Hırvatistan‘ın Adriyatik Denizi kıyısındaki orta çağ esintili sahil şehirlerinden biri olan Sibenik, 300’den fazla ada, adacık, uçurum ve resifleriyle muhteşem doğal güzelliklere sahip. 15. ve 16. yüzyıl mimarisi ile dolu güzel korunmuş Old Town’u gezmek için harika.

Zengin tarihi geçmişi ve kültürel dokusuyla yürüyerek gezilebilecek kadar küçük bir kent olan Sibenik, 15. yüzyıldan kalma tarihi yapıları ve UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan tarihi kent merkeziyle ziyaretçilerini zamanda yolculuğa çıkarıyor. Kalabalık olmayan kıyı şeridi ise nefis.

sibenik nasıl gidilir

Sibenik hakkında kısa bilgiler 🇭🇷

Sibenik, resmi adı Hırvatistan Cumhuriyeti olan Hırvatistan’ın şehri. Adriyatik Denizi kıyısında bir savunma kenti olarak 9. yüzyılda Hırvatlar tarafından kurulan şehir, orta çağda hızla büyüyen Hırvat devletinin en önemli liman kentlerinden birine dönüştü.

Tarih boyunca Avusturya-Macaristan, Bizans, Venedik gibi birçok imparatorluk ve devletin egemenliğine giren kent çok zengin bir kültürel mirasa sahip. 400 yıl boyunca Venedik yönetiminde kalan Sibenik’te günümüzde ziyaretçileri karşılayan tarihi dokunun önemli bir kısmı bu yıllardan miras.

Malta

Sibenik’te Hırvatistan’ın resmi dili Hırvatça konuşuluyor. Şehirde İngilizce de yaygın olarak konuşulabiliyor. Hırvatistan para birimi Kuna. Sibenik, Türkiye’den 1 saat geride. Şehrin nüfusu 35 bin.

 Sibenik’e gitmek için Yeşil Pasaport sahibi olmanız, Hırvatistan vizesi ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Daha uygun bir Sibenik tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunurvize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Sibenik nerede📍

Split, Avrupa kıtasında yer alan Hırvatistan’ın şehri. Hırvatistan aynı zamanda bir Güneydoğu Avrupa, Balkanlar ülkesi. Hırvatistan’ın güneyinde, Adriyatik Denizi kıyısında yer alan Sibenik, Luka Kanalı’nın içerisinde korunaklı bir liman kenti.

Sibenik’e nasıl gidilir ✈️

Sibenik’e hava yoluyla ulaşım: Hırvatistan’ın en önemli turizm destinasyonlarından biri olan Sibenik’e Türkiye’den en hızlı ulaşım yönetimi hava yolunu kullanmak. Sibenik’e en yakın havalimanı 50 km mesafedeki Split Havalimanı. Split’e Türkiye’den direkt uçak seferi yok. İstanbul’dan Hırvatistan’ın başkenti Zagreb üzerinden bir aktarmalı uçuşla kente gidilebiliyor.

Split’e İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları ve Hırvat Havayolları’nın Zagreb seferleri ile Zagreb üzerinden aktarmalı uçuşla gidiliyor. Aktarmalı uçuş süresi 5 saat 40 dakika. Bekleme süresiyle birlikte bu uçuş toplam 8 saat sürüyor. Budva, Kotor, Mostar, Saraybosna gibi Balkan şehirlerinden Split’e otobüs ve araç kiralayarak kara yoluyla ulaşım imkanı da var.

Split Havalimanından Sibenik şehir merkezine ulaşım: Split Havalimanı, Sibenik şehir merkezine 50 km uzaklıkta. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için otobüs, araç kiralama, taksi ve özel transfer aracı seçenekleri bulunuyor.

Split Havalimanı’ndan Sibenik şehir merkezine ulaşım için en ekonomik seçenek otobüs. Regiojet otobüsü ile 1.5 saatte Split Havalimanı’ndan Sibenik’e ulaşılıyor. Otobüs bilet ücreti 3-10 euro arasında değişiyor.

sibenik nerede

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Sibenik, Venedik esintili şehir dokusuyla zamanda yolculuk hissi yaşayabileceğiniz bir destinasyon. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Sveti Jakov Katedrali şehrin en önemli yapısı. Rönesans ve Gotik mimarinin muhteşem bir karışımına dayanan katedral 15. yüzyılda inşa edildi.

Belediye binası, St. Barbara ve St. Fran kiliseleri, kentin farklı yerlerinde bulunan saraylar, kale ve meydanlar da sanat ve mimarileriyle son derece göz alıcı. Harika manzaralarıyla Krka Milli Parkı ve Plitvice Gölleri Milli Parkı da Sibenik’ten kolaylıkla gidilebilecek yerler arasında.

Hırvatistan’ın en eski yerleşim bölgesi olan Sibenik ünlü Hırvat basketbol oyuncusu Drazen Petroviç’in de doğduğu yer. Petroviç’in doğduğu ev müze olarak kullanılıyor.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz