yerler arasında yer alan Rudas Fürdő Kaplıcası dışında ziyaret etmenizi önerdiğim kaplıcalar da var. Széchenyi Kaplıcası ile Gellért Kaplıcası şehrin en ünlüleri. Her birinin ayrı karakteri var. Sadece birini tercih etmek durumundaysanız Gellért Kaplıcası tavsiyem.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz