Dendera Tapınağı veya diğer adıyla Temple of Hathor, Mısır‘ın Luksor şehrinde yer alıyor. Nil Nehri’nin batı yakasında, Dendera yerleşim yerinin 2.5 km güneydoğusunda yer alan bu görkemli tapınak, Antik Mısır’ın aşk, sevinç ve güzellik tanrıçası Hathor’a adanmış.

Dendera Tapınağı’nın tarihi 2.360 yıl öncesine kadar gidiyor. Kraliçe VII. Kleopatra‘nın yaptırdığı tapınak Milattan Önce 125 ile Millattan Sonra 65 yılları arasında yapılmış. Antik Mısır’ın en genç tapınaklarından olan bu tapınağı Romalılar MS 60 yılında tamamlamış.

Tapınağın 75 metre uzunluğunda bir avlusu var; avlunun doğu tarafında önemli küçük tapınak ve antik binalar bulunuyor. Roma Doğum Evi, 5. yüzyıl Hıristiyanlık dönemine ait Kıpti Bazilikası ve Nectanebo Doğuşu Evi’nin mükemmel örnek kalıntıları burada görülebilir.

Dendera Tapınağı’ndaki Hathor’a ait heykel ve duvar oymaların bazıları oldukça zarar görmüş. Bu çevrede yaşayan Kıptiler ve Arapların tapınakta yaktıkları ateşlerden dolayı, tapınağın bazı bölümlerindeki tavan oymaları isler içerisinde kalmış. Tapınağın iç aydınlatması bazı yerlerde kötü olduğundan, detayları seçmekte doğrusu zorlandım.

Malta

The Zodiac of Dendera
The Zodiac of Dendera
Dendera Tapınağı, Luksor, Mısır
Dendera Tapınağı, Luksor, Mısır

Gösterişli Hipostil Salon’daki dev sütunlar ve astronomik olayların anlatıldığı renkli tasvirlerin olduğu tavan, burada Kıptilerin yaktığı ateşlerden çıkan islerden etkilenmiş olsa da, bozulmadan günümüze kadar gelebilmiş.

Tıklayın: Dendera Tapınağı hakkında detaylı bilgiler

Hipostil Salon’un dev sütunlarının tavana yakın üst kısmında tanrıça Hathor’un yüzü oyulmul ve bunların bir çoğu gayet iyi durumda. Tanrıçaya adanan kurbanlar bu sütunlar üzerine kazınmış. Duvarlarında Firavunlar, Mısır tanrıları ve Roma imparatorları dahil, ritüelleri anlatan bir çok kabartmalar var.

Nil Nehri’nin Doğusunda yer alan Dendarah Tapınağı, nehre 4 km uzaklıktaki kurulu. Luksor’un 60 km kuzeyindeki tapınağa, Luksor’dan taksiyle gelmek 1 saati buluyor (70-100 Mısır Poundu). Tapınak, Qena şehrinin 4 km Kuzeybatısında kalıyor.

6 Yorumlar

  1. Misir görülmesi gereken bir ülke. Son olarak izlediğim Tanrilar ve Krallar filminden sonra daha da hayranliginim arttigi uygarlik. Çok para düşkünü olduğunu duydum ayni zamanda yerli halkin turistlere karsi.

  2. Değerli paylaşımlarınız için teşekkür ederiz. Sizi Facebook üzerinden severek takip eder, resimlerinizi beğenirdim. Bu gün, nasip oldu da sitenize ilk yorumu yazıyorum. Yüreğinize sağlık, yazılarınızı keyifle okuyacağım.

  3. Mısır kültürü ve antik tarihi beni çok çekiyor. Mutlaka görmek sitediğim yerlerden birisi bu. Tapınağın sütunlarının arasında dolaşmak istiyorum.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz