Hırvatistan‘ın Adriyatik Denizi kıyısındaki en önemli turizm merkezlerinden biri olan Split, ülkede hem yabancı hem de yerli turistlerin uğrak noktalarından. Orta Dalmaçya Bölgesi’nde bulunan kent sanat ve tarih açısından oldukça zengin.

Dalmaçya kıyılarının en büyük kenti olan Split, hareketli ticari limanı, eşsiz koy ve körfezleri, doğal güzellikleri, yanı başındaki kayak merkezleri ve bölge kültürünü yansıtan zengin tarihi dokusuyla keşfedilmeye değer.

Split nerede

Split hakkında kısa bilgiler 🇭🇷

Split, resmi adı Hırvatistan Cumhuriyeti olan Hırvatistan’ın şehri. Eski bir Roma kenti olan Split, Roma İmparatoru Diocletian için tasarlanan sarayın etrafında inşa edildi. Eskiden yerel halk için deniz aracılığıyla bir kaçış noktasıydı. Günümüzde antik duvarları ve tapınakları ile tarih ve kültür meraklılarının vazgeçilmez adresi.

Küçük bir yarımada üzerinde kurulan şehir, marinaları, alışveriş olanakları, kafeleri ve restoranlarıyla ekonomisini turizm üzerine inşa eden bir yerleşim yeri.

Malta

Split’te Hırvatistan’ın resmi dili Hırvatça konuşuluyor. Şehirde İngilizce de yaygın olarak konuşulabiliyor. Hırvatistan para birimi Kuna. Split, Türkiye’den 1 saat geride. Şehrin nüfusu 190 bin.

Split’e gitmek için Yeşil Pasaport sahibi olmanız, Hırvatistan vizesi ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Daha uygun bir Split tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Split nerede 📍

Split, Avrupa kıtasında yer alan Hırvatistan’ın şehri. Hırvatistan aynı zamanda bir Güneydoğu Avrupa, Balkanlar ülkesi. Hırvatistan’ın güneyinde, Adriyatik Denizi kıyısında yer alan Split, Split Kanalı ile Kastela Körfezi arasında bir yarımadada konumlanıyor.

Split’e nasıl gidilir ✈️

Split’e hava yoluyla ulaşım: Hırvatistan’ın en önemli turizm destinasyonlarından biri olan Split’e Türkiye’den en hızlı ulaşım yönetimi hava yolunu kullanmak. Split’e Türkiye’den direkt uçak seferi yok. İstanbul’dan Hırvatistan’ın başkenti Zagreb üzerinden bir aktarmalı uçuşla kente gidilebiliyor.

Split’e İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları ve Hırvat Havayolları’nın Zagreb seferleri ile Zagreb üzerinden aktarmalı uçuşla gidiliyor. Aktarmalı uçuş süresi 5 saat 40 dakika. Bekleme süresiyle birlikte bu uçuş toplam 8 saat sürüyor. Budva, Kotor, Mostar, Saraybosna gibi Balkan şehirlerinden Split’e otobüs ve araç kiralayarak kara yoluyla ulaşım imkanı da var.

Split Havalimanından şehir merkezine ulaşım: Split Havalimanı, Split şehir merkezine 24 km uzaklıkta. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için otobüs, araç kiralama, taksi ve özel transfer aracı seçenekleri bulunuyor.

Split Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için en ekonomik seçenek otobüs. 37 numaralı otobüsle 40 dakikada şehir merkezine ulaşabiliyorsunuz. Havalimanı-şehir merkezi otobüs ücreti 15 TL. Ödemeyi yerel para birimiyle şoföre yapabiliyorsunuz.

Split nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Split‘te şehrin zengin geçmişini sergileyen birçok müze bulunuyor. Bunlardan biri de şehrin kalbinde bulunan ve UNESCO’nun bir miras alanı ilan edilen saray müzesi Diocletian Sarayı. Yüzyıllar önce duvarları arasında meydana gelen olayların sessiz tanığı olan Rönesans ve gotik yapılarla dolup taşıyor.

Split’te müzeler, kiliseler ve katedrallerde şehrin zengin kültürel geçmişine tanık olabilirsiniz. Aziz Duje Katedrali Katolik Kilisesi ile Roma tapınağının güzel bir karışımını sergiliyor. MS 305 yılında inşa edilen bu katedral İmparator Diocletian adına inşa edilen bir mezar yapısı. Kilisenin, şehrin, komşu adaların ve Mejan tepesinin muhteşem manzaralarını sunan bir çan kulesi var.

Split Limanı’ndan günübirlik tekne turlarıyla Brac, Solta, Hvar, Vis, Lastovo ve Korcula gibi Hırvatistan’ın diğer güzel yerlerine gidebilirsiniz.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz