Suomenlinna Adası, Kuzey Avrupa ülkesi Finlandiya‘nın en popüler turistik yerlerinden biri. Başkent Helsinki‘den çok kısa bir feribot yolculuğu ile ulaşılıyor. Adaya giriş ücreti alınmıyor. UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Suomenlinna, 18. yüzyılın ortalarında İsveçliler tarafından deniz kalesi olarak inşa edilmiş ve burada savaş gemileri yapılmış. ‘Finlandiya Kalesi’ olarak adlandırılan Suomenlinna Kalesi, köprülerle birbirine bağlı bir adalar grubunda yer alıyor.

Altı adanın farklı kısımları çeşitli atmosferler sunuyor ve hepsinde çok sayıda tarihi bina, çeşitli müzeler ve yürüyüş rotaları var. Bahar sonu veya yazın giderdeniz adanın yemyeşil coğrafyası içerisinde otlar ve çiçekler içerisinde kayboluyorsunuz. Adada birkaç müze, eski sığınaklar ve kale duvarları ile Finlandiya’nın kalan tek II. Dünya Savaşı denizaltısını keşfetmeye gidilebilir. Ada turizm ofisi her türlü bilgiyi sağlıyor. Bol miktarda kafe ve piknik alanları var. Helsinkililer daha çok hafta sonu sporu, yürüyüş, piknik, doğaya kaçış için adaya geliyorlar.

Suomenlinna nasil gidilir

1991’de UNESCO Dünya Mirası Listesine giren ve takımadalar filosu için bu üs görevi gören kale 18. yüzyılın ortalarında Finlandiya İsveç Krallığı’nın bir parçasıyken inşa edilmiş. Oldukça büyük olduğundan turizm merkezinden yürüyüş rotalarının haritasını alıp rotaya göre adayı gezin.

Tüm ana turistik mekanlardan geçen rota kuzeyden güneye doğru uzanıyor. İskele Kışlası’nın önündeki ana iskelede başlayor ve Kral Kapısı‘nda sona eriyor. Güzergâhın uzunluğu yaklaşık 1,5 km. En azından 2-3 saatinizi ayırmanız gerekiyor.

Malta

island helsinki

Suomenlinna’nın ikonik sembolü The King’s Gate (Kralın Kapısı), 1753-54’te kaleye giriş kapısı olarak inşa edilmiş. Kral Kapısı, ana rıhtıma yaklaşık 1,5 km uzaklıkta. Kapı, 1752’de kalenin inşasını incelerken İsveç Kralı Adolf Frederick’i taşıyan geminin demir attığı yere, Stockholm yakınlarından çıkarılan kireçtaşından inşa edilmiş.

Kırım Savaşı sırasında meydana gelen bombalamalar, rıhtımı ve Kralın Kapısı’ndaki bazı yerleri harap etmiş olsa da üç defa onarımdan geçirilmiş. Kralın Kapısı’ndan, Kustaanmiekka Boğazından geçerek Helsinki-Stockholm arası sefer yapan büyük yolcu gemilerini izleyebilirsiniz. Yaz döneminde buradan adaya ilk geldiğiniz rıhtıma deniz otobüsü seferleri var. Onca yolu tekrar geri yürümeniz gerekmiyor.

Suomenlinna helsinki
Suomenlinna King’s Gate

Suomenlinna’da altı adet müze var. Müzeler Suomenlinna’nın farklı bölgelerinde yer alıyor ve biletler her müzede ayrı olarak satılıyor. Yaz mevsiminde (1 Mayıs – 30 Eylül arası), tüm müzelerde geçerli kombine bir bilet salırsanız hepsini ziyaret edebiliyorsunuz. Müze Kart, Suomenlinna’nın tüm müzelerinde geçerli.

Adada görmeniz gereken yerlerden biri Ehrensvard Museum. İsveç’in kale döneminin tarihini gözler önüne seriyor. Suomenlinna kalesinin kurucusu Augustin Ehrensvärd’ın (1710-1772) yaşadığı ev, ilk günkü haliyle bir müze olarak hizmete açık. Müze’de tablolar, mobilyalar, silahlar ve gemi modelleri sergileniyor. 1930 yılından bu yana açık, giriş 5€. Yaz dönemnde hergün, diğer zamanlarda ise sadece haftasonu açık.

Suomenlinna gezilecek yerler
Ehrensvard Museum

İkinci Dünya Savaşı’nda kullanılan Vesikko Denizaltısı, Suomenlinna’da görülmesi gereken diğer yerlerden biri. Vesikko, Finlandiya Körfezi’nde konvoy, güvenlik ve devriye görevlerinde çalışmış. Yaklaşık 20 kişilik mürettebatın deniz yüzeyinin düzinelerce metre altında çalıştığı sıkışık iç ortamını görebilirsiniz. 1947’de Paris Barış Antlaşması Finlandiya’ya denizaltıları yasakladığında, Fin denizaltılarından Vesikko hariç hepsi hurdaya çıkarılmış. Vesikko restore edilerek 1973’te müze olarak halka açılmış. Giriş 7€.

Suomenlinna müzelerden diğer biri de Military Museum (Askeri Müze). “Finlandiya Savunma Kuvvetleri – Savaş ve Barışta 100 Yıl” adlı iki bölüme ayrılmış. Askeri Müze’nin Finlandiya’nın bağımsızlığı sırasında savaştığı dört savaşı anlatıyor: 1918’de İç Savaş, 1939-1940’taki Kış Savaşı, 1941-1944’te Devam Savaşı ve 1944’te Lapland Savaşı 1945. Müze girişi 7€.

Ahşap şirin bir villada yer alan Suomenlinna Toy Museum (Oyuncak Müzesi) ise 19. yüzyılın başlarından 1960’lara kadar uzanan eski oyuncaklar sergileniyor. Eski bebekler, antika oyuncaklar, savaş döneminin oyuncakları ve oyunları müzenin önemli sergilerinden. Müzede ayrıca nostaljik hediyelik eşya satan bir dükkan var. Atıştırmalık lezzetler sunan Café Samovarbar da aynı yerde. Müze girişi 7€. Susisaari Adası üzerinde yer alan Gümrük Müzesi ise Finlandiya’da gümrük ve kaçakçılık tarihini sergilemiş.

Suomenlinna
Suomenlinna island helsinki

1854 ‘te inşa edilen Suomenlinna Kilisesi, Finlandiya’da sadece iki diğer kilise tarafından paylaşılan bir görev olan hem hava hem deniz trafiği için bir deniz feneri olarak işlevi görmesi nedeniyle çok istisnai bir konumda. Bastion Zander, Helsinki bölgesinin tamamında kalan en eski yapılardan biri ve Suomenlinna’nın kaleler zincirini oluşturan 4 burcundan bir tanesi. Ziyaretçilere açık olan tünellerde dolaşın.

Yaz ayları boyunca gecelerin sıcak olduğu zamanlarda çok geç saate kadar Suomenlinna’da gezmek mümkün. Günün son feribotu gece yarısından sonra 2’de Suomenlinna’dan kalkıyor. Suomenlinna genellikle sadece yazlık bir cazibe merkezi olarak kabul edilse de yıl boyunca ziyaretçilere açık. Parlak bir kış gününün beyaz sessizliğinde doğrusu ne kadar güzel olur bilmiyorum.

Suomenlinna island
Suomenlinna ada

Suomenlinna, genel olarak bir turistik cazibe merkezi olarak kabul edilmekle birlikte, 800’den fazla daimî vatandaşa da ev sahipliği yapıyor. Suomenlinna’daki dairelerin çoğu kiralanmış ve devlete ait. Evler son derece bakımlı ve adanın dokusuyla uyumlu. Günümüzdeki konutların çoğu aslında garnizon tarafından kullanılıyormuş, ancak 19. yüzyılda konutlara dönüştürülmeye başlanmışlar.

Suomenlinna Adası, Helsinki gezinizin başlangıç vya bitiş rotası olabilir. Feribotlar yıl boyunca düzenli olarak çalışıyor ve geçiş ücretleri sadece 2 Avro civarında. Feribotunuzun kalkmasını beklerken hemen yanı başındaki Market Meydanı’nda dolaşıp tezgahlardan ucuza yemeğinizi alın. Suomenlinna’da çeşitli kafeler ve restoranlar var. Adadaki Kafe Piper 1928’den beri sadece yaz aylarında ziyaretçilere açık. Muhtemelen fiyatları yüksektir.

2 Yorumlar

  1. Sayfanızın sıkı bir takipçisiyim çok fazla yorum yazmasam da şunu bilmenizi isterim yazınızı çok keyif alarak okudum. Bildiğiniz ve gezdiğiniz yerleri bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz