Belçika, hem coğrafi konum hem de bürokratik olarak Avrupa’nın kalbi. Avrupa Birliği’nin başkenti sayılan Belçika’nın dışarıdan soğuk ve insana uzak gibi duran görüntüsü ise hayli yanıltıcı. Öyle ki waffle ve çikolatanın anavatanı olan Belçika, kalbinizi yumuşacık yapıyor. Güzelliğini önce başkenti Brüksel ve diğer tarihi şehirleri Brugge, Ghent ve Antwerp’ten alan Belçika, doğa, mimari, çikolata ve bira ile özdeş.

Batı Avrupa‘da yer alan Belçika, zamanın yavaş aktığı şirin sokakları, orta çağ esintili enfes mimari yapıları, lezzetli çikolataları, köklü tarihi geçmişe sahip kentleri ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini büyüleyen bir ülke. En kaliteli dükkânlara sahip modern şehirlerden yerel halkın en samimisini bulabileceğiniz küçük köylerine kadar herkesin çok seveceği bir ülke Belçika.

Belçika Gezilecek Yerler

Belçika’nın ve Avrupa Birliği’nin başkenti, uluslararası birçok kuruluşun merkezinin yer aldığı kozmopolit şehir Brüksel, masalsı görünümüyle kanalların etrafına kurulan Brugge, elmas işleme atölyeleri ve işlek limanıyla Antwerp, ülkenin gizli kalmış güzelliği Gent, Belçika’da gezilecek kentlerden bazıları.

Brüksel şehrinin tarihi dokusuyla başlayıp, bir trene atlayarak geçmişte yolculuğa çıkmak bir hayal değil. Belçika’da keyifli tren yolculuklarıyla Antwerp, Brugge ve Ghent şehirlerini kapsayan bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Eğer iki veya üç günlük kısa bir tatil planınız varsa bu rotadan dilediğiniz destinasyonu seçebilir, daha uzun bir zaman dilimine sahipseniz rotanın bütününü tamamlayabilirsiniz. Tarihi bir yolculuğa ve keyifli görüntülere kendinizi şimdiden hazırlayın!

1. Brüksel

belçika gezilecek yerler

Belçika’nın başkenti olan Brüksel aynı zamanda Avrupa’nın da başkenti. Avrupa siyasetine yön veren birçok kurumun genel müdürlüğü burada bulunuyor. Ülkesinin merkezinde yer alan Brüksel, Flemenk, Alman ve Fransız kültürüyle harmanlanmış bir şehir. Avrupa Birliği’nin beşiği olarak kabul edilen Brüksel’in soğuk ve bürokratik bir havaya sahip olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak Brüksel, renkli kültürel dünyası, yaratıcılığı, ilginç yerleri ve çeşitliliğiyle sizi şaşırtabilir.

Brüksel, Grand Palace, Atomium, Manneken-Pis, Gueuze, Kriek gibi sembol merkezleri ve yapılarının yanında waffleları ve çikolataları ile meşhur. Birbirinden değişik bölgelerinin özel atmosferini yaşamak için bolca vakit ayırıp Rue Dansaert, Halles Saint-Géry ve Place Sainte-Catherine’de gezintiye çıkın.

Orta Çağ’dan günümüze tüm görkemini koruyan, şehrin can alıcı merkezi Grand Place’taki çikolata dükkanları, tarihi binaları ve lüks mağazaları ile Place du Grand Sablon, Gotik ve Rönesans mimarisinin bir arada kullanıldığı St. Catherine Kilisesi ve Çizgi Roman Müzesi Brüksel’i tanımanız için ziyaret edilecek olmazsa olmaz adresler. Notre Dam du Sablon Kilisesi, St. Michel Katedrali, Mini-Avrupa, Adalet Sarayı, Kraliyet Sarayı, Borsa Binası kentin mutlaka görülmesi gereken yerleri.

13. yüzyıla ait olan şehir merkezinde bahçeli kafeler ve barlar çok fazla sayıda var. Alışveriş ise neredeyse sınırsız, özellikle St. Hubert’in dükkânlar, kafeler ve sinemalarla donatılmış mekânlarını çok seveceksiniz.

2. Brugge

belçika görülecek yerler

Brugge, Belçika’nın UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde yer alan ve Orta Çağ’dan bu zamana dek bozulmadan taşıdığı değerleriyle öne çıkıyor. Zarif bir kent olan Brugge’de zaman Orta Çağ’da donmuş ve öylece kalmış gibi. Bu da onu oldukça ünlü ve turistik bir destinasyon haline getirmiş.

Tarihi kent merkezi etrafındaki parke taşı döşeli sokakları, tarihi taş evleri, küçük taş köprüleri ve kanallarında yüzen kuğuları ile Ortaçağ zenginliğini ve yaratıcılığını yansıtıyor. Vikinglerin ruhu ve tarihi Brugge’un kanallarında halen geziyor.

Venedik’i anımsatan kanalların üzerinde tekne turu yapmak, Arnavut kaldırımlı sokaklarında dolaşıp bol bol fotoğraf çekmek, parklarında yürüyüş yapmak Brugge’ü tam anlamıyla yaşamanız için gerekli. Seyahat etmesi çok kolay ve keyifli olan şehirde efsanevi Orta Çağ mimarisi hâkim. Brugge gezilecek yerler arasında Meryem Ana Kilisesi, Madonna ve Çocuk Heykeli, Kutsal Han Bazilikası ve Belediye Sarayı yer alıyor.

Çarpıcı güzellikteki Belfry Kulesi, tarihi meydanın hemen kuzeyinde yer alıyor. Kaçırılmaması gereken diğer yerler arasında da muhteşem Gruuthuse Mansion ve 1188’de yapılan etkileyici St. John’s Hastanesi bulunuyor. Brugge yapılacak şeyler arasında bisiklet kiralayıp Aşıklar Gölü civarında dolaşmak, Minnewater Parkı’nı gezmek, Belfry Çan Kulesine çıkıp nefes kesen şehir manzarasını izlemek, Groeningemuseum’u görmek vazgeçilmez aktiviteler.

Brugge, çikolata dükkanlarının cezbedici görüntüleri, sakin ve sessiz kafeleri, bira sevenlerin hiç boş bırakmadığı lokal biracılarıyla tarihi ağırlığından sıyrılıyor. Çikolataya asla hayır diyemeyenlerdenseniz şehirdeki her çikolatacıyı denemek isteyebilirsiniz. Şehrin Çikolata Müzesi bile var.

3. Gent

gent, belçika

Gent, Belçika’da, Felemenkçe konuşulan topluluğa dahil Flaman Bölgesinde, Schelde ve Lys Nehirlerinin birleşiminde kurulu. Belçika’nın en gizli kalmış güzelliği Gent, tam bir tarih şehri. Orta çağdan beri Avrupa’nın en güçlü şehirlerinden biri oldu hep. Paris’ten sonra Alplerin en büyük ikinci şehri olarak kabul ediliyordu. Bu zengin geçmiş, şehrin kilise ve evlerinde kullanılan mimariye bakıldığında çok açık ve net bir şekilde gözüküyor zaten.

Belçika gezilecek yerler listesi yapıyorsanız olmazsa olmaz kent burası. Şehir merkezinin tamamı başlı başına bir moda akımı yaratacakmış gibi duruyor ve hala bir Orta Çağ şehrinin atmosferini yaşatıyor. Özellikle eski Graslei Limanı ve büyük ortaçağ Katedralleri ile Gravensteen Kalesi bu duyguyu en yoğun yaşatacak yerlerin başında geliyor.

Orta Çağ kenti boydan boya Romantik mimarisiyle heyecanlandıran binaları ve meydanlarıyla zamanda yolculuğa çıkarıyor. St. Bavo Katedrali, St. Nicholas Katedrali, St. Michael Kilisesi, Gravensteen Kalesi, Stadeljik Müzesi, Ghent Tasarım Müzesi ve Gravensteen Kalesi kentin başlıca görülmesi gereken adreslerinden. Diğer yandan her yıl milyonlarca ziyaretçinin katılımıyla gerçekleşen Gent Festivali zamanında da kent oldukça renkli oluyor.

4. Antwerp

antwerp belçika

Antwerp, dünyanın dördüncü, Avrupa’nın ise ikinci büyük limanına sahip, Belçika’nın bir liman kenti. Avrupa’nın en eski kentlerinden biri olan Antwerp, Belçika’nın başkent Brüksel’den sonraki ikinci büyük şehri. Kentin içinden geçen 350 km’lik Schelde Nehri manzarasına eşlik eden Orta Çağ dokusuyla Belçika’nın gururla koruduğu bir şehir.

1351 yılına ait mimari eserlerden Meryem Ana Gotik katedrali ve St. Paul Katedralindeki barok ve gotik mimarisinin efsanevi birleşimi görülmeye değer. Antika ve caz tutkunlarına hitap eden Antwerp, şehrin merkezi Town Hall’daki Brabo Heykeli, tasarım düşkünü yaratıcılarla zenginleşen Zuid Bölgesi, Peter Paul Ruebens’in barok dönemi eserleri ve Plantin Morteus Müzesi mutlaka görülmeye değer. Çağdaş sanat örneklerinin sergilendiği Antwerp Çağdaş Sanat Müzesi ve Moda Müzesi MoMu ile göz dolduruyor.

Brugge ya da Ghent gibi tarihi olarak çok korunamamış olsa da oldukça dinamik bir şehir ve tarih ile günümüzü yaşamın anlık akışında harika bir şekilde birleştirebiliyor. Diğer yandan da Rubens, Van Dyck gibi sanatçılarıyla zarafetini, tarihini ve bugünle yakaladığı tatlı uyumu yaşamaya ve yaşatmaya devam ediyor.

Antwerp birden fazla yüzü olan bir şehir. Çoğunlukla dünyanın ham elmaslarının yüzde 70’inin işlendiği ‘Diamond District’ ile tanınıyor olsa da sanat Antwerp’in her yerinden akıyor. Muhteşem yemekler, muhteşem bira ve güzel vakit geçirmek isteyenlerin şehri burası.

5. Ardennes

Ardennes Belçika

Ardennes (Ardenler), yoğun ormanlarla kaplı, tepelik ve büyük bir kısmı Belçika ile Lüksemburg sınırları içinde kalan, hatta bir kısmı da Fransa sınırları içine giren bölge. Büyük bir bölümü yoğun ormanlarla tepelerle kaplı olan Ardenler, hızlı akan ırmakların oyduğu keskin yamaçlı vadilerden oluşuyor.

Ardenler’in stratejik konumu, yüzyıllar boyunca Avrupalı güçlerin savaş alanı olmasına neden olmuşsa da günümüzde, bölgenin güzel manzaraları ve avcılık, bisiklet, yürüyüş ve kano gibi doğa sporlarının yapılabilmesine olanak sağlıyor. Bu nedenle de Belçika’nın önemli turizm bölgelerinden biri.

Yürüyüş yapmak, bisiklete binmek ve kampçılıktan hoşlananların mutlaka ziyaret etmesi gereken bir şehir olan Ardennes’nin ormanları, mağaraları ve yemyeşil tepeleri muhteşem. Yaban domuzlarına, geyiklere ve vaşaklara ev sahipliği yapan bu doğal güzellik diyarında Han-sur-Lesse Mağaraları, Bouillon Kalesi ve modern Barvaux Labirenti gibi çok güzel yerler bulunuyor.

6. Mons

mons, belçika

Belçika’nın Valon bölgesinde yer alan Mons, bölge tarihinde önemli bir etkiye sahip olan Hainaut kontlarının tarihi ikametgâhı. Gotik tarzdaki belediye binası, Mons’un tarihi meydanında yer alıyor. Van Gogh’un hayatının bir bölümünü geçirdiği evi günümüzde müze olarak ziyarete açık. 87 metre yüksekliğindeki Belfry Kulesi, Mons’un en turistik yapısı.

Hainaut bölgesinin başkenti Mons, şehrin büyülü Belfry çanları ile biliniyor. 80 metre yükseklikteki kulesi, kıvrımlı sokakları, muhteşem mimari örnekleriyle her ziyaretçi için tam bir görsel şölen demek yanlış olmaz. Göze ilk çarpan bina Gotik-tarz yapısıyla Belediye Binası ve olağanüstü güzellikteki 16. Yüzyıl Jacques Du Broeucq heykellerinin müthiş örneklerinin bulunduğu St. Waudru Kilisesi. Doğal olarak buraya kadar geldiyseniz muhteşem eserlerin sergilendiği Vag Gogh’un evini de görmeniz gerekiyor.

7. Dinant

dinant belçika

Belçika’nın Namur bölgesinde, başkent Brüksel’in 65 km güneyinde yer alan Dinant, Meuse Nehri’nin kıyısında kurulu. Şehrin çevresi koruma altındaki doğal güzelliklerle çevrili. Grotte La Merveilleuse ve Han mağaraları bu koruma bölgesi içerisinde bulunuyor.

Dinant şehir merkezindeki Notre Dame Kilisesi, şehre hakim bir tepede enfes manzarasıyla büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Dinant Kalesi, nehir kıyısından kenti selamlayan Freyr Şatosu, saksafon heykelinin bulunduğu Charles de Gaulle Köprüsü Dinant’ta görülecek yerler arasında.

Bu şehir pırıl pırıl akan Meuse nehrinin hemen kıyısında, başkentin 65 km güneyindeki Namur bölgesinde yer alıyor. Han Mağaraları ve Grotto, Dinant’ın en fazla turist çeken doğal güzellikleri. Mağaralardan bazıları gerçekten Avrupa’daki benzerlerinden çok daha büyük ve çok daha güzel. Şehri temsil eden ise tabii ki Notre Dame Kilisesi, orijinaline bağlı kalınarak tekrar yapılmış bir eser olsa da halen devasa boyutları ve güzelliği ile göz alıcılığını koruyor. Aynı şekilde restorasyon yapılan kale de şehri tepeden gören çok güzel bir noktada bulunuyor. Dinant’ın tapınaklarına gitmek isterseniz de önceden rezervasyon gerektiğini unutmayın ama Beauraing tapınağı her gün açık.

8. Leuven

leuven belçika

Leuven, Belçika’nın Flaman Bölgesinde yer alıyor. 15. yüzyıldan bu yana faaliyet gösteren Leuven Katolik Üniversitesi’ne ev sahipliği yapıyor. Leuven’de yaşayan 100 bin kişinin yaklaşık 35 bini öğrenci ve bu genç kesim şehri çok canlı ve dinamik tutmayı başarıyor.

Brüksel ve Antwerp gibi tarihi şehir merkezi etrafında büyüyen bir şehir. Şehrin tarih kokan eski kent merkezinin kalbi Grote Markt Meydanı. Meydanın çevresinde yer alan tarihi yapılar arasında St. Peter Kilisesi, Belfry Çanı, belediye binası ve Grand Beguinange bulunuyor. Oldukça uzun olan sokaklar birçok ilginç dükkân ve galerilerle dolup taşıyor. Ziyaretçiler Leuven’de ki Grote Market’e gittiklerinde yapabilecekleri çok fazla şey bulunuyor. Belediye binası gibi yerlerin muhteşem restoranlara, kafelere ve barlara komşu olması gerçekten çok hoş bir görüntü.

UNESCO Dünya Kültür mirası listesindeki Leuven Groot Begijnhof, çiçekler, kiliseler ve küçük tuğla evlerle dolu, çok iyi korunmuş bir semt. Leuven şehir merkezinin güneyinde, tamamen restore edilmiş tarihi bir yer gezilecek yerler listesine alınabilir. Kentin 46 bin eserden oluşan koleksiyona sahip M-Museum da görülecek yerler arsında. Leuven, aynı zamanda 18. yüzyıldan beri de dünyanın en önemli bira imalatçılarından biri.

9. Liege

Liege, Belçika’nın kültür merkezi olup endüstrinin çok geliştiği bir Belçika kenti. Ülkesinin üçüncü, Valon Bölgesi’nin de en büyük şehri olan Liège, bölgenin başlıca sanayi merkezi. Şehir aynı zamanda, Belçika’nın başlıca eğitim ve önemli bir lojistik merkezi. Avrupa’nın üçüncü büyük nehir limanına sahip olan Liège, Meuse Nehri ile Albert Kanalı sayesinde Antwerpen, Rotterdam ve Almanya’ya bağlanıyor.

Liege’in başlıca gezilecek yerleri Eglise St-Barthelemy, Comédie Centrale de Liège ve Montagne de Bueren. Ayrıca Coteaux de la Citadelle’de mükemmel bir yürüyüş turuna çıkabilir, şehrin eşsiz manzarasını görebilirsiniz. Opéra Royal de Wallonie’de mükemmel bir opera gösterisine tanıklık etmeden de dönmeyi aklınızın ucundan bile geçirmeyin.

10. Tournai

tournai belçika

Tournai, Belçika’nın güneybatısında Schelde Nehri’nin kıyısında yer alıyor. Fransa sınırında bulunan Tournai, kendisinden daha büyük olan Belçika şehirlerinin karmaşasından çok daha uzakta, sakin bir atmosfere sahip. Orta Çağ’da duvar halılar ve bakır eşyaları, 18. yüzyılda da halılarıyla tanınan Tournai, günümüzde de bu özelliğini sürdürüyor.

Beş kuleli Gotik ve Romanesk Notre Dame Katedrali 12 ve 13. yüzyıllarda inşa edilmiş ve Meryem ana türbesi ile Ruvens, Jordaens gibi sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapıyor. Haç planlı katedral Avrupa’daki en güzel bazilika örneklerinden biri. Orta Çağ’dan kalma öteki önemli kiliseler arasında St. Quentin, St. Jacques, Ste.Marie Madeleine, St.Nicolas, Ste.Marguerite ve St.Brice Kiliseleri ise kentte gezilecek önemli adreslerden.

Yaklaşık 1188’de yapılan 72 m yüksekliğindeki Çan Kulesi, 13. yüzyıldan kalma Trous Köprüsü, yapımına 1668’de başlanan VIII. Henry Kulesi, 18. yüzyıla ait belediye sarayı ve 1653’te ortaya çıkarılan I. Childéric’in mezarı öteki önemli görülesi tarihsel yapılar. Güzel sanatlar müzesi ise ilkel ve çağdaş zamanların başyapıt eserlerini sergiliyor. Aralarında Campin ve Rubensten Roger Van der Weyden ve Van Gogh’a kadar uzanan isimler bulunuyor.

11. Mechelen

mechelen belçika

Mechelen, Belçika’nın orta kuzey kesimindeki Anvers bölgesinde, Brüksel’in 30 kilometre kuzeydoğusunda bulunan küçük bir şehir. Oldukça hareketli bir yaşama sahip olan Mechelen, Brüksel ile Antwerp güzergahında üzerinden geçilip giden bir kent olarak gölgede kalıyor.

Genç ve eğitimli nüfusu ile Financial Times tarafından Geleceğin 10 Avrupa Şehri Listesi’ne dahil edilen Mechelen’de 15. yüzyıldan kalan St. Rumbold Katedrali, 2. Dünya Savaşı’nda Nazilerin zulmünden yerel halk tarafından kurtarılan Yahudilerin saklandığı Kazerne Dossin ziyaret edilmeli.

Çok canlı bir şehir olmasına rağmen Belçika’nın diğer şehirleri kadar turist çekmiyor ancak bize göre Mechele Belçika’nın en güzel yerlerinden biri. Bu şehirde yapılabilecek o kadar fazla etkinlik var ki. Bira imalathaneleri, tekne turu gibi etkinliklerle başlayıp kendinizi St. Rombout Katedralinin tepesinde Antwerp Limanı’nın ve bu güzel şehrin panoramik görüntüsünü seyrederken bulmanız an meselesi. Asla kaçırmamanız gereken bir yer de dünyanın her yerinden öğrencilerin gelip bu ilginç çanları çalmayı öğrendikleri Carillion Okulu.

12. Flanders

Flanders (Flandre), Kuzey Denizi kıyısında eski Flandra Kontluğu ve etrafındaki topraklardan oluşan tarihi bir bölge. Belçika’nın kuzeybatısındaki Flaman Bölgesi’nde bulunan Flandre yani Flamanya, Belçika, Fransa ve Hollanda topraklarının bazı bölgelerinde yaşayan Flemenklerin bölgesi. Başkenti Brüksel olan bölgede, Fransızcanın yanında Flamanca da konuşuluyor.

Batı Flandra, Doğu Flandra, Flaman Brabant, Antwerpen ve Limburg olmak üzere 5 bölgeden oluşan Flandre’nin en büyük şehirleri Brugge, Gent, Antwerpen, Mechelen, Leuven ve Hasselt. Her biri birbirinden değerli tarihi yapıları barındrıan bu güzel Flaman şehirleri keşfedilmeyi çoktan hak ediyor.

Belçika deyince akla gelen en tatlı şeylerden biri de hiç kuşkusuz ülkeye özgü leziz çikolatalar. Gerçek birer çikolata tutkunu iseniz, Belçika’dan bolca çikolatayla döneceksiniz demektir. Akşamüstü birası keyfi için Belçika’dan daha uygun bir yer olamaz. Engin bir bira kültürüne sahip olan Belçika’nın hoş kafeleri hem sosyalleşmek hem de bira kültürünüze katkıda bulunacak farklı biraları tatmak için birebir.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın