İtalya‘nın başkenti Roma, dünyanın en büyük imparatorluklarından biri olan görkemli Roma İmparatorluğunun zengin kültürel ve tarihi mirasının üzerinde kurulu. Şehrin dört bir yanı muhteşem tarihi yapılara ev sahipliği yapıyor. Hristiyanlık dininin Katolik mezhebinin ruhani merkezi Vatikan’a da ev sahipliği yapan Roma’da çok sayıda tarihi kutsal yapı bulunuyor.

Surdışı St. Paul Papalık Bazilikası, Roma’nın en büyük ikinci kilisesi unvanına sahip. Yaygın olarak Surdışı St. Paul Bazilikası (İtalyanca: Basilica Papale di San Paolo fuori le Mura) olarak bilinen yapı Roma’nın, St. John Lateran, St. Peter’s ve St. Mary Major ile birlikte, dört antik Papalık ana bazilikalarından biri olması nedeniyle büyük önem taşıyor.

St. Paul Bazilikası

St. Paul Bazilikası, Roma

Roma’nın ikinci büyük kilisesi olan St. Paul Bazilikası (San Paolo Fuori le Mura), San Paolo Meydanı’nda (Piazzale San Paolo) Constantinus tarafından 4. yüzyılda Aziz Paulus’un gömüldüğü yere yaptırılmış. Roma’nın, St. John Lateran, St. Peter’s ve St. Mary Major ile birlikte, dört antik Papalık ana bazilikalarından biri olan yapı Surdışı St. Paul Papalık Bazilikası ya da Surdışı St. Paul Bazilikası gibi isimlerle de anılıyor.

846’ya kadar 400 yıl boyunca Avrupa’nın en büyük kilisesi olan yapı Vatikan topraklarında değil İtalya topraklarında yer alıyor. Mülkiyeti Vatikan’a ait olan bazilika iki devletin anlaşması gereği yasal olarak Vatikan’ın himayesi ve kontrolünde. San Paolo Fuori le Mura’nın revakları Roma’nın en güzeli olarak kabul ediliyor.

Malta

St. Paul Bazilikası Roma

St. Paul Bazilikası ziyaret bilgileri ve giriş ücreti

Adres: Via Ostiense 186, Roma, İtalya
Ulaşım: 23 (Pincherle-Parravano), 128, 170, 670, 707, 761, 769 Nolu otobüsler ile Ostiense – S.Paolo durağında inmeniz gerekiyor. Roma metrosunun B hattını kullanarak (Laurentina) Basilica San Paolo metro istasyonunda inerek yürüyerek bazilikaya ulaşabilirsiniz. 
Yakın yerler: Tiber Nehri, San Giovanni in Laterano Kilisesi

Ziyaret Bilgileri: Bazilika her gün 07.00-18.30 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edilebiliyor. Manastır her gün 08.30-18.00 saatleri arasında ziyarete açık. Manastıra giriş için yetişkinlerden 4 euro, öğrenci ve gençlerden 3 euro ücret alınıyor. Bazilika yönetimi pazartesiden cumartesiye haftanın 6 günü 08.00-14.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Şapele en fazla 80 kişinin aynı anda girmesine izin veriliyor.
Tel: +39 06 698 80 800 +39 06 698 80 802
Bazilikaya girişte sıkı bir kıyafet kontrolü gerçekleştiriliyor. Omuzları açık, diz üstü ya da mini etek gibi kıyafetlerle bazilikaya girişe izin verilmiyor.

Roma’nın en büyük ikinci kilisesi olan ve Katolikler için büyük önem taşıyan St. Paul BazilikasıRoma’da gezilecek yerler listesinde olmazsa olmaz yapılar arasında.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz