Yeraltı şehirleri, kiliseleri, kayalara oyulan benzersiz evleri, renkli balon turlarıyla Kapadokya, dünyanın etkileyici yerlerinden. Hasan Dağı, Erciyes ve Güllü Dağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin milyonlarca yıl boyunca rüzgar ve yağmurun aşındırmasıyla oluşan yeryüzü şekilleri Kapadokya’yı benzersiz kılıyor.

Gizemli ve büyüleyici bir atmosfere sahip olan Kapadokya, İç Anadolu’da Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kayseri ve Kırşehir’in sınırları içerisinde geniş bir coğrafya. Kapadokya’nın benzersiz özelliklerinden biri de yüzyıllardır kullanılan kayalara oyulmuş güvercinlikleri.

Kapadokya Güvercinlikleri

Kapadokya’nın Güvercinlikleri

Kapadokya coğrafyasının en ilginç yapılarından biri de güvercinlikler. Kayalara oyulan güvercinliklere bölgenin dört bir yanında rastlamak mümkün. Geçmişte, güvercinlerden üç ayrı sebep için faydalanılmış.

Bunlardan birincisi haberleşme. Bir diğeri ise kısıtlı olan toprakta yapılan tarımın verimini arttırmak için kullanılan güvercin gübresi. Ne kadar çok güvercininiz varsa o kadar da geniş araziniz olduğu düşünüldüğünden, güvercinlikler aynı zamanda zenginliğin bir göstergesi olmuş.

Malta

Bunların yanı sıra, güvercin yumurtasının akı, Hıristiyan toplumlarca, kilise duvarlarına yapılan resimlerde kullanılmış. Kapadokya güvercinlikleri, büyük çoğunluğu on dokuzuncu yüzyılın sonları ile yirminci yüzyılın başlarına tarihlendirilen, kaya oyma yapılar.

Kapadokya Bölgesi’nde hemen hemen tüm vadilerin yüksek kesimlerine veya peribacalarının üst kısımlarına inşa edilen güvercinliklerin yapılış nedeni, bu kuşların gübresinden faydalanmak. Bölgede halen önemli bir değer olan bağcılığın verimi artırmak için, güvercin gübresi kullanılışı çok eski tarihlere dayanıyor.

Güvercinler bölgede, kursaklarına doldurdukları tahıl tanelerini sindirebilmek için sık sık su içme gereksinimi duymalarından dolayı ‘su pınarlarının koruyucu kuşu’ olarak da anılıyorlar. Bu nedenle güvercinlikler de su kaynaklarına yakın yerlere inşa edilmişler.

Yönleri genellikle vadilerin doğu ya da güney tarafına bakan güvercinlikler, 5-10 metrekareyi geçmeyen bir odacığın üç kenarına dört veya beş sıra halinde kuşların tünemesi ve yumurtlaması için küçük nişler (oyuklar) halinde açılmış.

kapadokya Güvercinlikler
guvercinlikler kapadokya
kapadokya güvercinlikler bilgi

Gerektiğinde de boydan boya ahşap tünekler konulmuş. Vadi seviyelerinden oldukça yükseğe inşa edilen bu güvercinliklere, içten oyulan bir tünel vasıtasıyla ya da merdivenler sayesinde ulaşılıyor.

Güvercinliklerin dış yüzeyi bölgede yaşayan sanatçılar tarafından sosyal yaşama ve geleneklere göre süslenmiş. Süslemelerde kullanılan boyalar da bölgenin demir oksit içeren toprağı ve yabani otlardan elde edilmiş.

Kapadokya güvercinlikleri, bölgedeki vadiler içerisinde yer aldığından gezerken veya trekkingi balon, atv safari gibi pek çok aktivite sırasında, bölgenin güzelliğini süsleyen unsurlar olarak karşınıza çıkıyor. Her mevsim ve günün her saati apayrı bir güzelliğe bürünen güvercinlikler fotoğraf meraklıları için de eşsiz kareler vadediyor.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz