Gala Gölü Milli Parkı, Edirne‘nin Enez ve İpsala ilçe sınırları içerisinde kalan, sulak alan, göl, ormanlık alanları ve çevresinde yaşayan 163 farklı kuş türüyle Türkiye’nin kuş cenneti olarak anılıyor. 2005 yılında milli park ilan edilen bu doğa alanı, parka ismini veren Gala Gölü (Büyük Gala Gölü, Küçük Gala Gölü) ve Pamuklu Göl’e ev sahipliği yapıyor.

Trakya’nın cennet köşelerinden biri olan Gala Gölü Milli Parkında havaların ılıman olduğu nisan-mayıs ve eylül-ekim ayları arasında göçmen kuşların büyüleyici yolculuğuna tanık olmak mümkün. Milli park, 3 bin 90 hektarı sulak alan, 3 bin hektarı da ormanlık alan olmak üzere toplam 6 bin 90 hektarlık bir alan üzerine kurulu.

Gala Gölü Milli Parkı

Gala Gölü Milli Parkı, Edirne

Gala Gölü Milli Parkı, Trakya Bölgesinde, Edirne’nin Enez ve İpsala ilçesi sınırlarında yer alan bir doğa harikası. 1991 yılında Pamuklu ve Küçük Gala göllerini kapsayan 2 bin 369 hektarlık alanın tabiat koruma alanı ilan edilmesiyle koruma altına alınan bölge, 2005 yılında sınırları genişletilerek milli parka dönüştürüldü.

Edirne’nin Enez ilçesine 8, İpsala’ya ise 22 km uzaklıkta yer alan Gala Gölü Milli Parkı, Manyas Kuş Cenneti’nden sonra Türkiye’nin ikinci büyük kuş cenneti olarak biliniyor. 511 bitki ve 517 hayvan türü olmak üzere toplam 1028 canlı türünün yaşadığı milli park, kuş göç yolları üzerinde yer aldığı için kuş türleri bakımından oldukça zengin. Gala Gölü Milli Parkı içindeki sulak alanlarda 46 türü yerli, 90 türü yaz göçmeni, 27 türü de kış göçmeni olan 163 kuş türü görülüyor.

Malta

Bu kuş türleri arasında nesli tükenme tehlikesi altındaki ak kuyruklu kartal, tepeli pelikan, küçük kerkenez, çeltikçi, kızıl şahin ve küçük karabatakların yanı sıra cılıbıt, gri balıkçıl, küçük beyaz balıkçıl, büyük beyaz balıkçıl, angıt, kuğu, yeşil baş ördek, kaşık gaga ve kılıç gaga da var. Milli parkı oluşturan göllerde ise yılan balığı, sudak, sazan ve turna gibi 16 farklı balık türü bulunuyor.

Gala Gölü Milli Parkı flora bakımından da oldukça zengin. Göl ve çevresinde, nilüfer, su sümbülü, hasır sazı, kamış ve ipliksi yeşil algler görülebiliyor. Hisar Dağından Gala Gölü Milli Parkının, Meriç Nehrinin ve Enez yönünde Saros Körfezi kıyılarının eşsiz manzaraları milli park ziyaretçilerine tarifi mümkün olmayan bir deneyim yaşatıyor.

Gala Gölü sahip olduğu tatlı sulu, sulak ortamı yanında, denize olan yakınlığı, yakın çevredeki orman ekosistemi, çayırlık alanlar ve dağlık ortamların birbirine çok yakın bulunmasıyla zengin bir habitat çeşitliğine sahip. Milli Park ayrıca, Türkiye üzerinden geçen kuzey-güney kuş göç yolu güzergahı üzerinde de bulunduğundan kuş gözlem, habitat gözlemi ve doğa fotoğrafçılığı gibi etkinliklere oldukça uygun bir konumda.

Gala Gölü
gala gölü nasıl gidilir

Gala Gölü Milli Parkı’na gelen ziyaretçiler kuş gözlemciliği, manzara seyretme, doğa yürüyüşü, bisiklet turları, doğa fotoğrafçılığı ve piknik gibi çeşitli aktiviteler yapabiliyor. Milli park içerisinde konaklama seçeneği yok. Enez’de bulunan pansiyon ve butik otellerde konaklayabilirsiniz.

Gala Gölü Milli Parkına gelmişken dünyanın kendi kendini temizleyebilen tek körfezi olarak da bilinen Saros Körfezi kumsallarında denizin ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

Gala Gölü Milli Parkı giriş ücreti ve ziyaret saatleri

🗺 Adres: 22760 Enez, Edirne 📲 galagolu.tabiat.gov.tr
Gala Gölü Milli Parkı ziyaret saatleri: Gala Gölü Milli Parkı, herhangi bir zaman kısıtlaması olmadan günün her saati ziyaret edilebiliyor. Milli park, haftanın 7 günü ziyarete açık.
🔐 Gala Gölü Milli Parkı giriş ücreti: Gala Gölü Milli Parkına giriş ücreti alınmıyor.

Gala Gölü Milli Parkına nasıl gidilir

Gala Gölü Milli Parkı, Edirne’nin Enez ilçesine 8, İpsala’ya 22, Keşan’a 56, Edirne’ye 163, Çanakkale’ye 172, İstanbul‘a 286, İzmir‘e 489 km, Ankara’ya ise 730 km mesafede. Gala Gölü Milli Parkına en uygun ulaşım seçeneği ise kara yolu yolculuğu.

Milli parka Edirne yönünden gelecek olanlar İpsala üzerinden; Çanakkale, Trakya’nın iç kesimlerindeki yerleşimler ile İstanbul yönünden ulaşacak olanlar ise Keşan ve Enez üzerinden ulaşımı sağlıyor. Milli parka en yakın ve işlek havalimanı ise 256 km uzaklıktaki İstanbul Havalimanı. Çanakkale ve Çorlu havalimanları da alternatif olarak düşünülebilir.

Şehirlerarası otobüs kullanacakların ise Keşan, İpsala ya da Gelibolu’ya gelip buradan Enez minibüsleriyle ilçe merkezine gelmeleri gerekiyor. Enez merkezden milli park yönüne giden düzenli minibüsler var.

Gala Gölü Milli Parkı, mavinin ve yeşilin enfes uyumunu gözler önüne seren manzaraları ve nesli tükenmekte olan canlı türleriyle doğa ve seyahat tutkunları için Türkiye’nin en özel noktalarından.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz