Azerbaycan
Azerbaycan

Avustralya, dünyanın en eski ve hala yaşayan kültürlerinden olan Aborjinlere ev sahipliği yapıyor. Dünyanın bu en küçük kıtasının kuzeyinde yer alan Kakadu National Park, geçmişte Abrojinlerin ana yurtlarından birisiydi. Aborjin duvar resimlerinin her birisinin hikayesi bu duvarlarda gizli.

Bunlardan en ünlülerden biri ise Nabulwinjbulwinj duvar resmi. Avustralya Kakadu Milli Parkı’nın Ubirr bölgesinde yer alan duvar sanatındaki ruh Nabulwinjbulwinj, Aborjinler için tehlikeli bir ruh olarak kabul ediliyor. Bu ruhun kadınları öldürüp sonra da onları yediğine inanılıyor.

Aborjinler-Nabulwinjbulwinj-Avustralya
Nabulwinjbulwinj Duvar Resmi, Anbangbang Gallery, Australia

Nabulwinjbulwinj Duvar Resmi, Anbangbang Gallery

Aborjinler için kutsal olan Kakadu, çok sayıda Aborjin duvar resimlerinin görülebileceği bir yer. Bu bölgeyi ziyaret edenlerin kutsal bir alanda gezdikleri için kurallara titizlikle uymaları tavsiye ediliyor. Sadece yürüyüş yollarının izlenmesi ve duvar resimlerine dokunulmaması kesin kurallar arasında yer alıyor.

⇦ Önceki blog yazısıDilemma: Gezgin Olmak
Sonraki blog yazısı ⇨Guest Dergi : Tazmanya: Dünyanın Dışında Bir Yer

2 YORUM 💬

  1. Aborjinler yeryüzünün en ilginç topluluklarından biri. Ne yazık ki sömürgeci İngilizler onların şu an kendi yurtlarında acınacak hale getirdi. Yok olup gidiyor kültürleri. kendi ana vatanlarında sürgündeler.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın