Akdeniz Bölgesi‘nde bulunan Mersin’in bir ilçesi olan Anamur, Yunanca Anemourion sözcüğünden türemiş ve rüzgârlı burun anlamına geliyor. Öyle ki, Antik Anemurium Kenti, Anamur Burnu’na çok yakın ve sürekli rüzgâr alan bir noktada kurulu. Kumsalları, nesli tükenmek üzere olan deniz kaplumbağalarının (Caretta caretta) yumurtlama alanı olan ilçe, deniz kıyısının ıssız ve kayalık olan kesimlerinde Akdeniz foklarını barındırıyor.

Türkiye’nin güney ucunda yer Anamur’un güneyinde Akdeniz, batısında Antalya Gazipaşa, kuzeyinde Karaman’ın Ermenek ilçesi, kuzeydoğuda Gülnar ve doğusunda ise Bozyazı ilçeleri ile çevrili. Anamur’da gezilecek noktalar arasında Anemurium Antik Kenti, Mamure Kalesi, Çukurpınar Düdeni ve Köşekbükü Mağarası öne çıkan yerler.

Anamur NeredeAnadolu’nun en güney noktasında bir doğa bahçesi olan Anamur’un, zümrüt yeşili dağları, akarsuları ve pırıl pırıl deniziyle cennetten bir köşe. Titiopolis Antik Kenti, Ala Köprü, Ak Camii, Anamur ilçe merkezi ve Ören beldesindeki tarihi evler ile Azıtepe ve Anamur Müzesi Anamur’da gezilmesi gereken önemli yerlerden.

Anamur nerede nasıl gidilir

Anadolu’nun en güney noktasında bir doğa bahçesi olan Anamur’un, zümrüt yeşili dağları, akarsuları ve pırıl pırıl deniziyle cennetten bir köşe. Titiopolis Antik Kenti, Ala Köprü, Ak Camii, Anamur ilçe merkezi ve Ören beldesindeki tarihi evler ile Azıtepe ve Anamur Müzesi Anamur’da gezilmesi gereken önemli yerlerden.

Mersin’e 230 km, Antalya‘ya 265 km, Karaman’a 230 km, Kıbrıs’a 40 mil (76 km) uzaklıkta olan Anamur, Mersin-Antalya Devlet Karayolu üzerinde bulunuyor. Orta Toros Dağlarının Akdeniz’e inen kollarının ilçe topraklarının içinden geçtiği Anamur’da yer alan Anadolu’nun Akdeniz’deki en güney noktası olan Anamur Burnu, merkezin 7 km batısında kalıyor. Anamur, Alanya’ya 129 km ve Silifke’ye de 140 km uzaklıkta.

Anamur’a ulaşım, karayolu ile tüm illere bağlantısı bulunan Mersin’den sağlanıyor. Havayolu ile Anamur’a ulaşım düşünürseniz, Mersin’e 69 km, Tarsus‘a 32 km uzaklıktaki Adana Şakirpaşa Havalimanı’na uçmanız gerekiyor.

Göz At: Ucuz  Uçak Bileti Nasıl Alınır
Göz At: Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
Göz at: Ucuz Uçak Bileti Hakkında Tüm Bilgiler

Özel aracınız ile Alanya veya Mersin yönünden yola çıkarsanız, muazzam manzaraya sahip biraz virajlı yoldan ilerliyorsunuz. Karşılıklı iki aracın zor geçtiği dar yoldan çam ağaçları arasında Anamur’a ulaşım mümkün. Mersin’den gelirken Mersin-ErdemliSilifkeAydıncık güzergahını izleyebilirsiniz. Aydıncık’ta yer alan ve şu ana kadar gördüğüm en güzel mağaralardan olan Aynalıgöl Mağarası‘nı da görün.

Silifke’de Uzuncaburç Kalıntıları ve Aya Tekla Kilisesi, Kızkalesi yakınlarında bulunan Adamkayalar, Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı Ayaş mahallesinde bulunan Kanlıdivane, Aydıncık ilçesinde Kelenderis Antik Kenti görülecek önemli yerler

Anamura nasıl gidilirKonya üzerinden ulaşımda ise iki alternatifiniz var. Konya-Karaman-Mut-Gülnar-Aydıncık veya Konya-Seydişehir-Akseki-Alanya-Gazipaşa rotasından birini tercih edebilirsiniz.

Anamur-Kıbrıs Girne arasında çalışan deniz otobüsleri ile yaklaşık 2 saatte Anamur’a ulaşım mümkün.

Türkiye’nin pek çok büyük şehrinden hareket eden otobüs seferleri ile direkt Anamur Otogarı’na ulaşım mümkün. Buradan istediğiniz yere taksi veya belediye otobüsleri ile geçebilirsiniz. Dilerseniz Mersin üzerinden de Mersin Otogarı’na geldikten sonra Anamur’a hareket eden minibüslerle ilçeye gelebilirsiniz.

Akdeniz Bölgesi’nin en uç noktası, Mersin’in çilek ve muz diyarı ilçesi olan Anamur, 60 km’lik kıyı uzunluğu ve tertemiz denizi ile ziyaretçilerini bekliyor. Mersin gezilecek yerler yazımda Mersin coğrafyası hakkında daha detaylı bolca bilgi var.

Önceki makaleLeipzig Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey
Sonraki makaleKaş Nerede Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. 14 yıl çalıştığı şirketiyle yolları ayrılınca, hayallerinin peşine düşüp Yeni Zelanda’ya gitti. 22 ay boyunca Okyanusya ve Asya'da seyahat etti. İnstagram @yoldaolmak hesabından takip edin.

1 YORUM

  1. Memleketim diye demiyorum ama Anamurum’uz çok güzeldir, çevresinde görecek çok ama çok şey var kimse de bilmez. Yollarımız da kötü. Muz ve çilek memleketi bizim diyar. Anemurium antik kent ve Mamure Kalesibilinir ama Köşekbükü ve Çukurpınar mağaraları hiç bilinmez mesela. Yaylalarımız da var. Akdeniz’de en güzel yerlere de yakınız. Pansiyonlarımız da ucuz. Bekleriz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here