Azerbaycan
Azerbaycan

İtalya‘nın başkenti Roma, günün 24 saati hareketli bir şehir. Şehirde yaşayan yerel halkın yanı sıra kenti ziyaret eden binlerce yabancı turistin doldurduğu sokaklar ve meydanlar kentin cıvıl cıvıl görünümüne katkı sağlıyor. Roma İmparatorluğu’nun zengin tarihi ve kültürel birikiminin üzerine kurulu olan Roma’da şehrin atmosferini hissetmek için en iyi duraklar yerel yaşamı simgeleyen meydanları ziyaret etmek.

Yüzyıllardır sebze, meyve ve rengarenk çiçeklerin satıldığı bir pazara ev sahipliği yapan Campo di Fiori Meydanı, Roma’nın en ünlü meydanlarından. Adını Orta Çağ’da çayır olmasından alan meydanın isminin tam Türkçe karşılığı ise ‘Çiçek Tarlası’. Meydan gündüz saatlerinde çiçekçilerim, hediyelik eşya standlarının ve dondurmacıların mekanı, geceleri ise insanların buluşma, sokakta sohbet edip bir şeyler içme ve gezinme alanına dönüşüyor. Gecesi gündüzü bir birinden çok farklı, vaktiniz varsa gürültücü, şakacı, keyifli, deli dolu ve eğlenceli italyan ruhunu hissetmek için hem gece hem de gündüz ziyaret edin.

campo de fiori roma

Campo De Fiori Meydanı, Roma

Campo de Fiori, Navona Meydanı’nın birkaç sokak güneyinde yer alan, Roma’nın en güzel meydanı olarak geçen kare şeklinde bir meydan. 24 saat canlılığını koruyan bu alanı daha da canlı kılan ise, Roma’nın en büyük sokak pazarının Fiori’de kuruluyor olması.

Kentin en eski çiçek pazarlarından biri olan Campo De Fiori’de yüzyıllardır rengarenk taze çiçekler ile sebze ve meyve çeşitleri tezgahlarda satılıyor. Pazar günleri haricinde haftanın 6 günü çiçek ve sebze meyve tezgahlarının kurulduğu meydanda 07.00-13.30 saatleri arasında tezgahları dolaşıp alışveriş yapmak mümkün. Roma’nın kalbinde yer alması nedeniyle oldukça hareketli bir görünüme sahip olan meydan renkli atmosferi ve satışa sunulan taze ürünleri ile ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Cumartesileri en kalabalık gününü yaşayan Campo de Fiori’de, meyve, sebze, balık, peynir, makarna, baharat gibi çok çeşitli gıda ürünlerinin tezgâhları bulunuyor. Roma’nın diğer meydanları gibi, hem modern dünyanın tüm nimetlerinin yer aldığı, hem de tarih ve zengin bir kültürel gelişimin izlerinin sindiği, adı gibi güzel, çiçek gibi geceleri ayrı gündüzleri ayrı renge bürünen bir meydan Fiori.

Meydanda yer alan filozof Giordano Bruno Heykeli’nin hikâyesi ise evrenin merkezinde güneşin yer aldığını iddia ettiğinde, ne yazık ki engizisyonun kararıyla Campo de Fiori’de diri diri yakılmış olması. Heykeltıraş Ettore Ferrari ise 1887’de Bruno’nun heykelini idam edildiği yere dikerek Giordano Bruno isminin uzun yıllar yaşamasını sağlamış. Geçmişinde idamlara sahne olan bu meydanın günümüzde çiçeklerle anılıyor olması ise sevindirici.

roma campo de fiori
campo de fiori meydanı

Campo De Fiori Meydanı nerede

Meydanın çevresinde epeyce pansiyon var, konaklama olarak bu bölgeyi güvenle seçebilirsiniz. Roma’da gezilip görülmesi gereken pek çok yere de oldukça yakın. Vatikan ve yine Roma’nın en güzel meydanlarından Navona Meydanı da buna dahil.

Campo De Fiori Meydanına nasıl gidilir

Adres: Piazza Campo dei Fiori
Ulaşım: 40, 46, 62, 64, 70, 81, 116, 492, 628 No’lu otobüsler ve 8 No’lu tramvay hattı ile meydana ulaşım sağlanıyor.
Yakın yerler: Navona Meydanı, Pantheon


Meydanları ve hareketli sokakları ile ünlü Roma’da mutlaka görülmesi gereken noktalardan olan Capo De Fiori Meydanı, şehrin atmosferini hissetmek için en ideal yerlerden. Roma gezilecek yerler listesine eklenebilir. Meydanda sıralanan onlarca kafe ve restorandan birinde soluklanabilir, Roma’nın hareketli gündelik yaşamına ve insanların koşuşturmasını oturduğunuz yerden izleyebilirsiniz.

⇦ Önceki blog yazısıGaziantep Gezi Rehberi
Sonraki blog yazısı ⇨Te Anau Nerede 📍 Te Anau’ya Nasıl Gidilir

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın