Makedonya Tatil

Türkiye‘yi Avrupa’ya bağlayan sınır kapısı konumundaki Edirne, Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapması nedeniyle tarihimizde büyük önem taşıyan bir şehir. Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camisi ile büyüleyici bir güzelliğe sahip olan kent, Trakya Bölgesi’nin en popüler turizm destinasyonu.

Osmanlı izleri taşıyan mimari yapıları, tarihi çarşıları, leziz tava ciğeri, yüzyıllardır devam eden yağlı güreş geleneği ve güneyde Ege kıyılarındaki saklı koyları ile Edirne kültür, doğa ve tarih açısından oldukça zengin bir şehir.

edirne nerede

Edirne hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Edirne, ilk çağlarda Orta Asya’dan bölgeye göç eden Traklar tarafından kuruldu. Büyük İskender’in Makedonya İmparatorluğu topraklarına kattığı Edirne, sırasıyla Romalılar ve Bizans İmparatorluğu’nun hakimiyetine girdi.

Roma İmparatoru, II. Hadrianus tarafından baştan aşağıya imar edilen kentin ismi Hadrianapolis olarak anılıyordu. Günümüzde kullanılan Edirne ismi de Hadrianapolis’ten geliyor.

İstanbul fethedilene kadar Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapan Edirne, 17. yüzyılda dünyanın en büyük birkaç şehrinden biriydi. 1829’da Rus işgaline uğrayan şehir, Bulgar ve Yunan işgalinin ardından 1922’de düşman işgalinden kurtuldu.

Türkiye’nin en kalabalık nüfusa sahip 48. şehri olan Edirne’nin nüfusu 412 bin, yüzölçümü ise 6.279 km². Edirne’nin trafik plaka kodu 22, telefon alan kodu ise 284. Merkez ilçesiyle birlikte 9 ilçesi bulunan Edirne’nin ilçeleri: Enez, Havsa, İpsala, Keşan, Lalapaşa, Meriç, Süloğlu ve Uzunköprü.

Daha uygun bir Edirne tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur blog yazım size yol gösterebilir.

Edirne nerede📍

Edirne, Türkiye’de Marmara Bölgesi’nin Ergene Bölümü’nde yer alıyor. Edirne’nin kuzeyinde Istranca Dağları, orta bölümünde Ergene Havzası, güneyinde dağ ve platolar ile Meriç Deltası bulunuyor. Edirne, kuzey ve kuzeybatıda Bulgaristan, batıda Yunanistan, güneyde Ege Denizi, doğuda Kırklareli ve Tekirdağ ile komşu.

flyista

ⓘ Edirne gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Edirne’ye nasıl gidilir ✈️

Edirne’ye hava yoluyla ulaşım: Edirne’ye en yakın havalimanı Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde bulunuyor.Tekirdağ Çorlu Havalimanı, Edirne’ye 190 km uzaklıkta. Tekirdağ Çorlu Havalimanı’na Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan AnadoluJet’in direkt uçak seferleri bulunuyor.

Tekirdağ Çorlu Havalimanından Edirne şehir merkezine ulaşım: Tekirdağ Çorlu Havalimanı’ndan Edirne’ye direkt ulaşım imkanı bulunmuyor. Havalimanı-Çorlu Otogar arasında seferleri bulunan belediye otobüsü ile Çorlu Otogar’a ulaştıktan sonra her saat hareket eden otobüslerle Edirne’ye geçebilirsiniz.

edirne nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Edirne’ye kara yoluyla ulaşım: Edirne, Türkiye’yi Avrupa’ya bağlayan sınır şehri. Ülkemizin en büyük kara yolu sınır kapısı olan Kapıkule Sınır Kapısı, Edirne’de bulunuyor. Kapıkule dışında Yunanistan ile Türkiye’yi birbirine bağlayan İpsala ve Pazarkule sınır kapıları da kara yolu geçişini sağlıyor.

Türkiye’nin dört bir yanından Edirne’ye şehirlerarası otobüs firmaları ile direkt otobüs seferleri yapılıyor. Edirne ile en sık otobüs seferi bulunan şehir ise İstanbul.

Edirne’ye özel araçla ulaşım: Edirne, Tekirdağ’a 142 km (1 saat 45 dakika), İstanbul’a 240 km (2.5 saat), Ankara’ya 690 km (6 saat 40 dk), Bursa’ya 470 km (5 saat), İzmir’e ise 800 km (9 saat) uzaklıkta. İstanbul yönünden Edirne’ye özel araçla ulaşım için Avrupa Otoyolu kullanılıyor. İzmir yönünden gelenler ise Çanakkale, Gelibolu üzerinden Edirne’ye ulaşıyor.

Edirne’ye demir yoluyla ulaşım: Edirne, Türkiye’nin Avrupa ile demir yolu bağlantısını da sağlayan bir kent. Uzunköprü’den Yunanistan’a, Kapıkule’den ise Bulgaristan’a trenle geçiş mümkün. Edirne ile İstanbul arasında düzenli tren seferleri yapılıyor.

Edirne gezilecek yerler 📌

Mimar Sinan’ın ustalık eseri olan ve UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Selimiye Camisi, Edirne‘de görülecek yerler listesinde ilk sırada yer alıyor. Eski Camii, Üç Şerefeli Camii, Muradiye Camii, Kırkpınar Er Meydanı, Karaağaç Tren Garı, Selimiye Arastası, Saraçlar Caddesi ve Enez sahili de Edirne gezilecek yerler arasında.

Önceki blog yazısıGöreme Nerede 📍 Göreme’ye Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıÇanakkale Nerede 📍 Çanakkale’ye Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın