Dans Eden Ev (Dancing House), Çekya‘nın başkenti Prag‘ın en çok ilgi gören mimari yapılarından biri olsa gerek. Hollandalı ING Bank’ın Prag’a yeni bir görsel ikon yaratma fikrinin sonucu. Mimar Vlado Milunic ve Frank Gehry tarafından tasarlanan yapı, 1996’da tamamlanmış.

Milunic ve Gehry bu yapıyı tasarlarken dünyaca ünlü Amerikan dansçı çift Fred Astaire ve Ginger Rogers’ın dans figürlerinden ilham almış. Prag’ı ziyaret eden birçok kişinin önünde değişik şekillere girerek fotoğraf çektirdikleri sembol yapı Dans Eden Ev, oldukça ilginç bir mimari yapıya sahip.

Dancing House

Mimarlarının ilham aldıkları Amerikalı dansçıların isimlerini vererek ‘Fred and Ginger’ olarak anılmaya başlanan yapı, tıpkı ünlü dansçılar gibi dans eden bir erkek ve bir kadını temsil ediyor.

Dancing House, Prag

Dancing House (Tančící dům), Çekya’nın başkenti Prag’ın dünyaca ünlü sembol yapısı. ‘Dans Eden Ev‘ anlamına gelen yapı Çek Mimar Vlado Milunic ve Kanadalı Mimar Frank Gehry’nin imzasını taşıyor. Yapımına 1992 yılında başlanan yapı, 1996 yılında tamamlanmış.

Malta

Hollandalı ING Bank’ın Prag’a yeni bir görsel ikon yaratma fikrini paylaştığı mimarlar yapıyı tasarlarken dünyaca ünlü Amerikan dansçı çift Fred Astaire ve Ginger Rogers’ın dans figürlerinden ilham almış. Açıldığı ilk yıllarda dansçılara ithafen ‘Fred and Ginger’ ismiyle anılan yapı ünü artıkça Dans Eden Ev anlamına gelen ‘Dancing House’ ismini almış.

Prag kent merkezinde Barok, Gotik ve Art Nouveau mimarisine sahip birçok tarihi yapının bulunduğu bir bölgede böyle ilginç tasarıma sahip bir binanın yapılması fikri bile Praglılar arasında tartışma yaratmış. Binanın şekli ve eğri duruşu nedeniyle bazı Praglıların ‘Sarhoş Ev’ dediği binanın inşa süreci tüm tepkilere rağmen dönemin başbakanı Haclav Havel’in çabalarıyla bitirilmiş.

Şehrin tarihi ve geleneksel dokusuna uyum göstermediği ve estetiği bozduğu gibi gerekçelerle tepki çeken bina, günümüzde Prag’ın en önemli turistik cazibe merkezlerinden biri. Kentin en hareketli noktalarından birinde konumlanan ilginç bina iki merkezi yapıdan oluşuyor ve toplamda 5 bin 400 metrekarelik kullanım alanına sahip.

Binanın nehir ve önündeki meydan ile doğrudan bağlı olarak zemin katında keyifle bir şeyler yiyip içip, çevreyi seyredebileceğiniz hoş kafeler bulunuyor. Toplamda 8 katan oluşan Dans Eden Ev’in ikinci katı ile yedinci katı arasında ofisler yer alıyor.

Büyük bölümü uluslararası şirketlerin ofislerine ev sahipliği yapan Dans Eden Ev’in en üst katında Celeste isimli bir Fransız restoranı bulunuyor. Prag’ın tarihi Orta Çağ kentine bakıp, Vltava Nehrinin enfes manzarasını izleyebileceğiniz restoran ağırlıklı olarak Fransız mutfağından lezzetler sunsa da menüde dünya mutfağından da yemekler bulunuyor.

Prag Dans Eden Ev
Dans Eden Ev

Dancing House giriş ücreti ve ziyaret saatleri

🗺 Adres: Jiraskovo namesti, New Town, Prague 2, Czech Republic
🕘 Dancing House ziyaret saatleri: Vltava Nehri’nin Resslova Caddesiyle birleştiği köşede yer alan Dancing House, özel bir ofis binası olarak kullanıldığı için ziyaret edilemiyor. Ancak binanın en üst katında yer alan restoran (Celeste) halka açık.
🕘 Celeste Restaurant ziyaret saatleri: Restoran haftanın 7 günü 07.00-24.00, mutfak bölümü ise 07.00-23.00 saatleri arasında hizmet veriyor.
💶 Dancing House giriş ücreti: Dancing House binasına giriş için herhangi bir ücret ödenmiyor. Ancak en üst katta yer alan restorana yalnızca rezervasyonla müşteri kabul ediliyor.

🚌 Ulaşım: Dans Eden Ev’e Prag metrosunun B hattını kullanarak Karlovo Namesti istasyonu, 5 ve 17 numaralı tramvayı kullanarak ise Jiraskovo namesti durağında inerek ulaşabilirsiniz.

🏡 Prag’da konaklama olarak Mala Strana ve Eski Şehir bölgeleri tercih edilebilir. Otellerin gecelik fiyatları 60-150€ arasında dolaşıyor. Malá Strana’daki Appia Hotel veya Old Town’daki Design Hotel Jewel Prague tercih edilebilir. Hostel için önereceğim yerler ise Czech Inn Hostel ile Hostel Orange gayet güzel. Prag’da tavsiye edeceğim diğer konaklama yerleri Hotel U Jezulatka, Hotel Pod Vezi, Appia Hotel Residences, Ibis Praha Old Town.

Çekya’nın başkenti Prag’ın görsel ikonları arasında yer alan Dans Eden Ev hakkında bilgiler paylaşmaya çalıştım. Bana göre dışarıdan bile pek bir çekiciliği yok ama görmek isterseniz Prag gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz