Almanya‘nın başkenti ve en büyük şehri olan Berlin, köklü tarihi geçmişi ve kültürel atmosferiyle Avrupa’nın en çok ziyaret edilen kentlerinden. Son yıllarda yıldızı yükselen ve hak ettiği ilgiyi görmeye başlayan bir şehre dönüştü. Prusya Döneminin izlerini taşıyan sarayları, Soğuk Savaş Dönemi’nin mirası yapıları ve zengin koleksiyona sahip müzeleriyle şehir tam anlamıyla bir açık hava müzesi.

Avrupa’nın en dinamik gece hayatına sahip olan Berlin, renkli, konsept gece kulüpleriyle unutulmaz deneyimlere kapılarını açıyor. Modern mimariyle tarihi yapıları bir arada bulunduran kent, canlı sanat galerileri, yeşil alanları ve hareketli sokaklarıyla görülmeye değer.

berlin nasıl gidilir

Berlin hakkında kısa bilgiler 🇩🇪

Berlin, resmi adı Almanya Federal Cumhuriyeti olan Almanya’nın başkenti ve en büyük şehri. 1237’de, günümüzde Müzeler Adası olarak anılan bölgede kurulan kent Avrupa tarihini değiştiren önemli olaylara ev sahipliği yapması nedeniyle zengin bir tarihi mirasa sahip.

Almanya‘nın başkenti Berlin yaklaşık üç buçuk milyonluk nüfusuyla ülkenin en büyük şehri. 1949-1990 yılları arasında Doğu ve Batı Berlin olarak ikiye bölünmüş olan şehir, Berlin Duvarı’nın 1990’da yıkılmasıyla, komünizmin çöküşünün bir sonucu olarak, yeniden birleşti. Birleşmeden sonra Berlin uzun bir süre küllerinden yeniden doğma mücadelesi verdi.

Malta

Berlin, köklü tarihinin kanıtlarını Yirminci Yüzyıl tarihinden ince ayrıntılarla birleştiren bir şehir. Mimarisi ile Prusya görkemini gözler önüne seren saraylar, Hitler devrinin buz gibi binaları, Soğuk Savaş yıllarını anımsatan duvar kalıntıları ve müzeler, soykırım günlerini hatırlatan semboller, anıtlar ve şehrin birleşmesini simgeleyen Brandenburg Kapısı ile hafızalarda yer ediyor.

Berlin içersinde bulunan şirketlerin %80’den fazlası hizmet sektörü odaklı çalışıyor. Şehirde toplam 31 Üniversite ve yüksek okullarda, sayıları takriben 135.000 olan öğrenci öğrenim görüyor. Berlin şehrinin ekonomik gücünün beşte biri yaratıcı ve kültürel endüstrilerin eseri olup, bu orana sahip başka Alman şehri bulunmuyor.

Berlin’de Almanya’nın resmi dili Almanca konuşuluyor. Ülkede eğitim kalitesi çok yüksek olduğundan hemen herkes İngilizce de konuşabiliyor. Almanya para birimi Euro. Berlin, Türkiye’den 1 saat geride. Şehrin nüfusu 3 milyon 750 bin.

Berlin’e gitmek için ya Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Daha uygun bir Berlin tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Berlin nerede 📍

Berlin, Avrupa kıtasında yer alan Almanya’nın bir şehri. Almanya aynı zamanda bir Orta Avrupa ülkesi. Almanya’nın kuzeydoğusunda konumlanan kentin doğuda Frankfurt ile sınırı bulunuyor.

Berlin’in doğudan-batıya kadar 45 km kadar uzuyor, yine güneyden kuzeye ise 38 km genişliğinde. Şehrin yüzölçümü ise 892 km kareyi buluyor. Berlin eyaleti, tek komşusu olan Brandenburg eyaletiyle çevrili. Polonya sınırına ise sadece 70 km uzaklıkta bulunuyor.

Berlin’e nasıl gidilir ✈️

Berlin’e hava yoluyla ulaşım: Berlin’de Tegel ve Schoenefeld olmak üzere iki ayrı havalimanı bulunuyor. İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları’nın Tegel’e, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ise Pegasus Hava Yolları’nın Schoenefeld Havalimanı’na direkt seferleri bulunuyor. İstanbul-Berlin uçuş süresi 3 saat 10 dakika.

Berlin Tegel Havalimanından şehir merkezine ulaşım: Tegel Havalimanı, şehir merkezine 8 km uzaklıkta yer alıyor. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için belediye otobüsü, taksi ve araç kiralama seçenekleri bulunuyor. BVC (Berlin Transport Services) otobüsleri ile Berlin kent merkezine ulaşım en ekonomik yöntem.

Berlin Schoenefeld Havalimanından şehir merkezine ulaşım: Schoenefeld Havalimanı, şehir merkezine 18 km uzaklıkta yer alıyor. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için belediye otobüsü, tren, taksi ve araç kiralama seçenekleri bulunuyor.

Tren, havalimanından şehir merkezine ulaşım en çok kullanılan toplu taşıma aracı. S-Bahn trenleri ile Ostkreuz ve Pankow güzergahında kolaylıkla yolculuk yapabilirsiniz.

berlin nerede

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Avrupa’nın en çok ziyaret edilen başkentlerinden Berlin, doğal güzellikleriyle öne çıkan bir şehir. Göller, akarsular ve yeşil alanlarıyla kent doğa aşıkları için muhteşem bir destinasyon. Spree ve Havel nehirleri kentin dört bir yanını sarıyor. Şehrin birçok yerinde çok sayıda anıtsal eser ve tarihi mirasın sergilendiği müzeler bulunuyor. Halen sosyalizmin simgelerinin de yer aldığı Alexanderplatz, Berlin’in en merkezi meydanı. Mitte sınırları içerisinde yer alan meydan Spree Nehri ile Berlin Katedrali’nin yakınlarında bulunan canlı bir bölge.

19. yüzyıl tablo ve heykellerinden oluşan çok zengin bir koleksiyona sahip Eski Ulusal Galeri, Batı Anadolu’dan Berlin’e götürülen Pergamon Zeus Sunağı, Milet Roma Pazar Kapısı ve Babil İştar Kapısı gibi eserlerin sergilendiği Bergama Müzesi, Yunan, Roma ve Etrulyalılara ait heykel ve sanat eserlerinin bulunduğu Eski Müze, Bizans sanatına tanık olabileceğiniz Bode Müzesi Müze Adası’nda yer alan müzelerden.

Müze Adası’ndaki popüler Berlin müzeleri dışında kentte görmeniz gereken diğer müzeler arasında iki bin yıllık Alman tarihine bakış atmak için Alman Tarih Müzesi, Alman Yahudilerine adanan ve onların geleneğini yansıtan Berlin Yahudi Müzesi, sosyalizm döneminin günlük hayatını ortaya koyan DDR Müzesi, dünya üzerindeki en büyük dinozor iskeletine ev sahipliği yapan ve bilgisayar simülasyonları aracılığı ile ilkel zamanı tekrar yaşatan Doğa Tarihi Müzesi, eski ve yeni teknolojiler özellikle çocuklar için görsel olarak aktarılan Alman Teknik Müzesi bulunuyor.

Almanya’nın en eski hayvanat bahçesi Zoologischer Garten, çocuklu aileler için uygun bir seçenek. Şehrin en kalabalık ve görkemli meydanlarından Potsdamer Platz; Berlin’in simgeleri arasında yer alan ünlü Brandenburg Kapısı; şehrin önemli binalarının etrafında sıralandığı Unter Den Linden Bulvarı yakınlarındaki Pariser Platz, Berlin’in en büyük sarayı ve şehrin diğer bir sembolü olan Schloss Charlottenburg, Berlin’e her gidenin görmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Reichstag’ın tepesinden şehir manzarasına göz atmak, Pergamon Müzesi’ndeki Yunan ve Roma eserlerini görmek, Kaiser Wilhelm Kilisesi’nin mimarisine hayran kalmak, Kurfurstendamm Bulvarı’nda alışveriş, Kulturforum’daki muhteşem sanat eserlerini ziyaret etmek, gösterişli Berlin Katedrali’nin mistik havasını solumak, Gendarmarket Meydanı’nda zaman geçirmek ve Potsdamer Platz’ın fütüristik mimarisine şahit olmak şehirde yapılacaklar arasında.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz