Makedonya Tatil

Avustralya, dünyanın en eski ve hala yaşayan kültürlerinden olan Aborjinlere ev sahipliği yapıyor. Dünyanın bu en küçük kıtasının kuzeyinde yer alan Kakadu National Park, geçmişte Abrojinlerin ana yurtlarından birisiydi. Aborjin duvar resimlerinin her birisinin hikayesi bu duvarlarda gizli.

Bunlardan en ünlülerden biri ise Nabulwinjbulwinj duvar resmi. Avustralya Kakadu Milli Parkı’nın Ubirr bölgesinde yer alan duvar sanatındaki ruh Nabulwinjbulwinj, Aborjinler için tehlikeli bir ruh olarak kabul ediliyor. Bu ruhun kadınları öldürüp sonra da onları yediğine inanılıyor.

Aborjinler-Nabulwinjbulwinj-Avustralya
Nabulwinjbulwinj Duvar Resmi, Anbangbang Gallery, Australia

Nabulwinjbulwinj Duvar Resmi, Anbangbang Gallery

Aborjinler için kutsal olan Kakadu, çok sayıda Aborjin duvar resimlerinin görülebileceği bir yer. Bu bölgeyi ziyaret edenlerin kutsal bir alanda gezdikleri için kurallara titizlikle uymaları tavsiye ediliyor. Sadece yürüyüş yollarının izlenmesi ve duvar resimlerine dokunulmaması kesin kurallar arasında yer alıyor.

MaltaFlyista
Önceki İçerikDilemma: Gezgin Olmak
Sonraki İçerikGuest Dergi : Tazmanya: Dünyanın Dışında Bir Yer
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

2 Yorumlar

  1. Aborjinler yeryüzünün en ilginç topluluklarından biri. Ne yazık ki sömürgeci İngilizler onların şu an kendi yurtlarında acınacak hale getirdi. Yok olup gidiyor kültürleri. kendi ana vatanlarında sürgündeler.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz