Makedonya Tatil

Coober Pedy, dünyanın en ilginç yerlerinden biri. Hava çok sıcak olduğundan insanların yarısından fazlası yer altına oyulmuş evlerde yaşıyor. Mad Max 3 burada çekildi, sahneleri hatırlayın! Buranın dünyada bir cesedi saklamak için yeryüzündeki en iyi yerlerden biri olduğu söyleniyor. Neden mi? Dünyanın bu opal madeni başkentinde 1000 den fazla delik var çünkü.

Coober Pedy kasabasının en meşhur yüzlerinden olan Crocodile Harry‘nin yer altı evine geçtiğimizde bizi Democratic Republic of Crocodiles Nest yazısı karşılıyor. Belki de hayatınızda görebileceğiniz en ilginç evlerden biri olacaktır.

Lonely Planet’in Avustralya rehber kitabında Crocodile Harry’den söz edilmesinden sonra, çoğunluğu da kızlardan oluşan çok sayıda Avrupalı onu ziyarete gelmiş. Ziyaret eden kız sayısının 2300’den fazla olduğu söyleniyor.

Mad Max: Beyond the Thunderdome filminde de yer alan, kayalara oyularak mağara şeklinde yapılmış bu ilginç evin tüm duvarlarında gelen kişilerin isimleri ve Harry için yazdıkları övgü dolu yazılar süslüyor.

Hemen her yerde, tavanda ve duvarlarda Harry’e hayran kızların onlarca iç çamaşırı asılı. Yine şapkalar, kartvizitler, tişört ve terlikler ve bir birinden ilginç şeyleri asılı görünce şaşırmamak elde değil.

II. Dünya Savaşı’ndan sonra, yirmili yaşlarda kendi ülkesini terk etmek zorunda kalan Letonyalı Baron Arvid Von Blumentals olarak kendisini tanıtan Harry, Coober Pedy’e gelmeden önce Kuzey Avustralya’da timsah avcılığı yapmış.

Buraya geldikten sonra uzun süre opal madenlerinde çalışmış olan Harry, 2006 yılında öldükten sonra evi halkın ziyaretine açılmış.

Crocodile Harry’nin hikayesinin ne kadar gerçek veya efsanelerle dolu olduğu hala bilinmiyor.

flyista
Önceki blog yazısıBir Çöl Kasabası: Coober Pedy
Sonraki blog yazısıYer Altı Kiliseleri ve Dünyanın En Uzun Çiti
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

4 YORUM

    • Bizim bir zamanlar İnternet Mahir’imiz vardı. Bazı şeyler bir kartopu gibi büyür. Bu da öyle bir şey olmalı. Adamın hayat hikayesi ne kadar gerçektir bilinmez ama ilgi çekici. Zaten başlı başına Coober Pedy dünyanın en ilginç yerlerinden birisi. Harry’nin yaşadığı ev ise bir tepenin içerisine oyulmuş, gerçek bir film setiydi zaten.

      Lonely Planet2de bahsedilince devamı gelmiş. E bizim çılgın backpacker kızlar bu dönüşümü sağlamışlar galiba. “Timsah avcılığı” mesleği bile çok havalı değil m! (Timsahları insanlardan korumaktan yanayım ben)

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın