malta

Macaristan‘ın başkenti Budapeşte‘nin en meşhur ikonu Zincir Köprü (Szechenyi Lanchid) 19. yüzyılda, Tuna Nehri üzerinde, Buda ve Pest’i birleştirmek için yapılmış. O yıllarda iki ayrı şehirden meydana gelen Budapeşte için bu köprü hayati bir anlam taşıyordu.

Köprüleri severim. Fiziksel olarak mekanları birbirine bağlama görevi gören köprüler, aynı zamanda kültürlerin, insanların da birbirleriyle kaynaşması için de özel bir yere sahip. Tarihi yapılarla bezeli Budapeşte’nin iki güzel kıyısı Buda ve Pest’i birbirine bağlayan Zincir Köprü de beğendiğim köprülerden biri oldu.

malta
Zincir Köprü, Budapeşte
Zincir Köprü, Budapeşte

Dilsiz Aslanlarıyla Zincir Köprü

Yapıldığı dönemde Macaristan‘daki ilk kalıcı asma köprü olma özelliğini taşıyan Zincir Köprü’den önce, özellikle kış aylarında nehri aşmanın tek yolu feribot kullanmaktı. Geçici olarak kurulan köprü yazları kullanılıyor, yüzen buzların etkisinden korunmak için kışın sökülüyordu.

       

1852’de köprünün sonuna yerleştirilen aslan heykelleri eğlenceli bir efsaneye sebep olmuş. Bir grup öğrencinin köprüdeki heykelleri görmek için çıktığı okul gezisinde, heykeltıraş da orada bulunuyor ve aslanların ne kadar gerçekçi göründüğü konusunda böbürleniyormuş. Çocuklardan biri aslanlardan birinin dilinin olmadığını gösterince heykeltıraş utancından yerin dibine girmiş ve Danube’ye atlayarak intihar etmiş. Elbette bu bir şehir efsanesi, aslında oldukça da uzun yaşamıştır.

Açıldığı 1849 yılında mühendislik harikası olarak tanımlanan, 375 metre uzunluk, 16 metre genişlikte olan köprü, iki dev kule arasında uzanan demir zincirlerle ayakta duruyor. Yapıldığı dönemde asma köprüler arasında en uzun olma unvanını taşıyan köprünün ismi, Macarca zincir anlamına gelen “lanchid” kelimesinden geliyor.

Budapest-Gezilecek-Yerler-Aslanli-Kopru

Aslanlı Köprü olarak da biliniyor

Macar Hanedanı’nın armalarıyla süslü olan köprüde Heykeltıraş Janos Marschalko’nun eseri olan taş aslanlar her iki yakada yapıyı korumak için nöbet tutuyor. Köprü açılışında aslanların dilinin olmadığını söyleyen bir vatandaşı duyan heykeltıraşın o anda köprüden atlayarak intihar ettiği söyleniyor.

Avrupa‘nın ve Budapeşte‘nin simge yapıları arasında bulunan ve şehirde görülmesi gereken başlıca yapılardan biri olan Zincir Köprü, Tuna Nehri’nin etkileyici manzarasına tanıklık etmek için de iyi bir nokta. Tarihi yapılarla bezeli Budapeştenin iki kıyısı Buda ve Pest’i birbirine bağlayan noktadan Budapeşte’yi izleyin, acele etmeden.

2 YORUM

  1. Resimler süper canlı. Budapeste’ye tekrar gitmiş kadar oldum. Bir de Budapeşte’ye kadar gitmişken Estergon ve Vısegrad Kalelesıne ugrayın derım. Sevgıler”

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın