Napoli‘nin kalbinde görülecek çok sayıda kutsal yapılar, manastır ve kiliseler yer alıyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Centro Storico di Napoli yani tarihi bölgede (Historic Centre of Naples) yer alan Santa Chiara Manastırı da bunlardan birisi.

Napoli’de gezilecek yerler arasındaki Santa Chiara Manastırı, şehir merkezdeki en önemli gezilecek yerlerden birisi. Çok huzurlu bir ortamı olan manastırda nefes kesici güzellikte İtalyan çinisi ile işlenmiş kolonlar ve banklar bulunuyor. Bahçesi ve harika 17. yüzyıla ait fresklerin altından yürürken başınızı döndürebilir. Napoli’nin delidolu merkeziyle çok güzel bir uyum sergiliyor.

Santa Chiara, Napoli
Santa Chiara, Napoli

Santa Chiara Manastırı

Santa Chiara Kilisesi ve Manastırı 14. yüzyılda inşa edilmiş. Orijinal kilise Gotik tarzda inşa edilmiş en büyük Klarisan kilisesiydi. 17. yüzyıldan 18. yüzyıla geçtiğinde barok tarzında restore edildi ancak II. Dünya Savaşı esnasında neredeyse tamamen yok edildi. Orijinaline sadık kalınarak tekrar restore edildiğine inanılıyor.

Kilise de bir çok kral ve kraliçelerin lahitleri de bulunuyor. Hatta Aziz Louis’in beyninin de dahil olduğu bir çok kutsal ilginç tarihi kalıntıları görebilirsiniz. Kilisenin hemen yanında ise Giotto’ya adanmış fresklerinden görebileceğiniz rahibe korosu bulunuyor.

Santa Chiara, Napoli
Santa Chiara, Napoli
Santa Chiara, Napoli
Santa Chiara, Napoli

Avluda biraz yürüdükten sonra müzeye doğru gezinize devam edin. Burada sadece dini eserleri değil aynı zamanda 1. yüzyıldan 4. yüzyıla kadar uzanan arkeolojik buluntuları da görme şansınız var. Roma imparatorluğunda SPA merkezi olarak kullanılan bir oda da bu buluntular arasında yer alıyor. Kilisenin orijinal halinden arta kalan kalıntılar da yine burada sergileniyor.

Müze ve manastır her gün sabah 9.30 ile 13.00 arası açık ve Pazar günleri hariç 15.30 ile 17.30 saatleri arasında yine ziyaret edilebilir. Türk Hava Yolları Napoli’ye haftanın her günü tarifeli seferler düzenliyor.

Önceki blog yazısıBarok Mimari Başyapıtı: Frauenkirche, Dresden
Sonraki blog yazısıEski Meydan Altmarkt, Dresden
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın