Hidden Beach, Filipinler’in ünlü turistik adası Palawan Adası‘nda göze çarpan en güzel yerlerden birisi. CNN, National Geographic Traveler’s Magazine ve Conde Nast Traveler gibi yayınların en iyi plajlara sahip rotası olarak seçtiği Palawan, el değmemiş yağmur ormanları, birbirinden enfez plajları ve koruma altındaki özel yerleriyle enfes bir tatil adası.

Sırt çantalı gezginlerin gözde rotalalarından biri olan, Palawan Adası’nın kuzey doğu ucunda yer alan El Nido kasabasından ulaşılabilen Hidden Beach, yüzlerce adadan oluşan Bacuit Archipelago bölgesinde yer alıyor. Göğe doğru uzanan keskin karstik kaya oluşumlarının arkasında, bembeyaz kumları ile uzanan plajı dışarıdan görmek pek de mümkün olmadığından bu isimle anılıyor. Hidden Beach’in de bulunduğu Bacuit Bay çevresindeki tekne turları, Palawan Adası’nın top turistik atraksiyonları arasında yer alıyor. Kayalar arasından tekneyle geçildiğinde ulaşılabilen plaj, şimdiye kadar gördüğüm kartpostal görünümündeki  en güzel yerlerden biri oldu.

Hidden-Beach-El-Nido

Milyonlarca yıl kireçtaşı kayalıklarının yağmur, dalgalar ve rüzgarla aşınması neticesinde bölgede çok sayıda mağara, lagün, gizli koylar oluşmuş. Kayalar arasından tekneyle geçildiğinde ulaşılabilen plaj, şimdiye kadar gördüğüm kartpostal görünümündeki  en güzel yerlerden biri oldu.

İlginç görünümlü kireçtaşı kaya formasyonları ile çevrelenmiş plaj, keyfine doyum olmaz bir görsellik sunuyor. Leonardo Di Caprio’nun başrolünde oynadığı “The Beach” filminin esinlendiği kitabın yazarı Alex Garland, “The Beach” adlı kitabını El Nido’da yazmış.

Filipinler‘in El Nido bölgesinin, National Geographic Traveler’s Magazine dergisi tarafından dünyanın en iyi seyahat destinasyonları arasında vurgulandığını da hatırlatalım. Hidden Beach’in de bulunduğu Bacuit Bay çevresindeki tekne turları, Palawan Adası’nın top turistik atraksiyonları arasında yer alıyor.

Malta
Önceki blog yazısıDünyanın En Kalabalık Su Yolu: İstanbul Boğazı
Sonraki blog yazısıBodrum’da Kış Tatili Yapmanın Tam Zamanı
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

15 YORUM

 1. Filipinler’e seyahat etmek isteyenler için başkent Manila’da size rehberlik yapacak Filipinli arkadaşımız mevcuttur. Arkadaşımız Manila’da ikamet etmekte olup size Filipinler ile ilgili tüm konularda yardımcı olabilecek bilgi ve beceriye sahiptir.

 2. Selam, uzun süredir sizi facebook sayfanızdan takip ediyorum. Ben de tatuta sayesinde Türkiye’de çeşitli yerlerde ekolojik çiftliklerde gönüllü olarak kaldım. İnanılmaz güzel günler geçirdim ama artık yurt dışına çıkma vaktimin geldiğine inanıyorum. Sizin gibi gezebilmeyi, yeni kültürler yeni insanlar görmeyi o kadar çok isterdim ki.

 3. Sitenizi severek takip ediyorum. Sayenizde belki ilk kez yurtdışına seyahat imkanım olacak. Gidemesem de gitmiş kadar oluyorum. Burdan teker teker resimlere bakıyorum. 🙂

 4. Tayland’ın Adaları tek kelimeyle yeryüzündeki cennet! Romantizmi, doğanın en bakir halini yaşamak için mutlak suretle gidilmesi gereken bir destinasyon. İleride 9-10 saatlik uçak yolculuğunu göze alabilirsem ölmeden önce bir kez gitmeyi istediğim ender yerlerden bir tanesi.

 5. Aslında evet itiraf ediyorum: sayfanızı uzun zamandan beri Facebookta takip etmeme rağmen, günlük koşturmanın içinde hiç okuyamıyor ve geçiştiriyordum. Sonra şu seyahat hediyenizi görünce niye yalan söyleyeyim sırf bu hediyeyi kazanmak için uzun uzun okudum yazılarınızı. Okumaya da devam ediyorum. Artık bu yarışmaya kazanmasam da inanın hiç mühim değil. Yazılarınızı okurken öyle keyif alıyorum ki.

  Görmediğim yerleri görmüş gibi hissettirdiniz bana. Neden diğerlerine değil de bu makalenin altına yorum bıraktığıma gelince, kendimi en çok görmek istediğim bir yer burası. Umarım daha fazla yaşlanmadan 🙂 görmek kısmet olur. Eğer olur da bu yarışmayı kazanırsam sizin de eşlik etmenizi çok isteriz eşimle ben. (Ne hayal ama, kazandık darşlik etmeniz eksikkaldı:))

  Ama dediğim gibi bu çekiliş bana bu makaleleri okuma fırsatı yaratmamı sağladı. Büyük zevkle okumam da aslında benim için bir hediye.

  Size imreniyorum ve eminim bir çok kişi de benim gibi düşünüyor. Umarım hayatınız hep böyle kişileri imrendirecek kadar sizi mutlu kılsın. (Merak etmeyin maşallah dedim, kulaklarımı çekip tahtaya vurdum)

  Bol seyahatli, saglıklı günler diliyorum.

 6. Eşimle sizin takipçiniziz.Henüz 4,5aylık bebeğimizi de gezgin ruhlu olması yönünde yetiştireceğiz.Tropik adalar en sevdiğimiz destinasyonlardan.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın