Samsun kent merkezindeki Batı Park’ta 50 bin metrekarelik alan üzerine kurulu olan Amazon Adası içerisinde yer alan 2.5 dönümlük Amazon Köyü, efsaneye göre, Samsun’un Terme ilçesi Gölyazı beldesi çevresinde yaşadıkları tahmin edilen amazon kadınlarının gündelik yaşamından kesitler sunuyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi ile On Dokuz Mayıs Üniversitesi tarafından hayata geçirilen köyde anaerkil bir toplum olan amazonların temsili heykeller, kabartmaları, günlük yaşamlarından kesitler ve eşyaları yer alıyor. Tek memeli ok, yay ve çift ağızlı balta gibi silahlar kullanan Amazon toplumu, efsanevi kadın savaşçılar olarak biliniyor.

amazon adası
Girişte yer alan Amazon heykeli ve iki yanında Anadolu Aslanı

Amazon Adası: Amazon Köyü

Samsun Terme’de MÖ 3 bin ile 2 bin yılları arasında Thermedon Çayı yöresinde kurdukları Themiskyra kentinde yaşadığı belirtilen Amazonların anısına İlkadım Batıpark içerisinde kurulan Amazon Köyü, Amazonların gündelik yaşamını simgeleyen eşyalar ve savaşçı kadınların heykellerinin yer aldığı Türkiye‘nin en ilginç müzelerinden.

Eflatun ve Socrates’in eserleri, Homeros’un İlyada’sında ve Hititlerin tabletlerinde de kendilerinden bahsedilen Amazonlar, Samsun ve yöresinin tarihi ve kültürel değerlerinden biri olarak kabul ediliyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi ile On Dokuz Mayıs Üniversitesi tarafından hayata geçirilen Amazon Köyü, Samsun’a gelen turistlerin uğrak noktalarından. 2010 yılında inşa edilen ve Batı Park’ta yer alan Amazon Adası, bir kanal yardımıyla karadan ayrılan yapay bir adadan oluşuyor.

Malta

Amazonlar hakkında bilgi

Amazon kadınlarının günlük yaşamı, gelenek ve göreneklerine dair farklı kaynaklarda çok ilginç bilgiler yer alıyor. Yılda bir kez düzenledikleri ayin ile kendilerine eş bulan Amazon kadınları, bu dönem dışında hiçbir erkekle birliktelik yaşamıyordu. Birlikteliklerinden doğan çocuklarının erkek olması durumunda çocuğu ya babalarına veriyor ya da sakatlayarak köle olarak kullanıyorlardı.

Tarihin en savaşçı toplumları arasında gösterilen Amazonlar, yaşadıkları dönemin tüm savaş aletlerini ustalıkla kullanabiliyor, erkeklerden oluşan farklı topluluklara ait ordulara karşı kazandıkları zaferlerle tanınıyorlardı. İyi ok atabilmek için ergenlik dönemindeki kızların göğüslerini dağlayarak yakan Amazonların kız çocuklarını ise at sütü ve kudret helvası ile besledikleri biliniyor.

Yunan güzel sanatlarında yer alan figürlerde Amazon kadınları sağ omuzlarından aşağıya doğru inen ve kalça üzerinden şeritle bağlanan hafif bir gömlek giymiş, başlarına miğfer takmış, kol, bacak ve ayaklarını ise çıplak bırakmış şekilde tasvir ediliyor.

Amazon Adası’nda girişinde ziyaretçileri karşılayan, elinde kalkan ve mızrağı ile adayı bekleyen amazon kadın savaşçı heykeli, olanca heybetiyle Karadeniz kıyılarına ayrı bir estetik katıyor. Amazon Savaşçısı Heykeli, 12.5 metre yüksekliğe ve 4 metre genişliğe sahip. 6 ton ağırlığındaki heykel, Samsunlu ve Ankaralı heykeltıraşlardan oluşan 10 kişilik bir grup tarafından 5 aylık bir çalışma süresi sonunda tamamlanmış.

samsun amazonlar
Amazon Köyündeki Amazonlar, Samsun

Gözleri gerçek protez göz, saçları ise gerçek saçtan yapılan ve Hollywood’da korku filmlerinde kullanılan özel bir silikon madde kullanılarak yapılan heykeller, insan dokusuna yakınlığı ile oldukça gerçekçi. Amisos Tepesi’nin eteklerinde 50 bin metrekarelik alan üzerine kurulu Amazon Adası’nda yer alan Amazon Heykeli’nin sağ ve sol taraflarına Anadolu Aslanları adı verilen iki heykel bulunuyor.

amazonlar

İçerisinde amazon toplumuna dair görüntülü ve sesli sunumların yapıldığı aslan heykellerinin içinden merdiven vasıtasıyla en tepeye çıkılabiliyor. Aslanların ağız kısmına çıktığınızda ise inanılmaz bir manzara ile karşılaşıyor ve Amazon Adası epeyce yüksekten izleyebiliyorsunuz.

Köprüler yardımıyla geçilebilen adada aynı zamanda Amazon kanalı, suni kayak pisti, balık restoranları ve piknik sahaları yer alıyor. İlerleyen dönemlerde ise su parkı, fitness center ve spor tesislerinin inşa edilmesi planlanıyor.

anadolu aslanları
Amazon Köyünde 2 adet devasa Anadolu Aslanı heykeli yer alıyor
amazon aslanları
Aslanlardan birinin içerisi

Amazon Köyü ve Amazon Adası giriş ücreti ve ziyaret bilgileri

Adres: Batıpark, İlkadım, Samsun
Ziyaret Saatleri: Amazon Köyü ve Amazon Adası ziyaret saatleri 08.30-17.00. Pazartesi günleri 12.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Köy, haftanın 7 günü ziyarete açık.
Giriş Ücreti: Amazon Köyü ve Amazon Adası giriş ücreti yetişkinler için 2TL, öğrenciler için 1TL. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yönetilen müzede Müze Kart geçerli değil.

Amazon Köyü ve Amazon Adası nerede

amazon köyü

Amazon Adasına nasıl gidilir

Amazonların izini sürmek ve Samsun’un en güzel yerlerinden birini görmek isterseniz Amazon Köyü ve Amazon Adası, Samsun kent merkezinde, İlkadım ilçesinin Baruthane bölgesinde yer alıyor. Önünden dolmuş, otobüs ve tramvay geçen ve kentin sahil kısmında yer alan Amazon Köyü ve Amazon Adası’na tramvay ile Baruthane durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Dolmuşla gelmek için ise Atakum, Fakülte, Çatalçam güzergâhından geçen araçlara binebilirsiniz. Bununla birlikte kent merkezinden Atakum tarafına giden veya Atakum’dan şehir merkezine giden bütün toplu taşıma araçları da Batı Park’tan geçiyor. Farklı şehirlerden Samsun’a hava yoluyla ulaşım için ise Samsun Çarşamba Havalimanı’na İstanbul ve İzmir gibi kentlerden direkt uçak seferleri düzenleniyor.

Samsun’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunan Amazon Adası ve Amazon Köyü‘nün yanı sıra şehirde görülmesi gereken diğer yerler için Samsun Gezilecek Yerler yazısına bakabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Hiçbir bilgilendirme yoktu 5 tane mağaza mankenini giydirdiğinizde müze olmaz. Samsun belediyesi bunu anlamsı gerek. Aldıkları 2TL’yi bile haketmiyorlar.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz