Ana Sayfa Yolda Olmak!

Yolda Olmak!

Seyahat etmeyi sever misiniz?

Ben severim. Seyahat etmek kendimizi ve yaşadığımız dünyayı daha iyi tanımamızı sağlar. Gördüğümüz her yeni yer, dokunduğumuz her farklı kültür bizi geliştirir, öğretir. Seyahat etmek sadece yeni yerler görmek ve eğlenmek değil elbet benim için.

Seyahat ederken konfor alanının dışına çıkıp modern dünyanın rutin döngüsünü kırıyorsunuz. Diğer kültürlerle iç içe yeni şeyler deneyimleyince önyargılardan sıyrılıp farklı bir bakış açısıyla dünyayı ve kendinizi daha iyi tanımaya başlıyorsunuz. Bu da sizi kendisiyle daha barışık, daha mutlu ve olumlu biri yapıyor.

Blogumda size nereye gitmeniz gerektiğinden çok, neden ve nasıl gitmeniz konularında bilgi sunmaya çalışıyorum. Amacım sadece gezip gördüğüm yerleri aktarmak değil. Seyahat etmenin en temel ihtiyaçlardan biri olduğunu düşünüyorum ve bu konuda henüz deneyimi olmayanlara seyahat etmenin yollarını göstermeyi amaçlıyorum.

Burada okuyacağınız yol hikayeleri, tavsiyeler ve fotoğraflar sizi eğlendireceği gibi; belki de şimdiye kadar hiç yapmadığınız şeyleri, bir sonraki seyahatinizde nasıl yapabileceğiniz konusunda ilham verebilir.

Seyahat edebilmek için zengin olmak gerekmiyor! Öncelikle asıl gereken şeyin tutku ve cesaret olduğunu aklınızda bulundurun. Seyahat etmeye tutku ile bağlı herkes, ekonomik bir şekilde seyahat etmeyi öğrenebilir. Nitekim instagramda ve çevrenizde göreceğiniz gibi çok düşük bütçe ve az paraya çokça gezenler var. Para konusuna çok takılmayın. ya da tamamen kafaya takıp, nasıl ucuza gezerimin yollarını arştırın. Artık internette ilham veren bolca bilgi var. Tembellik yapmayın.

Bu web sitesinin birkaç var olma sebebi var:

 • Doğal güzellikler ve kültürel zenginlikler arasında, farklı rotalarda keşif, macera ve aktivitelerle dolu geçen heyecan verici dünya seyahatimin kaydını tutmak.
 • Seyahat konusunda tereddütlü olanlara ilham vermek, onları motive etmek. Dünya turunun veya uzun süreli seyahat etmenin aslında sadece hayallerde kalacak kadar uzak olmadığını göstermek.
 • Yeni bilgileri ve eşsiz deneyimleri nitelikli içeriklerle okuyucuya sunmak. Böylece seyahat kültürünün gelişimine katkıda bulunmak.

Şimdiye kadar 70+ kadar ülkede (belki daha fazla, önemli de değil fazla), 350+ şehir ve kasabada bulundum. Okyanusya ve Güney Asya ülkelerindeki son gezim 22 ay sürdü. yoldaolmak.com Haziran 2011’de açtım ve o tarihten bu güne 1100+ (Haziran 2018) içerik yayınlandım. Blogumu ilk defa ziyaret edenler nereden başlaması gerektiğini belki bilmeyebilir.

Hikayemi merak ediyor daha çok bilgi edinmek istiyorsanız hakkında sayfasına göz atın. Yaklaşık 2 yıl süren seyahatimin 1. Yıldönümü yazısı 365 Gündür Yolda Olmak!; 500. Gün yazısı 500 Gündür Yolda Olmak! neler yaptığım konusunda fikir vermesi açısından iyi bir başlangıç olabilir. Yine Güney Asya’da 303 Gün adlı yazıma da göz atabilirsiniz. Bu yazılarımın hepsinde seyahatim hakkında bir özet geçtim.

Hakkımda en çok sorulan sorular açıklık getirmek için hazırladığım bazı makaleler hem site hem benim hakkımda sizi daha çok bilgilendirir belki:

Hangi ülkelerde bulundum, ne kadar süre gezdim, hangi gezi rotasını izledim konularında genel bilgileri Rota sayfasında bulabilirsiniz. Bu sayfada yine tüm seyahatimi adım adım izleyebilirsiniz. Tamamladığım seyahatlerimde izlediğim ülke gezi turu rotalarını ise menüdeki Rotasekmesinde bulabilirsiniz. Bu sayfalar, belki seyahat planlarınızda size fikir verebilir.

Yoldaolmak.com, seyahat ve benim hakkımda haber, duyuru gibi bilgiler blog menüsü altında yer alıyor. Yine seyahat ve yaşam felsefesi hakkındaki duygu ve düşüncelerimi yazdığım yazıları bu kategoride okuyabilirsiniz.

Seyahatimde çektiğim fotoğrafları sosyal medyada Facebook Yolda Olmak ve Instagram @yoldaolmak hesabımdan paylaşıyorum. Ayrıca Instagram hikayelerde an ve an deneyimlerimi aktarıyorum. Seyahat edeceğiniz rotalar hakkında fikir ve bilgi edinmek, için instagram hikayelerimi takip edin. Beğendiğiniz blog içerikleri veya sosyal medya paylaşımlarının altına düşüncelerinizi, önerilerinizi yazmaktan çekinmeyin. Sevdiklerinizle paylaşın.

Ülkeler, destinasyonlar, yurtdışı gezi, bilmediğimiz bir yere gitmek, rota belirlemek, kalacak yer ayarlamak, vize gibi konular hakkında aklınızda bir çok soru olabilir. Bunlara cevap arıyorsanız bu okuduğunuz blogun sağ üst köşesindeki arama kutusundan faydalanın. Buraya hakkında bilgi aradığınız şeyi yazarsanız (prag, bangkok, hostel… gibi) önünüze sorunuzla ilgili bilgiler gelir.

Zamanım çok, tüm macera ve hikayeyi merak ediyorum, hepsini sırasıyla okuyacağım diyorsanız başlamanız gereken yer ilk yazılar. Menüden okumak istediğiniz ülkeyi seçin, sayfanın en altındaki sayfa numaralarından en sağdakini işaretleyin ve oradan geriye doğru okuyun.

Bugün web siteleri ve bloglar, insanları turizm endüstrisinin etkileme gücünden daha fazla etkileme potansiyeline sahip. Bloglar gittikçe internetin en büyük bilgi kaynağı siteleri haline geldi. Bu konuda henüz geride olsak da, ülkemizde bloglara olan ilgi bana gerçekten heyecan veriyor. Benim takip ettiğim ve tavsiye ettiğim en iyi seyahat siteleri ve gezi bloglarına Kaynaklar linkinden ulaşabilirsiniz. Onlara da göz atmayı unutmayın!

Bana ulaşmak için instagram @yoldaolmak hesabımdan yazabilirsiniz. Siteyi daha başarılı kılmam için tavsiyelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin lütfen. yoldaolmak.com blogumu ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederim. Umarım siteyi faydalı bulursunuz.

89 Yorumlar

 1. Herkes gibi bende seyahat etmeye ve yeni yerler görmeye bayılıyorum. Önceleri haftasonları İstanbul semtlerini adım adım gezip,sokak sokak kaybolup yeniden şehre karışıyordum.Derken yakın şehirler Tekirda’ğa köfte, Edirne’ye ciğer Süleymaniye Camii,Bursa’ya iskender kebab,Ulucamii, Uludağ, Yalova termaller, yeşili, Eskişehir Çiğbörek, yeni oluşumları bahane ederek gitmeye başladım. Gezmek yeni yerler görmek, kültürleri yerinde keşfetmek, yaşamak, tutku olmaya başladı. Yeni rotalar oluşturmak için ilk işim hayalimde gitmeyi düşündüğüm şehirlere gidenlerin yazılarını okumak, TV’ de gezi programları ağırlıklı seyretmek oldu. Yurtiçi seyahatleri uygun turlar ve kendi oluşturduğum programlarl birbiri ardına sıralanmaya başladı..

  Seyahati planlama dönemim ve uygulamaya geçirdiğim anlar en olduğum zamanlar. Ankara, Konya, Çanakkale, İzmir, Muğla, Antalya, Gaziantep, Kahraman Maraş, Mardin, Urfa, Adıyaman, Trabzon, Rize, Amasra, Safranbolu, Isparta, Kütahya….ardı ardına sıralanmaya başladı. Artık yurtdışına gitmek istiyordum ama bana eşlik edicek kimse bulamıyordum; ya çoğu kaç kez gitmiş ya çalışıyorlar vakit yoktu.

  Ben de çalışıyordum ama sonunda yanlız da olsa İtalya ya gitmek üzere otobüsle bir tura yazıldım. Harika bir deneyimdi. Otobüs seyahati değişen manzara ve ülkelere tanıklık etmek büyük mutluluk. 2 yıl önce 4 günlük Paris seyahati kazandım..Bu aldığım en harkulade hediye idi…

  Seyahat etmediğim zamanlar gezi bloglarını okuyor yeni yerleri oralarda takip ederken Yolda Olmak sitenizle tanıştım takipteyim, bayılıyorum… En kapsamlı, en eğlenceli site.. almış olduğunuz ödül için tebrik eder kutlarım. Biz sizi izlemeye ve gücümüz yettiğince uygulamaya çalışacağız. Başarılarınızın devamını dilerim, Sevgiyle Yolda Kalın. 🙂

 2. Sizi yaklaşık 3 aydır Facebook üzerinden takip ediyorum. Gezdiğiniz yerleri yorumlarınızı dikkate alarak tatil planlaması yapıyorum. Umarım Ankara’ya yolunuz düşer de takipçilerinizle paylaşırsınız ve Ankara da bir yerlerde topluca görüşebiliriz. Sevgiyle kalın..

 3. Öncelikle bizimle gezdiğiniz gördüğünüz ysşadığınız deneyimleri paylaşmanız çok güzel ben de elimden geldiğince gezen biri olarak sizin bilgilerinizden faydalanıyorum , sizi takibe devam

 4. Çok güzel bir yazı olmuş, teşekkürler.Okuyunca sanki arkadan beni bir şey itiyormuş gibi oldu:”Sen de yapabilirsin, sen de gezmelisin , güzel yerler görmek güzel vakit geçirmek senin de hakkın…” Çok ilham verici bir yazı olmuş sadece yazı da değil çok başarılı bir site de olmuş.tebrikler! Bu sitede gezmekten zevk alıyorum , bana bilgi katıyor , beni teşvik ediyor. Umarım ben de böyle gezip yaşadıklarımı başka insanlara aktarabilirim. 😀

 5. Bir çok insana göre gezmek meşakatli bir eylemdir. Para ister, zaman ister, çok emek, plan program ister. Ama kimisine göre de gezmek yolda olmak demektir. Önemli olan nereye gittiğinden de çok yola çıkmış olmaktır. Ben tıp fakültesi dönem 2 öğrencisiyim, ama hayatı yaşamak için ne maddi engellerin ne de fakültemin zorluğunun engel olmadığını biliyorum.

  Bazen küçük bir sırt çantasını hazırlayıp gittigim yerler, bazen çadırımın içinde kendimi doğaya emanet ettiğim zamanlar, bazen bisikletimle şehrin içinde bile şehir hayatından ğ uzaklaşabilicegimi hissettiğim anlar. Gezmek güzel. Her yaşta ve her şekilde güzel. Fırsatların bol olduğu zamanda güzel, imkansızlıklara rağmen olduğunda da güzel…

 6. Hayatınızda size dokunan her insanın kişiliğinize dair söyleyecek bir sözü vardır. Kimisine göre iyi insansınızdır, kimisine göre sabırsız, kimisine göre de tembel. Herkes kendisine temas eden noktanızla tanımlar sizi. Etrafınızı saran bu düşüncelerle bir heykel gibi şeklinizi alırsınız. Yıllar geçtikçe daha çok “siz” olursunuz.
  Seyahatler bizi oluşturan ilişkilerimize dışarıdan bakmaya, onları yorumlamaya olanak sağlar. O güne kadar kendimizi tanımladığımız özelliklerimiz daha çok ortaya çıkar ya da karşılaşılan yeni durumlarla beraber yeni özelliklerimizi farkederiz. Herhalükarda seyahat; kendimize bakış, kendimizi farkediştir…

 7. “Seyahat taassubun kırar.”
  Yaşadığımız, soluk aldığımız, doğduğumuz yer neresi ise düşüncelerimiz ve bakış açımız da oranın değerlerine göre şekilleniyo4. Bizden başkalarına “öteki” diyoruz; kulaktan dolma bilgilerle tanıdığımız yaşamları da hemen yadırgıyoruz. Seyahat dediğimiz sihirli şey ise bu iki durumu da ortadan kaldırıyor. Seyahat, bizden başka düşüncelerin, hayatta bizden farklı duruşların ve bizim anlamlarımızdan farklı anlamların da olabileceğini gösteriyor.
  Farkındalığı yüksek seyahatlere..

 8. Gezmeyi, yeni yerler görmeyi, kesfetmeyi çok seviyorum, lakin olanaklarım bunu gerçekleştirmeye imkan vermiyor. Bir zamanlar Atlas Dergisinini okuyarak yaşıyorum. Şimdi sizi takip ediyorum Facebook sayfanızdan keyifle. Gitmiş gibi oluyorum, Teşekkürler…

 9. Her yeri gezip görmek gerekiyor ve bunu cok istiyorum. Tatile cok ihtiyacimiz var yogun tempodan artik cikmamiz gerekiyor. Böyle bir site yaptığınız icin size cok tesekkur ediyorum.

 10. Samsun’dan kocaman merhaba Kemal Bey. Sizi bir arkadaşım sayesinde 2 yıl önce keşfettim. Gezmeyi, yeni yerler, insanlar, kültürler keşfetmeyi sevdiğim halde, ne yazık ki son yıllarda iş, çocukların okul ve sınavları gibi konular sebebiyle bu tutkuma ara verdim.

  Blogumu kontrol ettiğimde 1 yıldır hiç gezi yazısı yazmadığımı, önceden gittiğim yerleri bile eklemediğimi fark ettim. En sevdiğim, hayatta en zevk aldığım gezmeyi bu kadar arka plana ittiğimi fark ettim bugün. Üzüldüm biraz yapamadıklarım için ama sayenizde bu eksikliği hissetmediğimi de anladım. Bunun için teşekkürler.

  En son Doğu’ya yapmayı planladığınız “yeme-içme” gezisinde ne kadar aklımın kaldığını söylemeden olmaz. Özellikle de menüyü görünce kalbim kadar midem de sizinle olmak için çok heyecanlanmıştı. Yine bir sınav dönemi olduğu için katılamamıştım. Gittiğim yerlerin farklı tatlarını denemek en büyük lüksüm. Belli mi olur? Belki bir gün sizinle hiç gitmediğim yerleri keşfetme şansını yakalarım. Ben sizinle gelemesem de sizi Samsun’ a beklerim…

 11. Takipteyim. Gözlerinden güzel fotoğraflar çıkacağı aşikar ama yeni edindiğin GoPro ile ilgili ufak ipüçları, kadraj fikirleri istersen yardım etmeye hazırım.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz