Dünyada ‘aşkın şehri’ ya da ‘aşıklar şehri’ olarak tanınan Fransa‘nın başkenti Paris, eğlence mekanlarıyla gece hayatına yön vermiş şehirlerden biri. Moulin Rouge Paris, açıldığı dönemde inanılmaz popüler olmuş bir yerdi.

Moulin Rouge’un sahibi olan Joseph Oller ve Charles Zidler’in tarifiyle mekan dünyanın ilk ‘Kadın Sarayı’ olma özelliğini taşıyordu. 1889’da açılan Moulin Rouge, açılışının ardından inanılmaz bir popülariteye sahip oldu, ünü Paris sınırlarını aştı.

Moulin Rouge Paris

Moulin Rouge, Paris

Paris erkeklerinin güzel zaman geçirmek için gittikleri ve kadınların da onlar için dans edip diğer hizmetler de sundukları bir yer olarak nam salan Moulin Rouge’un içinde olan bitenler halktan oldukça tepki almış ve büyük protestolara neden olmuştu.

Ünlülerin uyuşturucu kullanıp, gündelik yaşamın kalıplarının dışına çıktığı bir yer olarak kamuoyunda isminden sıklıkla söz ettiren Moulin Rouge, içerisinde neler olup bittiği çok fazla bilinmemesine rağmen, adını Paris tarihine altın harflerle yazdırdı.

Hollywood filmlerinde tasvir edildiğinin aksine kadınların Moulin Rouge’da yaşamak için fahişelik yaptıkları doğru değil. Yaptıkları şey yalnızca konuşmak, erkeği eğlendirmek ve bu şekilde buranın ruhunu ayakta tutabilmekti.

Baştan çıkarma konusunda inanılmaz usta olan bu kadınların genellikle Avrupa’nın önde gelen elitleriyle de uzun süreli ilişkileri olmuş. Halk tarafından kötülenen kadınların hareketleri de basın tarafından yakından izleniyor, muhabirler açıklarını yakalayabilmek için her an tetikte bekliyormuş. Bu da birçok Parislinin bu kadınlarla yattığı algısını yaratmaya yetmiş

Ön yüzü o zamanlar için epey orijinal bir şey olan parlak ışıklandırmalar ve dev bir kırmızı yel değirmeninden oluşan Moulin Rouge binası, Paris’in genelev bölgesi olarak bilinen yerinde bulunuyormuş.

Paris gezilecek yerler listesindeki Yeldeğirmeni, bir zamanlar pek çok yel değirmeninin bulunduğu Montmarte’nin tarihini göstermek için tasarlanmıştı. Gotik mimari tarzındaki bir kale de hemen yel değirmeninin yanında bulunuyordu.

Moulin Rouge
Moulin Rouge, 1959

Resmi olmayan bir genelevden sosyetik bir müzikhole dönüşmesi yıllar alan Moulin Rouge, zaman içinde kötü şöhretini yavaş yavaş kaybetmiş ve şehrin önde gelenlerini ağırladığı şovlar yapmaya başlamıştı. Atletik ve yetenekli dansçıların gösterileri insanları büyülemeye başlaması ve Moulin Rouge’un kendine Fransız sosyetesi arasında yer bulması için birçok değişiklikten geçmiş.

1. Dünya Savaşı’ndan sonra müzikaller ve kabare şovlarının sayısı artsa da bu şovları ayarlayan kişinin ölümü aynı zamanda Moulin Rouge’un da ölümünü simgeliyordu. Mekan, bir dönem sinemaya dönüştürüldü ve 1950’lerde hem yemek yenilebilen hem de gösterilerin yapıldığı bir yer olarak yeniden canlandırıldı. Moulin Rouge dansçıları halen ülkenin önde gelen misafirleri için abartılı elbiseler ve kostümler eşliğinde şovlar düzenliyor.

Önceki blog yazısıTemenni Tepesi ve Anıt Mezarları, Ürgüp
Sonraki blog yazısıPortekiz Gezi Rehberi
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın