İngiltere, Birleşik Krallık’ı oluşturan dört ülkeden en büyük ve en kalabalık olanı. Büyük Britanya Adası’nın büyük çoğunluğunu kaplayan ülke Avrupa‘nın batısında yer alıyor. Kendi dilinde England olarak tanınan İngiltere, tarihte Angleland ismiyle anılıyor. Ülke Anglus Diyarı anlamına gelen bu adı, 5. yüzyılda Saksonlar ile birlikte adayı istila eden Cermen halkı Angluslardan alıyor.

Tarihi geçmişi Keltlere uzanan İngiltere, Orta Çağ atmosferine sahip köyleri, kaleleri ve katedralleriyle hayranlık uyandırıcı güzellikte. Dünyada birçok konuda büyük bir etkiye sahip olan İngiltere politik duruşu, dili, edebiyatı, okulları, sanatı, müziği, mimarisiyle ve refah düzeyiyle milyonlarca kişinin yaşamak istediği ülkelerden biri.

İngiltere, Batı Avrupa’da yer alan bir ada ülkesi. Dünya tarihine, politikasına, kültürüne, ekonomisine etki eden en büyük ve en köklü devletlerden biri olan İngiltere, yüksek refah seviyesi, gelişmiş ekonomisi, insan hakları ve demokrasi alanındaki gelişmiş bakış açısıyla dünyanın birçok ülkesininden kişinin yaşamak istediği bir yer.

İngiltere hakkında kısa bilgiler 🇬🇧

İngiltere‘nin tarihi Keltler ile başlıyor. Romalılar tarafından Britania olarak adlandırılan adaya 5. yüzyıldan itibaren Angluslar ve Saksonlar yerleşmeye başladı. Anglosakson kültürünün yavaş yavaş etkisini göstermeye başladığı ada, Roma İmparatorluğunun hakimiyeti ile 8. yüzyılda Hristiyanlığı benimsedi.

Malta

Danimarkalılar tarafından 11. yüzyılda istila edilen adanın bağımsızlığını, Anglosakson hanedanından Edward sağladı. İngiltere Krallığı olarak varlığını sürdüren ülke, Fransızlar ile uzun yıllar savaştı. 1215’te krala imzalatılan Magna Carta adlı belgeyle kralın halka karşı yetkileri olduğu kral kabul ettirildi ve bu belge insan haklarıyla ilgili ilk yazılı antlaşma oldu.

Tudor Hanedanının 15 ve 16. yüzyıllar arasında hüküm sürdüğü ülke, 16 ve 17. yüzyıllarda I. Elizabeth tarafından yönetildi. I. Elizabeth koyu Katolik olan İngiltere’ye Anglikanizmi resmi din olarak kabul ettirdi. 17. yüzyılda giderek güçlenen İngiltere Krallığı 1607’de Jamestown kolonisi ile başlayarak Kuzey Amerika’da koloniler kurdu.

Birçok İngiliz yeni bir hayat yaşamak üzere Kuzey Amerika’ya yerleşti. İngiltere ve İskoçya 1707’de birleşerek Büyük Britanya Krallığını kurdu. 1800 yılında da bu birliğe İrlanda da katıldı ve böylece Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı kurulmuş oldu.

1837-1901 yılları arasında hüküm süren I. Victoria Döneminde Birleşik Krallık, Britanya İmparatorluğu’na dönüştü. Birleşik Krallık günümüzde İngiltere, İskoçya, İrlanda ve Galler’den oluşuyor. İngiltere adı genel kullanımda Birleşik Krallık veya Büyük Britanya anlamında kullanılıyor.

İngiltere’ye gitmek için İngiltere vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Londra Gezi Rehberi ve Londra Gezilecek Yerler blog yazılarımda şehirde gezilip görülecek yerler ile ilgili detaylı bilgiler paylaştım. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim. Daha uygun bir İngiltere tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

İngiltere nerede 📍

İngiltere, Avrupa’da yer alan, Birleşik Krallık’ı meydana getiren dört ülkeden en büyüğü. İngiltere, Avrupa kıtasının batısında, Büyük Britanya Adasının güneyinde yer alıyor. Kuzeyde İskoçya, batıda Galler ile komşu olan İngiltere, 52 km genişliğinde olan Manş Denizi ile Fransa’dan ayrılıyor.

Fransa-İngiltere sınırının ortasından geçen Manş Tüneli, ülkeyi Avrupa kıtasına bağlıyor. İngiltere’nin büyük kısmı alçak tepelerle kaplı, ancak kuzeye doğru gidildikçe dağlık alanlar artıyor. İngiltere’nin omurgası olarak bilinen Pennine Dağları, ülkeyi kuzeyden güneye doğru ikiye ayırıyor. Oluşumu yaklaşık 300 milyon yıl öncesine uzanan ülkedeki en yüksek nokta 978 metre ile Scafell Pike Zirvesi.

İrlanda Denizi, Kuzey Denizi ve Atlantik Okyanusu kıyılarına sahip olan İngiltere’nin Londra, Liverpool ve Newcastle limanları ülkenin önemli limanları sayılıyor. İngiltere’nin iklimi değişken bir yapıya sahip.

Gulf Stream sıcak su akıntısının iklimi oldukça etkilediği ülkede kışlar yumuşak, yazlar ise serin geçiyor. Ülkedeki doğal yaşam alanlarında genellikle küçük hayvanlar çoğunlukta, az sayıda büyük memeliler yaşıyor. Diğer adalarında ise ülke çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapıyor.

İngiltere’ye nasıl gidilir ✈️

İngiltere’ye uçakla nasıl gidilir: İngiltere’nin başkenti Londra ile Birmingham’a Türkiye’den direkt uçuşlarla gidilebiliyor. Bristol, Manchester, Norwich ve Leeds şehirlerine ise aktarmalı uçuşlarla gitmek mümkün. İstanbul Havalimanından THY Stansted ve Heathrow’a, Sabiha Gökçen Havalimanından Pegasus ise Stansted’e uçuyor.

İstanbul-Londra uçuş süresi 4 saat 15 dakika. İngiliz bayrak taşıyıcı hava yolu şirketi British Airways’in de İstanbul-Londra hattında karşılıklı seferleri var.

Machester’a ise İstanbul Havalimanından THY’nin, Sabiha Gökçen Havalimanından ise Pegasus’un direkt uçak seferi var. İstanbul-Manchester uçuş süresi 4 saat 25 dakika. Yaz döneminde Dalaman, Bodrum ve Antalya gibi turizm merkezleri ile Londra arasında charter uçak seferleri bulunuyor.

Bu uçakların birçoğu Türkiye’ye İngiliz turistleri taşırken, dönüşte boş gitmemek adına çok uygun fiyatlarla bilet satışı gerçekleştiriyor.

Londra Havalimanları: İngiltere’nin başkenti Londra’da 5 farklı havalimanı bulunuyor. Heathrow Havalimanı, bu havalimanları arasında en yoğun hava trafiğine sahip olan havalimanı. Gatwick Havalimanı ise şehrin en yoğun ikinci büyük havalimanı.

Stansted Havalimanı ve Luton Havalimanı EasyJet ve Ryanair gibi daha çok düşük maliyetli hava yolu şirketleri tarafından kullanılıyor. London City Havalimanı ise Güney Avrupa’daki tatil merkezlerine düzenlenen uçak seferleri için ağırlıklı olarak yaz sezonunda tercih edilen bir konumda. Londra’ya nasıl gidilir blog yazımda Londra’ya ulaşım konusunu daha detaylı anlattım; göz atın.

Manchester Havalimanı: Manchester Havalimanı, şehir merkezinin 15 km güneyinde yer alıyor. Ülkenin en işlek üçüncü havalimanı olan Manchester Havalimanı’ndan kent merkezine ulaşım için taksi, otobüs, tren, tramvay (metrolink), bisiklet ve araç kiralama seçenekleri bulunuyor.

ingiltere nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

İngiltere, dünyanın en çok yabancı turist ağırlayan ülkelerinden biri. Ülkede ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği kent ise başkent Londra. Şehrin en önemli müzelerden biri olan British Museum, dünyanın tekerlek şeklindeki en yüksek gözlem noktası olan London Eye ve balmumu müzesi Madame Tussaud’yu ziyaret edin. Dünyanın en sağlam yapılardan biri olan Londra Kulesi, kraliyet sarayı Buckingham Sarayı da görülmeli.

Manchester, kuzeyin başkenti olarak bilinen, Birleşik Krallık’ın en gelişmiş üçüncü ekonomisine sahip kenti. Manchester Katedrali, B of the Bang heykeli, Lowry Sanat Galerisi, Kraliyet Savaş Müzesi ve Manchester Sanat Galerisi şehirde ziyaret edilebilecek yerlerden.

Birmingham, İngiltere’nin kalbinde, Londra’nın ardından Birleşik Krallık’ın en kalabalık ve en büyük ikinci nüfusuna sahip kenti. Birmingham’da Aston Hall, St. Philip’s Cathedral, St. Chad’s Cathedral ve Council House şehrin en eski tarihi yapıları. Birmingham Museum of Art, Thinktank (Birmingham Science Museum) ve Ikon Gallery ise kentin en önemli tarih ve sanat duraklarından.

Liverpool, Mersey Nehri Halici’nin doğusunda bulunan ve ünlü müzik grubu the Beatles’ın doğum yeri olan oldukça ünlü İngiliz kenti. Roman Katolik Katedrali olan Anglikan Katedrali, Üç Zerafetler olarak bilinen Liver Binası, Cunard Binası ve Liverpool Liman Binası, Japon sanatçı Taro Chiezo’nun modern eseri SuperLambBanana, Beatles Müzesi, Liverpool FC’nin efsanevi ve tarihi Anfield Road Stadı, Liverpool Ulusal Müzesi Liverpool’da görülecek yerlerden.

Leeds, Batı Yorkshire Bölgesinde yer alan Birleşik Krallık’ın üçüncü en büyük kenti. 12. yüzyıldan kalma Kirkstall Abbey, 19. yüzyıl Viktorya dönemi mimarisinin bir şaheseri olan Şehir Yerel İdare Konağı, Bridgewater gökdeleni, Rochdale Su Kanalı, Golden Acre Parkı, Middleton Parkı, Headrow Centre ve Phoenix Dans Theatre Leeds’te gezilecek yerler arasında.

Wiltshire bölgesinde bulunan Stonehenge, dünyanın en eski yapılarından biri. 900 taştan oluşan ve UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan antik taşların mezar yeri, tapınak, kış dönümünü işaretlemek için kullanılan bir gözlemevi gibi amaçlar taşıdığı düşünülüyor. Amacı henüz net olarak bilinmese de yapının, matematik ve geometrik bir bilinçle yerleştirildiği tüm kesimlerce kabul ediliyor.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz