Nenehatun Tarihi Milli Parkı, Osmanlı-Rus Savaşı sırasında Aziziye Tabyası’nda gösterdiği kahramanlıkla tarihe geçen ve cesaret sembolü olarak tanınan Kahraman Türk Kadını Nene Hatun’un ismini taşıyor. Erzurum‘un Yakutiye ve Palandöken ilçeleri arasında, 387 hektar genişliğindeki bir alanda kurulu milli park, 2009 yılından bu yana milli park statüsünde.

Aziziye Tabyaları, Mecidiye Tabyası, Aziziye Anıtı ve Nene Hatun’un mezarını görebileceğiniz milli park, tarihimizde 93 Harbi olarak bilinen 1877 Osmanlı-Rus Savaşının en şiddetli çatışmalarının yaşandığı, stratejik konumu ile şehrin düşmemesinde önemli bir rol oynayan sembol noktalardan.

Nenehatun Milli Parkı

Nenehatun Tarihi Milli Parkı

Nenehatun Tarihi Milli Parkı, Erzurum’un Yakutiye ve Palandöken ilçeleri sınırlarında, 387 hektar genişliğinde bir alanı kaplayan, tarihi önem taşıyan bir bölgede kurulu. 2009 yılında milli park statüsünü alan Nenehatun Tarihi Milli Parkı, deniz seviyesinden yaklaşık iki bin metre yükseklikte yer alıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından korunan alan birçok kişinin tarihe tanıklık etmek için Erzurum gezilecek yerler arasında mutlaka ziyaret ettiği yerlerden. Aziziye Tabyaları, Mecidiye Tabyası, Aziziye Anıtı ve Nene Hatun’un kabrini görebileceğiniz milli parkın muhteşem şehir manzarası doyumsuz güzellikte.

Malta

Halk arasında 93 Harbi olarak bilinen Osmanlı-Rus Savaşında (1877-1878), şehrin savunmasında büyük etkisi olan Mecidiye ve Aziziye tabyaları, Rusların Erzurum’a doğru ilerlemesini engellemesi nedeniyle Osmanlı tarihinde önemli bir yere sahip.

Erzurum’u ele geçirebilmek için Ermenilerin de yardımıyla Aziziye Tabyalarına saldıran ve nöbetçileri şehit eden Rusların bu müdahalesi, Erzurum’da büyük bir ayaklanmaya sebep oldu. O yıllarda 20 yaşında genç bir kadın olan Nene Hatun’un önderliğindeki halk, Aziziye Tabyasına gelip mücadele ederek, tabyayı geri almayı başardı.

Savaş sırasında gösterdiği kahramanlık nedeniyle 1955 yılında yılın annesi seçilen Nene Hatun, 22 Mayıs 1955’te Erzurum’da vefat etti. Ülke tarihinin değerli isimlerinden biri olarak kabul edilen Nene Hatun, Aziziye Anıtı’nın yanına defnedildi.

Milli parkın ziyaretçileri Aziziye ve Mecidiye tabyalarının savaşta hangi amaçla yapıldığını, dönemin koşullarında tabyalarda bulunan askerlerin hangi şartlarda yaşadığını, savaş sürecinde ihtiyaçlarını nasıl karşıladıklarını öğrenme şansını buluyor.

Hem kültürel hem de doğal güzellikler bakımından bir hayli zengin olan Nenehatun Tarihi Milli Parkı, yabani badem ağaçları, sarıçam gibi ağaçların yanı sıra ballıbaba, kan damlası, çivit otu, sütleğen, civanperçemi, tavşanotu, Anadolu kitresi, çayır dutu, kekik, kırmızı boynuz gelincik, ayrık otu, kuşekmeği, evelik, pelinotu, acımık, hindiba, ekin otu, dağ karanfili gibi bitkilere de ev sahipliği yapıyor.

Bölgede görülebilecek hayvan türleri arasında ise saksağan, leş kargası, ev serçesi, kaya güvercini, kır kırlangıcı, kuyrukkakan kuşlarının dışında Anadolu yer sincabı, kör fare ve kızıl tilki gibi memeli türler var.

Nenehatun Erzurum
nenehatun tarihi milli parkı

Nenehatun Tarihi Milli Parkı giriş ücreti ve ziyaret bilgileri

🗺 Adres: Şehitler Mahallesi, 25070 Palandöken, Erzurum 📲 www.nenehatun.gov.tr
Nenehatun Tarihi Milli Parkı ziyaret saatleri: Nenehatun Tarihi Milli Parkı 08.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Milli park, haftanın 7 günü ziyarete açık.
🔐 Nenehatun Tarihi Milli Parkı giriş ücreti: Nenehatun Tarihi Milli Parkı giriş ücreti 2,5TL, indirimli 1TL, bisiklet 2,5TL, motosiklet ve ATV 3,50TL, otomobil, kamyonet ve pikap 7TL, minibüs 22TL, midibüs 37TL, otobüs 67TL. Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü denetimindeki milli parkta Müze Kart geçerli değil.

Nenehatun Tarihi Milli Parkına nasıl gidilir

Nenehatun Tarihi Milli Parkı, Erzurum kent merkezinin kuzeydoğusunda, merkeze 6 km uzaklıkta. Yakutiye ve Palandöken ilçelerinin kesiştiği noktada konumlanan milli park, Aziziye Tabyası ile aynı alanda bulunuyor. Milli parka şehir merkezinden hareket eden belediye otobüsü ve dolmuşlarla ulaşım mümkün.

En yakın havalimanının Erzurum’da hizmet verdiği milli parka, Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelecek ziyaretçiler, demiryolu, karayolu ve havayolu araçlarını kullanabilir.

Nenehatun Tarihi Milli Parkı, İzmir’e 1.478 km (18 saat), Ankara’ya 884 km (11 saat 15 dk), İstanbul’a 1.250 km (14 saat 45 dk), Kars’a 212 km (3 saat), Erzincan’a 195 km (2 saat 30 dk) uzaklıkta.

Nenehatun Tarihi Milli Parkı, 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşının izlerini görebileceğiniz, bölgenin Rus işgaline girmesini önleyen sembol yapı ve olaylara tanık olan, eşsiz doğasıyla Erzurum’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz