Geçmişte Antik Roma‘nın dinsel merkezi olan Capitoline Tepesi, 7 tepe üzerine kurulu olan Roma’nın en yükseği. Capitol Tepesi, antik Roma’nın geliştiği merkez bölgesi ünlü Roma Forumu ve Orta çağda Roma’nın en meşhur yeri Campus Martius arasında kalıyor. Günümüzde İtalya‘nın başkenti Roma’nın en görkemli müzelerinden biri olan Capitoline Müzeleri‘ne (Musei Capitolini) ev sahipliği yapıyor.

İki farklı binadan oluşan Capitoline Müzeleri, yeraltı tünelleriyle birbirine bağlanıyor. Müzenin iki binasının tasarımı da İtalyan Rönesansının efsanevi ismi ressam, mimar ve heykeltıraş Michelangelo’ya ait. Sanatın imparatorların ve dinin gücünü göstermek için önemli bir değer olduğu çağda görkemli sanat eserlerinin yüceliği karşısında insan büyüleniyor burada.

capitolini müzesi
Plaza del Campidoglio

Capitoline Müzeleri, Roma

Musei Capitolini, Roma’nın neden Roma olduğu hissiyatını göz kamaştırıcı sanat eserleriyle gözler önüne seren bir müze. İtalyan Rönesansının en ünlü sanatçılarından Mimar Michelangelo’nun 16. yüzyılda tasarladığı iki ayrı binada yer alan Capitoline Müzeleri, yeraltı tünelleriyle birbirine bağlanıyor.

Kiliseye yakın olan Michelangelo, meydanı ve binaların yönlerini, kiliseye bir jest olarak, şehir merkezi Roma Forumu’na doğru değil de Vatikan’a doğru bakacak şekilde tasarlamış. Meydanı arkadan dolaşıp önüne geldiğinizde birden şahane bir avlu ve görkemli heykellerle karşılaşıyorsunuz.

Malta

Yapıların müzeye dönüşmesinin tarihi ise Vatikan’daki Sistine Şapeli’ni de yaptırtan Papa Sixtus IV‘un 1471 yılında Roma halkına hediye ettiği antik bir bronz koleksiyonunun müzede saklanmaya başlamasına dayanıyor. Heykeller halka bahşedilmesine rağmen halkın ziyaretine açık olmacak şeklinde müzede saklanıyor. Yıllar içerisinde genişleyen koleksiyon 1734’de Papa XII. Clement tarafından halkın ziyaretine açılıyor. Bu da dünya tarihinde sanatın ilk kez herkese açık hale getirildiği bir olay olarak tarihe geçiyor. Böylece Capitolini Müzesi dünyanın ilk halka açık müzesi oluyor.

Antik bronz koleksiyonu ile ilk eserlerine kavuşan Capitoline Müzeleri, o günden günümüze Roma dönemine ait pek çok heykel ve eseri koleksiyonuna katarak büyümeye devam etmiş. Bununla birlikte mücevher, dönemin madeni paraları, Rönesans ve Orta Çağ’a ait pek çok sanat eserini de barındıran müzeler, devlete ait.

Müzelerin bulunduğu meydanın ortasında Marcus Aurelius’a ait bir heykel bulunuyor. Heykelin orijinali halen sağlam durumda olsa da buradaki bir kopyası. Hristiyanlığı kabul eden ilk Roma imparatoru olan ve Konstantinopolis kentinin ve Doğu Roma İmparatorluğu’nun kurucusu İmparator Constantine’nin şehrin dinini Hristiyanlık olarak resmileştirmesi nedeniyle kilisenin bu heykeli yok etmediği düşünülüyor.

capitolini müzesi hakkında bilgi
The Capitoline Wolf (Lupa Capitolina)

Müze oldukça geniş bir heykel yelpazesine sahip. Müze her bir koleksiyon için ayrı ayrı olarak Filozoflar Salonu, İmparatorlar Salonu, Güvercinler Salonu gibi isimlerle bölünmüş. Müzede görmeniz gereken en önemli yerler ve eserler ise İmparatorlar Salonu, Ölen Galyalı, Capitolino Venüsü, Kumrular Mozaiği, Marforio, Uzanmış Satyr, Filozoflar Salonu, Cupido ve Psykhe, Masklar Mozaiği, Sarhoş Yaşlı Kadın.

En meşhur ve bilinen iki tanesi ise MÖ 5. yüzyılda yapılan ‘She-Wolf’ ile MS. 1. yüzyılda yapılmış olan ‘Spinario’ adındaki bronz heykel. Müzede ayrıca 16. ve 17. yüzyıllara ait dünyanın en eski kamusal resim koleksiyonu da bulunuyor.

Palazzo Nuovo

Büyüne koleksiyondaki yeni eserleri sergilemek için meydandaki ana binalar olan Palazzo Senatorio ve Palazzo dei Conservatori’nin yanına Michelangelo tarafından 1634’de Palazzo Nuovo (Yeni Saray) üçüncü bina olarak ekleniyor. Capitoline Müzeleri’nin bir parçası olan Palazzo Nuovo, içinde sayısız Roma dönemine ait heykel, büst, lahit ve mozaik gibi eserlerin bulunduğu 2 katlı bir yapı.

Roma gezilecek yerler listesindeki en değerli müzelerden olan Capitoline Müzeleri’nin bu bölümünde orijinali ‘Discobolus’ olan Yunan heykelinin bir kopyası olan ‘Dying Gaul’ (Ölen Galyalı) ve İmparator Marcus Aurelius’un orijinali gibi çok önemli heykelleri görmeniz mümkün.

musei capitolini
capitolini müzesi roma
Capitoline Venus

Congiunzione galerisi iki müzeyi bir yeraltı tüneliyle birbirine bağlıyor. Tünel içinde bir grup yazıtın sergilendiği Lapidaria galerisi de bulunuyor. Bu galeri aynı zamanda eski Roma’nın resmi kayıtlarının tutulduğu Tabularium Galerisine’de giriş sağlıyor.

Orta Çağ dönemindeki Senato binası tam olarak Tabularium’un üzerinde bulunuyordu. Geçmiş döneme ait bu mabedin bazı kısımları halen ziyaretçileri kabul ediyor. Senato binası 13. ve 14. yüzyıllar arasında inşa edildi. Çift merdivenleri Michelangelo, çan kulesi Martino Longhi ve ön cephesi de Girolamo Rainaldi ile Giacomo della Porta tarafından tasarlanmış. Tabularium ziyaretçilere Roma’daki o tarihi kararların alındığı toplantı odalarının atmosferini yeniden yaşatıyor.

Capitoline Müzeleri nerede

Capitoline Müzeleri nasıl gidilir

Piazza del Campidoglia Meydanında yer alan Piazza del Capitoline Müzeleri, Roma’nın tarihi antik bölgesinde konulmanıyor. Birçok tarihi eser ve meydana yakın konumda bulunan müzelere en yakın metro durağı ise Colosseum.

Pazartesi günleri dışında haftanın 6 günü ziyarete açık olan Capitoline Müzeleri, açık olduğu günler 09.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Capitoline Müzeleri giriş ücreti yetişkinler için 11,5€, 18 yaş altı ziyaretçiler için Capitolini Card ile hem bu müzeye hem de Montemartini Art Centre’a giriş ücreti ise 17€.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz