Nişantaşı, İstanbul‘un en gözde semtlerinden. Şişli ilçesine bağlı Nişantaşı, dünyaca ünlü markaların mağazalarının sıralandığı caddeleri, şık mekanları ve eğlence merkezleriyle kentin cazibe merkezlerinden. Şehrin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Nişantaşı, gösterişli mimari yapıları ile kent belleğinde önemli bir yere sahip.

Semt, kentte açılan onca alışveriş merkezine rağmen moda, alışveriş ve yaşam merkezi kimliğini koruyor. İsmini Valikonağı Caddesi ile Teşvikiye Caddesi ve Rumeli Caddesinin kesiştiği kavşaktaki anıt taştan alan Nişantaşı, güneydoğuda Maçka, güneybatıda Harbiye, batısı ve kuzeybatısında Osmanbey ve doğuda Teşvikiye semtleriyle çevrili.

Nişantaşı

Nişantaşı, İstanbul

Nişantaşı, İstanbul’da lüks alışveriş denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri. Semt, Meşrutiyet ve Teşvikiye mahallelerinin Vali Konağı çevresindeki bölümlerinde konumlanıyor. Gün boyu hareketin eksik olmadığı semt, birçok ünlü modacı, sinema oyuncusu ve ses sanatçısının da sosyal yaşamda vakit geçirdiği bir yerleşim yeri.

Ev sahipliği yaptığı dünyaca ünlü markalara ait mağazalar, kafeler ve eğlence mekanlarıyla İstanbul’un en popüler noktalarından biri olan Nişantaşı sokaklarında gün boyu birçok ünlü isimle karşılaşabiliyorsunuz.

Malta

Nişantaşı, adını Osmanlı Döneminde diktirilen nişan taşlarından alıyor. Atışları hesaplamak ve mesafeyi belirlemek amacıyla yapılmış olan bu taşlar Teşvikiye Camiinin avlusunda ve Nişantaşı-Ihlamur yolunda bulunuyor. Bölgeye ilk nişan taşı 1791 yılında III. Selim Dönemine dikilmiş.

Abdülmecid döneminde iskana açılan semtte nüfus oranı giderek artmış. Teşvikiye Camii ve Harbiye Karakolu yine bu zamanlarda inşa edilmiş. Padişahın Dolmabahçe Sarayı’na taşınması sebebiyle bölgeye özellikle yüksek devlet görevlileri ve soylu kişiler yerleşmiş.

1860-1870’li yıllardan itibaren konaklarıyla ünlenen semtte 1920’lere gelindiğinde apartman sayısı hızla artış göstermeye başladı. İstanbul’un en hızlı apartmanlaşan semti olan Nişantaşı, buna rağmen üst düzey gelir grubuna ait olmaya devam etti.

1970’lerde semtte açılan konfeksiyon ve imalathaneler sebebiyle semtin seçkin dokusu zedelenmiş olsa da semt değerini kaybetmedi. Yeni açılan mekanlar, dünyaca ünlü markaların şubeleri ve eğlence merkezleri sayesinde popülerliğini koruyabildi.

Günümüzde lüks ve zenginliğiyle ön plana çıkan Nişantaşı, İstanbul’un en canlı alışveriş, moda ve eğlence merkezlerinden biri olarak gösteriliyor.

Nişantaşı Gezilecek Yerler

1. Abdi İpekçi Caddesi

nişantaşı görülecek yerler

Abdi İpekçi Caddesi, Nişantaşı’nın kalbi. Prada, Louis Vitton, Mc Quenn gibi dünyaca ünlü markaların şubelerinin bulunduğu cadde, İstanbul’da modanın kalbinin attığı yerlerden biri. Milano ya da Paris’i aratmayacak özellikte mağazalarıyla gözde olan cadde zaman zaman çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Özellikle yılbaşı kutlamaları ile rengarenk bir havaya bürünen cadde yılın her dönemi cıvıl cıvıl.

2. Atiye Sokak

Nisantaşı gezilecek yerler

Atiye Sokak, Nişantaşı’nın lüks ve gösterişli mekanlarıyla öne çıkan bölgesi. Günün her saati hareketli olan sokakta sabah kahvaltısından akşam yemeğine, kahve molasından bira kaçamağına kadar farklı etkinlikler yapabileceğiniz çok sayıda işletme bulunuyor. Atiye Sokak’ta yer alan mekanlar arasında Nopa, Salomanje, Kav Şarap Butiği ve Casita bulunuyor.

3. City’s Nişantaşı

City's Nişantaşı

City’s Nişantaşı, küçük ama pek çok ünlü markayı bulabileceğiniz bir alışveriş merkezi. Teşvikiye Caddesi üzerindeki City’s ışıklı büyük bilboardları ile göz alıcı. İçinde lüks markaların olduğu mağazalar, spor kulubü, dünya yemeklerini tadabileceğiniz restoranların yer aldığı merkezde elektrikli araç şarz istasyonu, dijital para ATM noktası, free wi-fi gibi diğer alışveriş merkezlerinde olmayan hizmetler de yer alıyor.

4. Maçka Demokrasi Parkı

Maçka Parkı

Maçka Demokrasi Parkı, İstanbul kent merkezinde nefes alabilecek en büyük yeşil alanlardan biri. Dolmabahçe, Maçka, Nişantaşı, Harbiye arasında geniş bir alanı kaplayan park, şehrin içinde soluklanabileceğiniz nadir alanlardan biri.

Üstünden teleferik hatlarının geçtiği içinde spor aletleri alanları, çocuk parkları ve sıralı havuzlar bulunan park İstanbul’un en çok ziyaret edilen yeşil alanlardan. Park özellikle hafta sonları içeceğini, yiyeceğini alıp piknik yapan, matının üstünde yoğa yapan gençlerle doluyor.

5. Teşvikiye Camii

Teşvikiye Camii

Teşvikiye Camii, Nişantası’ndaki yerleşime teşvik etmek için yapılmış ve adını da buradan almış. 1854 yılında Osmanlı Padişahı Abdülmecit tarafından yaptırılan, Nişantaşı’na adını veren nişan taşlarından ikisini içinde bulunduran cami farklı mimarisiyle görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Birçok ünlü isim ve siyasetçinin cenaze töreni Teşvikiye Camii’nden kaldırılıyor.

Nişantaşı mekanları

Nişantaşı gezilecek yerler
Abdi Ipekci Caddesi

Birbirinden güzel mekanlarıyla ünlü Nişantaşı’nda siz de Aşkk Kahve’de kahvaltınızı yapabilir, Cafe Wien ile Alman mutfağının eşsiz tatlarını deneyebilir, La Patisserie Lune’un makaronları eşliğinde çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Çikolataları ile ünlü L’Art Du Chocalat, eğlenmek için de Barba, Dear Mom Pub&Beergarden, Bi’Garip Meyhane, Viva la Vida, Touchdown da en sevilen mekanlar arasında.

Nişantaşı neredenasıl gidilir 🚌

Nişantaşı, İstanbul’un Şişli ilçesinde; Osmanbey, Maçka, Harbiye ve Teşvikiye semtlerinin arasında yer alıyor. Nişantaşı’na İstanbul’un birçok noktasından toplu ulaşımla kolaylıkla ulaşılabiliyor.

Taksim ile Mecidiyeköy arasındaki Halaskargazi Caddesi, Nişantaşı’na 5 dakikalık yürüme mesafesinde. İETT otobüsleriyle Osmanbey durağında inerek Nişantaşı’na birkaç dakikada yürüyerek ulaşabiliyorsunuz.

Hacıosman ile Yenikapı arasında seferleri bulunan İstanbul Metrosu (M2 Hattı) ile Osmanbey Metro İstasyonunda inerek Rumeli Caddesinden Nişantaşı’na giriş yapabilirsiniz.

Nişantaşı, İstanbul’un en hareketli ve en şık semti. Dünyaca ünlü markaların mağazalarından modacıların atölyelerine, butik kafelerden konsept restoranlara kadar çok sayıda mekana ev sahipliği yapan semt, günün her saati cıvıl cıvıl.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz