Samsun Kent Müzesi, Samsun’un İlkadım ilçesinde, 2013’te açılmış bir müze. Uzun zamandır gördüğüm Türkiye’deki en güzel müzelerden biri. Çok keyifle gezdim. Samsun’un sosyal, tarihi, kültürel, coğrafi ve ekonomik yapısına ilişkin bilgi, belge, fotoğraf ve malzemelerin sergilenmiş. Kent hakkında oldukça geniş kapsamlı fikir sahibi olabiliyorsunuz.

Açıldığı ilk 70 gün içerisinde 20 bin ziyaretçi kapasitesine ulaşan müze, Tarihi Kentler Birliğinin jüri özel ödülüne layık görülmüş. 2015 yılında ise düzenlenen XX. Luigi Micheletti Ödüllerinde finale kalarak Avrupa’nın en prestijli altı müzesi içerisinde yer almış.

Samsun Kent Müzesi

Samsun Kent Müzesi

Hem iç hem de dış tasarımı oldukça şık ve özenli olan Samsun Kent Müzesi, önceleri Samsun’un demiryolları tarihinde önemli bir konumda bulunan Demiryolu Lokali olarak kullanılan eski TCDD binalarının 9 ay içerisinde restore edilmesiyle oluşturulmuş. Birçok kurumun ve Samsunluların desteğiyle kent belleği açısından değerli objelerle müze içeriği hazırlanmış.

Müze fikrinin doğuşundan ziyarete açılana kadar geçen süreçte emeği geçen pek çok kurumun yanı sıra, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun Yerel Tarih Grubu, Alaçam Mübadele Müzesi, Samsunspor, Gazi Müzesi, Mübadele ve Balkan Türk Kültürü Araştırma Derneği, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ve Samsun 6. Bölge Eczacılar Odası Başkanlığı arşiv, belge ve bilgi paylaşımında bulunmuş.

Malta

İster müze görevlileri rehbeliğinde isterseniz de elektronik rehber kullanarak müze ve içerisindeki her şey hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

7 bölümden meydana gelen müzenin giriş kısmında Samsunlu ünlüler, kentin kronolojik tarihi, Kurtuluş Savaşı dönemi ve Samsun’un geçmişte en önemli geçim kaynağı olan tütüncülük hakkında bilgi ve belgelere yer veriliyor. Samsun’un tüm hikayesini burada öğrenebiliyorsunuz.

Samsun Kent Müzesi A1 katında Samsunlu ünlüler, Samsunun kornolojik tarihi, Kurtuluş Savaşında Samsun’da yaşananlar ile Samsunu’un tütüncülük geçmişi hakkında bilgiler ediniyorsunuz.

Samsun Müzesi

Samsun Kent Müzesi B1 katında Mübadele ve göçler, kant tarihinde yaşanan afetler, Samsunun geçmiş hali ile müze binasının hikayesini inceleyebiliyorsunuz.

Samsun Kent Müzesi B2 katında Cumhuriyet Dönemi Samsun’u, Atatürk, Vakiller, Vali ve Belediye Başkanları hakkında bilgi edinirken Samsun’un demografik yapısını öğreniyorsunuz.

Samsun Kent Müzesi B3 bölümünde Samsun’un tarihi ve mimari yapıları ile ulaşım; C1 bölümünde balmumu heykellerle birlikte balıkçılık; C2 bölümünde Samsun’da sporun tarihi ve Samsunspor, eğitim, iletişim, coğrafi yapı, ekonomi ve turizmle ilgili dokümanlar sergileniyor.

Kent merkezinde oldukça işlek bir noktada yer alan Samsun Kent Müzesinin, C3 kısmında canlandırılan balmumu heykeller eşliğinde kentin sağlık, yemek kültürünün yanı sıra düğün gelenekleriyle ilgili bilgiler bulunuyor. Kentin kültür ve sanat geçmişi de burada anlatılıyor.

samsun müzesi
samsun müzesi nerede

Hemen hemen tüm Anadolu şehirlerinde bulunan kent müzelerinden farklı olarak Samsun Kent Müzesi, ziyaretçileriyle interaktif iletişimi sağlayan farklı bir uygulamayla diğerlerinden ayrılıyor. Örneğin soy isminizi girip soy ağacınızı çıkarabiliyor ya da çocuğunuzu müzeye kaydedebiliyorsunuz.

Palmiyelerin süslediği bahçesinde hoş bir kafesi bulunan müze, Türkiye’nin en değerli müzelerinden biri olarak gösteriliyor.

Samsun Kent Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri

🗺 Adres: Cumhuriyet Caddesi No: 35 Zafer Mahallesi İlkadım
📲 www.samsunkentmuzesi.com ☎️ 0 (362) 234 34 54
🕘 Ziyaret saatleri: Pazartesi günleri 13.00-17.00, diğer günler 08.00-17.00 arasında ziyarete açık
🎫 Samsun Kent Müzesi Giriş Ücreti: Ücretsiz

Samsun’un diğer müzelerini de görmek isterseniz Samsun Gezi Rehberi blog yazııma göz atabilirsiniz. Orta Karadeniz Bölümünde Yeşilırmak ve Kızılırmak deltalarının arasında kalan verimli bölgede kurulmuş Samsun’da gezilecek çokça yer var.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz