Finlandiya’nın en büyük şehri ve başkenti Helsinki, farklı etnik grupların bir arada yaşadığı kozmopolit bir yapıda. ‘Baltık Denizi’nin kızı’ olarak tanınan şehir, deniz kenti özelliğini sürdürüyor. Ülkenin en önemli turistik şehri Helsinki, Baltık Denizi’ni turistik aktiviteler için değerlendiriyor.

Doğayla iç içe, huzurlu ve sakin bir yaşamın olduğu Helsinki’de modern ve teknolojik gelişmişlik de göze çarpıyor. Yemyeşil bitki örtüsü ve denizle olan bağı nedeniyle çevreci şehir olarak da anılan Helsinki’de, orman, park, deniz ve göller gündelik hayatın en önemli parçalarından.

helsinki nerede

Helsinki hakkında kısa bilgiler 🇫🇮

300 adaya sahip olan Helsinki, gulf stream akıntısı nedeniyle çevresindeki yerlere göre daha ılıman bir iklime sahip. Uzun yıllar Rus hakimiyetinde kalan şehirde Rus izlerine her köşede rastlamak mümkün.

Finlandiya’nın başkenti Helsinki güzel adaların ve mükemmel yeşil parkların bulunduğu canlı bir sahil şehri. Hem restoranların hem de gece kulüplerinin sayısı ve kalitesi bakımından şehrin canlandırıcı ritmi de hiç geride kalmıyor.

Malta

Finlandiya’nın resmi dili Fince. Şehirde İngilizce de yaygın olarak konuşulan diller arasında. Finlandiya para birimi Euro. Türkiye ile aynı saat diliminde yer alıyor. Helsinki’nin nüfusu 1.4 milyon.

Helsinki’ye gitmek için ya Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir.

Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor. Vize almakta zorlanacağınızı düşünüyorsanız vize istemeyen Vizesiz Avrupa Ülkeleri tavsiyelerimi inceleyin. Detaylı hazırladığım Vizesiz Ülkeler Listesi blog yazıma göz atın.

Daha uygun bir Helsinki tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Helsinki nerede 📍

Helsinki, Avrupa kıtasında yer alıyor. Finlandiya’nın başkenti olan şehir, ülkenin güneyinde, Finlandiya Körfezi kıyısında konumlanıyor. Helsinki, Finlandiya Körfezi’nde Estonya’nın başkenti Tallinn ile karşı karşıya.

Helsinki’ye nasıl gidilir ✈️

Helsinki’ye hava yoluyla ulaşım: Finlandiya’nın başkenti Helsinki’ye Türkiye’den direkt ve aktarmalı uçuşlarla gidilebiliyor. Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanı’ndan haftanın 7 günü, 2 sefer Helsinki’ye direkt uçuşu var. İstanbul-Helsinki uçuş süresi 3 saat 20 dakika.

İstanbul’dan Ukrayna Hava Yolları ile Kiev’den ve Aeroflot ile Moskova’dan Helsinki’ye aktarmalı uçuşlarla da gitmek mümkün. Aktarmalı uçuş süresi hava yolu şirketine ve beklemeye göre 6-8 saat arasında değişiyor. Alternatif uçuşlar için Oslo ve Riga kentlerine de bakabilirsiniz. Tallinn’den feribotla da Helsinki’ye geçilebiliyor.

Helsinki Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım: Helsinki Havalimanı, şehir merkezine 18 km uzaklıkta. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için tren, taksi, özel servis, araç kiralama ve özel transfer aracı seçeneği bulunuyor.

Kutsuplus adı verilen dolmuşlar aynı yöne giden yolcuların internet üzerinden rezervasyon yaptığı taşıtlar. Taksiye göre daha ucuz olan bu taşıtlar Türkiye’deki taksi dolmuş sistemine benziyor.

Helsinki Merkez Tren İstasyonu ile havalimanı arasında hizmet veren trenler 10 dakikada bir hareket ediyor. Havalimanından şehir merkezine seferi olan bir başka taşıt da Finnair Şehir Otobüsü. 15 dakikada bir hareket eden bu otobüslerle yarım saat içerisinde merkez tren istasyonuna ulaşılıyor.

helsinki nasıl gidilir
Helsinki Sokakları

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Helsinki‘nin idari merkezi olan Senato Meydanı (Senaatintori) Rus izlerini gözlemlemek için, Finlandiya mimarisine yakından bakmak için ise Temppeliaukio Kilisesi görülmeli. Mutlaka görülmesi gereken müzeler arasında ise, ülkenin taş devrinden günümüze olan gelişiminin gözlemlenebildiği Finlandiya Ulusal Müzesi (Kansallismuseo), Finlandiya sanatının örneklerinin görülebildiği Kiasma Çağdaş Sanatlar Müzesi, Seurasaari Açık Hava Müzesi, Finlandiya Spor Müzesi ve Mannerheim Müzesi gösterilebilir.

Helsinki Katedrali’ne çıkan merdivenler bu şehrin kendine has atmosferini yakalaya bilmeniz için en iyi yerlerden biri. Şehir merkezindeki Parlamento Sarayı’nın arkasında bulunan Temppeliaukio Kilisesi modern mimarinin etkileyici bir örneği.

Günün her saati güneşlenen, uzanan, bisiklete binenlerin görülebildiği Kaivopuisto, Helsinki’nin en ünlü parkı. Tasarım sahnesi Design District’i, Helsinki’nin caddeleri ve merak uyandırıcı arka sokaklarında hızla artan butikleri, atölyeleri ve galerileri ile burada bugün dünyanın en heyecan vericilerinden biri.

Şehrin en önemli eğlence parklarından Linnanmaki, 30 farklı eğlence aracıyla ziyaret edilmeye değer. Altı ada üzerine inşa edilen Suomenlinna ise deniz hisarı deneyimi yaşamak için ziyaret edilmesi gereken en önemli yerlerden.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz