Türkiye‘nin en büyük doğal mağaralarından biri olan Karain Mağarası, Anadolu ve Yakın Doğu tarihi açısından dünyaca ünlü. Antalya kent merkezine 27 km uzaklıkta, Yağca Köyü sınırlarında bulunan mağarada yapılan kazılarda bölgenin günümüzde 500 bin yıl kadar önce de yerleşim merkezi olarak kullanıldığı tespit edilmiş.

Türkiye’nin içerisinde insan yaşamış en büyük mağarası unvanını taşıyan Karain Mağarası’nda 1946 yılından bu yana kazı ve araştırma çalışmaları devam ediyor. Üç kaya kovuğunun birleşmesiyle oluşan ve yakın çağlara kadar yerleşim yeri olarak kullanılan mağaranın duvarlarında yaşanılan dönemleri temsil eden duvar resimleri bulunuyor.

karain mağarası

Karain Mağarası, Antalya

İnsanlık tarihi açısından dünyanın en önemli mağaralarından biri olan Karain Mağarası, Antalya şehir merkezinin 27 km kuzeyinde, Yağca Köyü sınırlarında bulunuyor. Denizden yüksekliği 430-450 metre olan mağara, turistik açıdan Antalya’nın en önemli değerlerinden biri.

Eski Antalya-Burdur Karayolu’na 5 km uzaklıkta konumlanan mağarada 1946 yılından bu yana yapılan akzı çalışmalarında mağarada günümüzden 500 bin yıl önce de insanların yaşadığı tespit edilmiş. Türkiye’nin içerisinde yerleşim olan (insan yaşamış) en büyük ve en eski mağarası olarak kabul edilen Karain, Anadolu ve Yakın Doğu tarihi açısından taşıdığı önem nedeniyle birçok yabancı araştırmacının da ilgisini çekiyor.

Malta

Üç kaya kovuğunun birleşmesi ile oluşan ve yakın döneme kadar tüm çağlarda insan yerleşimine ev sahipliği yapan Karain Mağarası, altın çağını Paleolitik Çağ’da yaşamış. Bir tür tapınak olarak da kabul edilen mağaraya girdiğinizde gittikçe derinleşen odalarda dolaşmak ve oralarda 500 bin yıl önce de yaşam olduğunu bilmek insana birçok farklı duygu hissettiriyor. Karain Mağarası’ndan çıkarılan buluntular, mağaranın hemen yakınında bulunan Karain Müzesi’nde ve Antalya Müzesi’ndeki tarih öncesi bölümde sergileniyor.

Karain Mağarası’nda yapılan araştırmalarda ortaya çıkarılan arkeolojik buluntular mağarada Alt Paleolitikten geç Roma dönemine kadar aralıksız insan yaşamının devam ettiği yönünde. Klasik dönemlerde daha çok adak mağarası yani bir tür tapınak olarak kullanılan mağaranın alnı ve dış duvarları üzerinde Grekçe kitabe ve nişler yer alıyor.

Mağaranın alt, orta ve üst katmanları arasındaki kesintisiz bağlantı Avrupa ve Yakın Doğu arasındaki bağlantılar, ilişkiler ve göç yolları hakkında fikir vermesi açısından büyük önem taşıyor. Karain Mağarası’nda ele geçirilen taşınabilir sanat ürünleri ve Anadolu’da bilinen en eski insan kalıntılarına ait buluntular ise Anadolu sanatının ilk örneklerini oluşturuyor.

Bir kireçtaşı mağarası olan Karain’de günümüze kadar yapılan kazılarda elde edilen buluntular arasında zürafa, aslan, fil, su aygırı ve sırtlan gibi farklı hayvanlara ait kemik ve fosilleşmiş kalıntılar da bulunmuş. Kemik aletler, bol miktardaki boncuklar, seramik parçaları ve Kalkolitik Çağ’a ait boyalı seramikler de buluntular arasında öne çıkıyor.

Karain Mağarası giriş ücreti ve ziyaret bilgileri

🗺 Adres: Yağca Mahallesi, 07190 Antalya
🕘 Karain Mağarası ziyaret saatleri: Karain Mağarası yaz döneminde (1 Nisan – 1 Ekim) 08.00-19.00, kış döneminde (1 Ekim – 1 Nisan) 08.30-17.30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Bilet satış gişesi kapanış saatinden yarım saat önce kapanıyor. Mağara, haftanın 7 günü ziyarete açık.
🔐 Karain Mağarası giriş ücreti: Karain Mağarası giriş ücreti 10TL. Mağarada Müze Kart geçerli.

karain mağarası antalya
karain mağarası bilgi
karain mağarası gidilir

Karain Mağarasına nasıl gidilir

Antalya kent merkezine 27 km uzaklıktaki Karain Mağarasına Antalya yönünden ulaşım için Antalya-Burdur Karayolunu kullanmak gerekiyor. Burdur yönünde ilerlerken karayolunun 13. kilometresindeki kavşaktan Yağca Köyü’ne döndükten sonra Karain Mağarasına ulaşılıyor.

Karain Mağarası’na toplu taşıma ile gidebilmek için Antalya-Burdur Yolu üzerinde çalışan dolmuşlara binmeniz, Yağca Köyü’ne geldiğinizde de inip mağaraya tırmanmanız gerekiyor.

Karain Mağarası’na en yakın havalimanı ise Antalya’da. Antalya Havalimanı’ndan araç kiralama, taksi ya da özel transfer aracı ile mağaraya ulaşabilirsiniz. Havalimanından tramvay, belediye otobüsü ya da HAVAŞ servisi ile Antalya Otogarı’na geçip Burdur yönüne giden herhangi bir dolmuş ya da otobüse binerek Yağca Köyü’nde inerek mağaraya ulaşabiliyorsunuz.

İnsanlık tarihine ışık tutan dünyanın en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Karain Mağarası, Türkiye’nin ve Antalya’nın sayılı turizm merkezlerinden.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz