Azerbaycan
Azerbaycan

Bakü, Azerbaycan‘ın başkenti. Ülkenin en batısındaki Hazar Denizi boyunca uzanan ve ülkenin en kalabalık kenti olan Bakü, bilim, kültür ve sanayi merkezi. Kafkaslar’ın en büyük şehri unvanına sahip olan Bakü, ismini Farsça büyük rüzgâr anlamına gelen ‘bad-ı kübra’dan alıyor. Sanayi, ticaret ve kültür merkezi olmasının yanı sıra aynı zamanda bir liman kenti olmasıyla da doğudaki benzerlerinden ayrılan Bakü, ülkesinin turizm potansiyeli açısından önem taşıyor.

Bakü, aynı zamanda zengin petrol yataklarıyla bilinen Absheron Yarımadası’nın güney bölümünde yer alıyor. Kent ekonomisinin mihenk taşı olan petrol ve petrol arıtma, en önemli sanayi dalı. Geniş alanları, iklimsel ve coğrafik koşulların yanı sıra Bakü, tarihte İpek Yolu üzerinde bulunmuş en önemli kavşak noktalarından. Tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapan en eski doğu kentlerinden biri olan Bakü, günümüzde ise Hazar Denizi kıyısında geceleri ışıklandırılan görkemli binalarıyla rengarenk bir şehir.

bakü nerede

Bakü Hakkında Bilgiler

Bakü, geleneksellik ile modernliğin meydana getirdiği bir yerleşim olarak oldukça farklı bir yapıya sahip. Yüksek binalar, Bakü’nün modern yüzünü yansıtırken, tarihi duvarlarla çevrili ve çok sayıda tarihi eseri bünyesinde barındıran kent merkezi, başkentin geçmişe dönük yüzünün en etkileyici resmi. Sovyet, İslam ve Avrupa mimari tarzlarındaki yapılar, kent manzarasının önemli parçalarını oluşturuyor.

Azerbaycan’da turizm mevsimi daha çok mayıs ayında başlayıp altı ay kadar devam ediyor. Buna karşın ülkedeki Yalama, Zagatala, Şuşa ve Bakü’deki turist kampları ise bütün yıl hizmete açık. Apşeron Yarımadası’nın kuzey kısmı ve Hazar Denizi kıyılarında, ayrıca Guba-Haçmaz, Lenkeran Ovası, Bakü’nün merkez ve batı bölgelerinde önemli turistik alanlar bulunuyor.

Bakü gezilecek yerlerin başında bulunan ve Surakhani yerleşim alanının 30 km kuzeydoğusunda yer alan Ateşgah (Ateshgah) Tapınak Kompleksi, ünlü bir ateş tapınağı. Burası, İpek Yolu tüccarları için önemli bir uğrak yeri olarak biliniyor. Kentin 70 km güneyinde yer alan Gobustan ise, bulundurduğu oyma taşlar, kamplar, mezarlık anıtları, mağaralar ve diğer kayalık yerler ile ön plana çıkan, tüm dünyada oyma kayalıkları ve resimli taşlarıyla bilinen bir yer.

12’inci yüzyılda kenti savunmak amacıyla inşa edilen duvarların büyük bir bölümüyle çevrili Kent Merkezi (Icheri Sheher), Bakü’nün tarihi bölümü konumunda. Bir hisar olarak Hazar Denizi boyunca uzanan Bakü’nün bu duvarlı bölümü, farklı çağlara ait 50’nin üzerinde tarihi mimariyi bünyesinde barındırıyor. Shirvanshakhs Sarayı, kent merkezinde bulunan savunma duvarlarının içerisinde inşa edilen ve havadan “Q” şeklinde görülen Kız Kulesi ve Synyg Gala (Kırık Kule), en ünlü ve etkileyici eserler arasında.

Bakü’nün en tarihi yapıtı olan Sirvan Şahlar Sarayı, 15. yüzyılda Şirvan Şahlar döneminde inşa edilmiş, Hazar Denizi kıyısında yer alan bir yapı. Plaj ve parkların yer aldığı Apseron bölgesi, Bakü’nün tatil adası olarak da bilinen ve Azerbaycanlıların özellikle hafta sonları akın ettikleri bir adres. 1939’da kurulan Azerbaycan Ulusal Edebiyat Müzesi ve kent merkezinde yer alan Devlet Halı Müzesi, Bakü’nün başlıca müzelerinden. Eurovision Şarkı yarışmasının yapıldığı Kristal Salon, Bakülülerin gurur duyduğu bir yer. Oldukça görkemli ve büyük bir yapı olan salon, haftanın belirli günlerinde ziyarete açık.

Bakü, görkemli binaları, geniş bulvarları, Hazar Denizi, Apşeron Yarımadası, geceleri ışıl ışıl yanan gökdelenleri, tarihi dokuları ve doğal güzellikleriyle Azerbaycan’ın en güzel şehirlerinden. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti olan Bakü, Doğu’nun Paris’i olarak biliniyor. Hazar Denizi’nin batı kıyısında yer alan ve Kafkasların en büyük şehri olan Bakü, ülkenin en önemli kültür ve ticaret merkezi. Bakü aynı zamanda bir liman kentinin tüm güzelliklerini barındırıyor.


Haydar Aliyev Kültür Merkezi, Bakü
Haydar Aliyev Kültür Merkezi, Bakü

Ülkesinin başlıca kültür ve sanat merkezi olan Bakü, tiyatrolar, konser salonları, sanat galerileri, kütüphaneler ve galeriler bakımından oldukça zengin bir kent. Rus Dram Tiyatrosu, Devlet Ulusal Dram Tiyatrosu, Devlet Müzikal Komedi Tiyatrosu, Devlet Kukla Tiyatrosu ve Ibrus Tiyatrosu gibi çok önemli tiyatrolara ev sahipliği yapan kentin en önemli konser alanları ise Bakü Kültür Merkezi, Bakü Caz Merkezi, Haydar Aliyev Sarayı, Bakü Müzik Akademisi Büyük Salonu olarak sıralanabilir. Bakü Uluslararası Caz Festivali ise şehrin önemli kültürel etkinliklerinden biri.

Devlet Filarmoni Orkestrası, Devlet Opera ve Balesi gibi ülkenin ilk operası, ilk ulusal tiyatrosu ve ilk kütüphanesini barındıran Bakü, çeşitli eğlence alternatifleri sunan bir kent. Hazar Deniz’i boyunca uzanan plajları, kilometrelerce uzanan Primorsky Bulvarı ve Primorsky Park’ındaki gezinti yerleri ile güzel vakit geçirebileceğiniz kentte, son yıllarda gece kulüpleri ve barların sayısı artış gösteriyor.

Doğalgaz ve petrol ihracatıyla güçlü bir ekonomiye sahip olan Azerbaycan’da ekonominin gelişmesiyle birlikte 2000’li yılların başında büyük bir değişim ve dönüşüm yaşayan Bakü’nün dört bir yanında yeni sosyal alanlar inşa edildi. Devasa gökdelenler, Hazar Denizi kıyısındaki rekreasyon alanları, müze kompleksleri, alışveriş merkezleri ve kentin tarihi dokusunu ortaya çıkaran restorasyon çalışmalarıyla Bakü, turizmde potansiyelini ortaya çıkarmaya çalışan bir kent.

Bakü’de en sıcak yaz ayları olan ağustos ve temmuzda sıcaklık 35 ila 40 derecelere çıkabiliyor. Bakü’ye gelmek için en iyi zamanlar mayıs, eylül ve ekim ayları, zira kış aylarında hava oldukça serin veya şiddetli rüzgârlı oluyor.

Bakü’ye gitmek için vize gerekmiyor. Pasaport olmadan, yeni tip çipli TC kimlik kartı ile Azerbaycan’a 90 gün kalış süreli vizesiz turistik seyahat yapabiliyoruz. Azerbaycan’da 15 günden fazla kalmayı düşünüyorsanız eğer Azerbaycan Devlet Göç İdaresine adres beyanı yapmanız gerekiyor.Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Daha uygun bir Bakü tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir. Azerbaycan Gezi Rehberi blog yazımda Azerbaycan’da gezilip görülecek yerler hakkında daha detaylı bilgiler paylaştım, göz atın.

Bakü Nerede 📍

Bakü, Türkiye’nin doğu sınırlarına komşu bir Kafkas ülkesi olan Azerbaycan’ın başkenti. Bakü’nün doğusunda ülkeye hayat veren Hazar Denizi uzanıyor. Azerbaycan’ın en doğusunda yer alan şehir ülkenin en önemli sanayi, ticaret ve kültür merkezi olmanın yanı sıra bir liman kenti aynı zamanda.

ⓘ Bakü gezinizde, sıklıkla kullandığım, uygun fiyata oda/ev kiralayabileceğiniz Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için ise Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Bakü’ye nasıl gidilir✈️

Bakü ile Türkiye arasında, Türk Hava Yolları, Azerbaycan Hava Yolları (AZAL) ve Pegasus’un karşılıklı uçuş seferleri bulunuyor. İstanbul’dan Türk Havayolları, Pegasus, Azerbaycan Havayolları, Ankara’dan ise Azerbaycan Havayolları’nın Bakü’ye direkt seferleri mevcut.

Azerbaycan’a yapılan tüm uçuşlardan hem negatif sonuçlu PCR hem de aşı kartı isteniyor. PCR sonucu basılı olması şart, aşı pasaportu ise digital olabilir. Türkiye’den çıkarken ‘Giriş-Çıkış Formu’ üzerine çıkış ve dönüşte de giriş damgalarını Türkiye sınır polisi basılıyor. Bu kartı sakın kaybetmeyin.

Yaklaşık üç saat süren direk uçuşlarla ulaşabileceğiniz Bakü’de uluslararası uçuşlar için Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı kullanılıyor. Şehir merkezinden 20 km kuzeydoğusunda yer alan havalimanından kent merkezine otobüsle geçebilirsiniz.

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Öte yandan Bakü’ye Gürcistan ve İran üzerinden kara yolu ile de ulaşım mümkün. Bakü’ye ulaşımın bir diğer yolu ise, önce Iğdır’a, oradan da Nahcivan’a geçip uçakla Bakü’ye geçmek.

Azerbaycan’a ve Bakü’ye karayoluyla gidecekseniz eğer İran veya Gürcistan üzerinden bunu yapabiliyorsunuz. Tiflis-Kırmızı Köprü (Azerbaycan-Gürcistan sınırı) arası 45 dakika sürüyor. Kırmızı Köprü-Bakü arası yaklaşık 8 saat sürüyor.

Yolculuğun İran üzerinden yapacaksanız Gürbulak Sınır Kapısı-Astara (Azerbaycan-İran sınırı) arası 3 saat, Astar-Bakü arası da yaklaşık 5 saat sürüyor.

Her iki güzergâh üzerinden yapılacak seyahatlerde, araçların kasko veya sigorta işlemlerinin yaptırılması ve gümrük vergisinin ödenmiş olmasına dikkat edin. Gürcistan sınırında yaklaşık 30 Dolara araç sigortası yapılıyor. Bu rakam İran sınırında 200-250 Dolar civarında.

Bakü, Azerbaycan’ın olduğu kadar bulunduğu coğrafyanın da her bakımdan en önemli kenti. Turistik adresleri, kültür ve sanat merkezleri, doğal güzellikleri ve tarihi dokularıyla, yerel özelliklerini modern bakış açısıyla harmanlıyor.

⇦ Önceki blog yazısıKimlikle Pasaportsuz Gidilen Ülkeler
Sonraki blog yazısı ⇨Azerbaycan Vizesi Hakkında Bilgiler

1 YORUM 💬

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın