Ukrayna‘nın gözde turizm destinasyonu Lviv, zengin tarihi, ihtişamlı mimarisi, hareketli sokakları, renkli kafe ve restoranları ile görülesi bir yer. Ukrayna’nın en batısında, Polonya sınırına yakın bir konumda yer alan Lviv, klasik Ukrayna şehirlerinin aksine Avrupai bir görünüme sahip.

Lviv’e gelen ziyaretçilerin uğrak noktası olan Rynok Meydanı, şehrin kalbinin attığı yer olarak biliniyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Lviv Old Town bölgesinin tam merkezinde yer alan meydan Avrupa mimarisinin en güzel örneklerini görebileceğiniz buluşma noktası.

rynok-meydani

Rynok Meydanı

İkinci Dünya Savaşı öncesi, Polonyalılarla Ukraynalıların bir arada yaşadığı bir Polonya şehriyken, Polonya sınırının batıya kaydırılmasından sonra Ukrayna sınırlarına katılan Lviv, bu özelliği ile Avrupa atmosferini hissettiriyor.

Ukrayna’nın kültür başkenti olarak anılan Lviv’in UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Old Town bölgesinin merkezi olarak kabul edilen Rynok Meydanı’nın tarihi geçmişi 13. yüzyıla uzanıyor. Orijinal hali büyük bir yangında yok olan meydan, 16. yüzyılda yeniden inşa edilmiş.

Malta

Lviv gezilecek yerler programını yaparken turunuza başlayacağınız nokta olan Rynok Meydanı, her biri farklı mimari motif ve renklere sahip binalarla çevrili. Meydana açılan da Arnavut kaldırımlı sokaklarda ise konsept kafe ve restoranlar sıralanıyor. Meydanın merkezinde 14. yüzyılda inşa edilen Belediye Binası bulunuyor.

lviv-rynok-meydani

Lviv’in atmosferini hissetmek ve meydanı kuş bakışı görmek için yüksekliği 65 metre olan 408 basamaklı Belediye Binası Kulesi‘ne (Lviv Town Hall) çıkmak şart. Meydanı çevreleyen 3-4 katlı binaların birçoğu 3 pencereli tek tip görünümde.

Emlak vergisi düzenlemesine göre 3 pencereye kadar olan evlerden vergi alınmadığı için üçten fazla pencere gördüğünüz evlerin varlıklı ailelere ait olduğunu anlayabiliyorsunuz.

rynok-meydani-lviv
Lviv Coffee Manufacture

Kahve kültürünün Osmanlı’dan başlayan yolculuğu Avusturya üzerinden Lviv’e ulaşmış. Rynok Meydanı’ndaki Lviv Coffee Manufacture isimli kafe kentin en eski kahvecilerinden. Şehirdeki ilk kahvenin bu dükkanda içildiği söyleniyor. Dünyanın en iyi kahve hazırlayan yerlerinden biri olduğu da iddia ediliyor

Lviv Coffee Manufacture, giriş katında kahve türleri ve çekirdekleri satılıyor. Hemen bitişikteki oda ise hediyelik eşya çeşitleri sunuyor ve devamında ise oturulacak yerer var. Doğal vintage bir havası var. Kafenin bahçesi de görülmeye değer. Burada akşamları canlı müzik olabiliyor. Asıl ilgi çekici yeri ise mekanın eski bir maden olan alt katı. Burada ateş şovuyla hazırlanan özel kahvesini için.

lviv rynok
Rynok Meydanı

Meydanda görülecek sembol yapılardan en önemlileri heykelli çeşmeler. Meydanın dört köşesinde Yunan tanrıları Neptün, Adonis, Diana ve Amphitria’yı simgeleyen heykelleri bulunan çeşmeler var. Lviv Tarihi Müzesi olarak kullanılan 4 nolu Black House binası şehrin en eski yapılarından. Diğer köşede ise 1960’lardan bu yana açık olan Eczane Müzesi de görülecek yerler arasında.

Kentin en ünlü içeceği olan vişne likörünü denemek için Drunk Cherry adlı dükkana uğrayın. Günün her saati önünde uzun bir kuyruğun olduğu dükkan dan vişne likörü içmek bir Lviv turu klasiği. Yakındaki Lviv El Yapımı Çikolata Dükkanı da çikolata çeşitleri ve görsel sunumuyla baştan çıkaran bir durak.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz