Dünyayı anlamak, kendimizi anlamak, eğlenmek, öğrenmek, hoş vakit geçirmek için seyahat ediyoruz. İlk yurtdışı seyahatimi çalıştığım şirketin organize ettiği bir geziyle New York’a yapmıştım. Sonraki yıllarda yurtdışı turlar alarak Mısır, İtalya gezileri yaptım.

O dönemler internet yoktu ve yurtdışı gezilerin nerdeyse tamamı tur firmaları aracılığıyla yapılıyordu. Sonra esnek seyahat tarzının ilk örnekleriyle tanışmaya başladım. Otelimi ve uçağımı tur firması ayarlayıp oradaki gezilecek görülecek yerlere ben karar veriyordum. Deneyim arttıkça özgüven artıyor. Amsterdam ve Dubai gezilerimi böyle yapmıştım.

esnek tur
Cesky Krumlov kasabası, Çekya

Paket Tur mu Esnek Tur mu? Hangisi İyi?

Şimdiyse internet sayesinde hayatımız çok kolaylaştı ve her türlü bilgi birkaç tıkla karşımızda. Her şey kolaylaşmış gözükse de bu defa çok daha fazla kişi seyahat etmeye başladı. Ucuz uçak bileti bulmak, uygun otel bulmak, gezilecek ve görülecek yerlere karar vermek düşünülenden çok daha fazla emek, zaman ve enerji istiyor.

Biraz ihmalkâr olup seyahatimizi zamanında planlamadığımızda yüksek taleple birlikte artan fiyatlar yüzünden tatilimizin maliyeti olması gerekenin üstüne çıkıyor. Kısa tatil dönemlerini güvenle ve keyifle geçirmek isteyenler için paket tur alternatifleri var. Erken alındığında oldukça da uygun fiyatlılar.

Malta

Hem turla seyahat hem esnek seyahat hem de yalnız seyahat konularında oldukça deneyimli biri olarak yurtdışı paket turlar ile yeni trend olan esnek tur hizmetini karşılaştıran bilgiler paylaşmak istedim.

Paket turlar ile seyahat

Yeni nesil pek tercih etmese de ülkemizde yurtdışı turlar uzun yıllardır oldukça popüler. Belirli bir rotaya ulaştırma, konaklama ve rehberlik gibi hizmetlerin birleştirerek sunulduğu paket tur hizmetlerini TURSAB üyeli turizm firmaları sağlıyor. Paket turların kendisine göre avantajlı veya iyi olmayan yanları var.

Ulaşım, konaklama, vize, sigorta işlemleri ve tatil planlarını onlar sizin yerinize düzenlediklerinden bir ölçüde rahatlık ve konfor sağlıyorlar. Paket turlardan verilen hizmetler firmalar tarafından toplu rezervasyonla satın alındığından fiyatlar bireysel planlanmış bir gezinin fiyatına göre daha düşük oluyor. En büyük avantajı bu.

Geçen yaz bir tr firmasıyla Kuzey Avrupa turu yapmıştım. Seyahat dönemine yakın tur tarihine göre Vilnius gidiş ve Amsterdam dönüş uçak biletlerine baktığımda neredeyse toplam tur fiyatının yarısına ulaşmıştı. Zaten yaz döneminde Kuzey Avrupa’daki en ucuz otel 500 TL’den başlıyor. 11 günlük geziyi kendim tek başıma tur tarihine yakın planlamaya kalkışsam tur fiyatının 3-4 katına çıkıyordu.

Bugün turizm firmaları hizmet ve kalitede kendilerini çok daha iyi geliştirdiler. Paket turun detayı, ekstra harcamaların hepsi bugün güvenilir firmaların tur listelerinde belirtiliyor. Satın alınan tur paketinde genellikle sadece otel, uçak, transfer, Türkçe rehberlik hizmetleri var.

Gezi boyunca satın almanız gereken ekstra turlar da ayrıca belirtiliyor. Nereye ne kadar harcayacağınız net ve bunun dışındaki ekstra harcamalarınız size ait.

paket turlar
Cesky Krumlov kasabası, Çekya

Bu tür turlar genelde her gün hareketli olmadıklarından belirli bir kalkış ve dönüş tarihleri var. İstediğiniz oteli seçemezsiniz, belirlenen otellerde kalırsınız. Konaklama yapacağınız otellerin bilgisi çoğunlukla tur tarihine 48 saat kala belli oluyor.

Aynı şekilde belirlenen havayolunu ve havalimanını kullanmak zorundasınız. Atatürk Havalimanı bana uzak, ben Sabiha’dan uçayım diyemezsiniz. İstediğiniz gidiş-dönüş saatini siz seçemezsiniz.

Paket yurtdışı turlar 20 veya 40 kişilik gruplarla gerçekleştiriliyor. Daha küçük gruplarla yapılan turlar da var elbet, ancak turun kesin kalkışlı olabilmesi için yeterli çoğunluğun sağlanması şart. Bazen belirli rakama ulaşılmayınca turlar iptal edilebiliyor.

Bu tür turlarda tüm transferlere, tur programına uymanız ve gruba bağlı kalmanız gerekiyor. Kalabalık grupla seyahat edildiğinde bazı noktalarda çok kısıtlı zaman veriliyor.

paket turlar nedir
Kjosfossen Şelalesi, Norveç

Genelde ilk defa yurtdışı geziye çıkanlar ilk olarak paket turlarla gezmeye başlıyor. Ben de öyle yapmıştım. Zamanla deneyiminiz ve bilginiz arttıkça kalabalık gruplar yerine kendi beklentinize uyan bağımsız seyahatlere doğru yönelmeye ve arayışa geçiyorsunuz.

Yeni Trend Esnek Turlar

Seyahat kültürü sadece okuyarak edinilecek bir şey değil. Seyahate çıkıp yaptığımız yanlışlarla ve doğrularla zaman içerisinde bu kültürü ediniyoruz. Bu süreç zaman alıyor ve pek de kolay olmayabiliyor.

Ucuz uçak bileti bulmak, uygun otel ayarlamak, seyahati ve transferleri planlamak ciddi zaman, bilgi ve enerji gerektiriyor. Herkesin o kadar zamanı ve bilgisi yok. Herkes benim gibi yalnız gezmeyi sevmiyor da olabilir.

İşte Esnek Tur kavramı bu noktada oluşan bir ihtiyaca yönelik ortaya çıktı. Yoğun iş temposuna sahip, uçak bileti kampanyaları nasıl bulunur, en uygun otel nasıl bulunur uğraşmak istemeyen ve yapacak daha önemli işleri olan genç ve orta yaş seyahat severler için ideal.

Esnek Tur sayesinde diğer tur operatörlerindeki gibi belirlenmiş tarihlere, belli rotalara ve tur gruplarına uygun hazırlanmış pakete bağımlı değilsiniz. Gördüğüm kadarıyla yüzlerce tatil rotasında konaklayacağınız otelden, tercih ettiğiniz havayoluna, transfer hizmetlerini istediğiniz gibi özgürce tasarlıyorsunuz. Rotaların bir kısmında dilerseniz özel Türkçe rehberlik hizmetini de ekletebiliyorsunuz.

esnek tur nedir
Boracay Adası, Filipinler

Siteye girince size halihazırda seçilmiş uçuş saatleri ve uygun otel önerisi var. Buna bağlı kalmak istemeyenler uçuş saatini, gidilecek havayolu firmasını, kalınabilecek alternatif otelleri ve transfer saatlerini kendisi seçebiliyor. Farklı web sitelerini dolaşıp, uzun araştırmalar yapıp kararsızlıklar arasında gidip gelmek, zaman ve enerji kaybetmek yok.

Şehir merkezine ve önemli yerlere yakınlığına göre arzu ettiğiniz oteli fark fiyatları ödeyerek seçebiliyorsunuz. Yine gidiş dönüş ve kalkış, hatta havayolu firmasını da dilediğiniz gibi bütçenize uygun kendiniz belirliyorsunuz. Rezervasyonunuz onaylandığında uçak biletiniz kesiliyor ve otel rezervasyonunuz yapılıyor.

Ödemenizi taksitle yapabiliyorsunuz. Turunuz size özel ve turunuz kesin kalkışlı. Gideceğiniz şehirdeki havalimanında sizi özel bir araç karşılıyor ve transferiniz sağlıyor ve aynı şekilde ülkeye dönüşte havalimanına bırakıyor.

Yabancı dil bilmeyip, kısa tatil sürelerinde lüzumsuz maceralara atılmak istemeyenler, kısa tatil süresini iyi değerlendirip Türkçe hizmet almak isteyenler için esnek tur seçenekleri gayet uygun bir seçenek.

10 Yorumlar

 1. Açıkçası ben daha çok esnek turu tercih ediyorum çünkü Paket turlara katıldığımda hiç birşey anlayamıyorum. Yurtiçinde olan turlarda dahil. Bir fotoğraf çekmeye dahi fırsat olmuyor. Ne gittiğimden ne yediğimden birşey anlıyorum.

 2. Sırtçantası mı Valiz mi? Avrupa turu düşünüyorum ve konaklama tercihimi hostellerden yana yapacağım. Seyahatte sizce sırtçantası mı valiz mi daha iyi olur? Şehiri turu için hostelden ayrıldığımızda sırt çantamızın güvenliği nasıl sağlayanabilir?

  • Sırt çantası ile seyahat alışkanlığını yavş yavaş kazanmaya başlıyoruz. Hemen herkes seyahatlerine bavul ile çıkıyor. Şehir gezilerinde tekerlekli çekçek bavullar insanı yormadan hareket etmesini sağladığını düşünüyoruz. Her ikisinin de kendisine göre artıları ve eksileri var. Bunların çoğu da bakış açınıza, seyahat tarzınıza, seyahate gideceğiniz ülke veya şehre göre değişiyor.

   Bavul

   • İçerisine görece daha çok şey sığdırabilirsiniz.
   • Çoğu kilitli olduğundan eşyalarınıza daha güvende olur.
   • Kapağını açtığınızda eşyalarınıza kolaylıkla ulaşırsınız.
   • Asansör olmayan yerlerde, merdivenlerde taşıması zordur.
   • Darbelerle kırılabilir.
   • Engebeli zeminlerde çekmesi zordur.
   • Yükü omuzlarınıza verdiğinde bazen düşünüldüğünden yorucu olabilir.

   Sırt çantası

   • Hemen hemen her yerde kullanabilirsiniz.
   • Hiking, trekking ve kamp için tek seçenektir.
   • Hareket kolaylığı sağlar.
   • Asansörün olmadığı yerlerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.
   • Vücuda rahat oturur ve taşıması kolaydır.
   • Ağırlık vücuda eşit dağılır.
   • İçerisini organize etmek ve eşya yerleştirmek beceri ister.
   • Ağır sırt çantasını omuza atmak biraz zor olabilir.
   • Yağmurlu havalarda korumaya alınmazsa içerisindekiler ıslanabilir.

   Hastellerde kalacaksanız sırt çantası ile seyahat etmenizi öneririm. Vücuda iyi oturan, tasarımı ile fonksiyonel olan sırtçantalarını bavula tercih ediyorum. Kısa süreli şehir gezilerinde ise bavul daha kullanışlı olabilir.

   İster bavul ile ister sırt çantası ile seyahat edin, yanınıza 20 litrelik küçük bir sırt çantası bulundurulması şart diye düşünüyorum. Kişisel bazı eşyalar, fotoğraf makinesi, kamera, pasaport ve su taşımak için böylesi bir küçük sırt çantası yanınıza alın.

   Hosteller tahmin edildiğinden daha da güvenilirdir. Bir çoğunda ücretsiz locker denen dolaplar vardır, bazı hosteller bunun için ücret alabilir. Değerli eşyalar buralara konabilir. Kıyafet ve elbiseler ise sırt çantası ile ranzaların kenarında bırakılabilir. Ağzını kapamanız ve kendiniz çok güvende hissetmek istiyorsanız fermuarlarına kilit takmanız uygun olur.

 3. Kemal, güzel bir konuya değinmişsin. Kesinlikle iyi bir alternatif. Kalemine sağlık. Ayrıca öncülük yaptığı için Cafe Tur’u da tebrik ve takdir ediyorum.

 4. Yurt dışına seyahat etme fikrine henüz adapte olmayanlar için paket turlar ilk adım için bence hala tercih edilebilir durumda. Esnek tur fikri, seyahatinde özgürlüğü tercih edenler için hoş bir uygulama olmuş. Özellikle otel, uçak ve transfer gibi uğraştırıcı adımlardan kurtarmasını beğendim.

 5. Esnek turlar bana daha cazip geliyor. Paket turlar, sınırları çizilmiş programlar olduğu için kendimi özgür hissedemeyeceğimi düşünüyorum. Birilerinin benim yerime plan yapmasına alışık olmamam da bunda etkili olabilir.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz